Włochy słyną z przepięknych krajobrazów, interesujących zabytków, smacznego jedzenia i gościnnych ludzi. Szczególnie popularnym wśród turystów regionem tego kraju jest Toskania, która, choć znana przede wszystkim za sprawą takich ośrodków jak Florencja czy Siena, pełna jest też mniejszych, nie tak głośnych miast i miasteczek. Jednym z nich jest Barga, która, bez cienia wątpliwości, również zasługuje na uwagę.

Średniowieczny urok

Barga zyskała określenie „jednego z najpiękniejszych miasteczek Włoch”, o czym informuje turystów zawieszona przy bramie wejściowej do jej historycznej części tabliczka. I, jak szybko można się przekonać, nie zostało ono jej przyznane bez powodu. Bardzo szybko po wejściu do miasta każdego przybysza porywa niezwykły klimat tego miejsca. Wąskie uliczki, ładne domki, urocze zakątki i placyki – Barga wręcz „zachęca” do tego, aby dać się wciągnąć w jej labirynt zabudowań, zagubić się wśród zaułków. To miejsce idealne dla turystów, którzy chcą odpocząć od tłumów zwiedzających i poczuć niepowtarzalną atmosferę spokoju i prostego piękna.

Romański skarb i malownicze widoki

Odwiedzając Bargę, należy liczyć się z tym, że trzeba będzie spacerować również pod górkę. Warto jednak podjąć ten wysiłek, gdyż po pokonaniu niezbyt długiego dystansu oczom ciekawego turysty ukaże się w całej swej okazałości kościół świętego Krzysztofa, widoczny wprawdzie z niżej położonych części miasteczka, ale nie aż tak dokładnie. Świątynia ta jest kolegiatą – dawną katedrą. Stanowi ona wspaniały przykład architektury romańskiej. Wewnątrz na uwagę zasługuje imponująca dwunastowieczna ambona, natomiast na zewnątrz, z placu przed katedrą, podziwiać można niezwykle piękne, malownicze widoki – na samą Bargę i na otaczające ją góry. Jako że miasteczko położone jest w regionie Garfagnana, który słynie ze wspaniałych krajobrazów Apeninów i Alp Apuańskich, turyści mają niemal gwarancję, że to, co zobaczą, zaprze im dech w piersiach. A schodząc z górki, na której położony jest kościół, warto wstąpić do konserwatorium świętej Elżbiety, w tamtejszej kaplicy znajduje się bowiem prawdziwe dzieło sztuki – nastawa ołtarzowa wykonana przez słynnego della Robbię.

Coś dla ciała

Turysta zmęczony błądzeniem po wąskich uliczkach czy wspinaczką do kolegiaty nie ma powodu do obaw. Barga, mimo że niewielka, oferuje odwiedzającym również ciekawą bazę gastronomiczną. Warto wstąpić do niewielkiej restauracji, gdzie w przystępnej cenie można spróbować tamtejszych przysmaków, takich jak na przykład bruschetty z lokalnym serem i pomidorami czy przyrządzanego na różne sposoby makaronu. Amatorzy wina również znajdą w Bardze coś dla siebie – będą mieli możliwość spróbowania regionalnych trunków bez obawy, że wydadzą na nie majątek.

Jeśli więc są turyści, którzy poszukują miejsc zachwycających zarówno architekturą, jak i krajobrazami, wolnych od tłumów, przesiąkniętych cudowną atmosferą spokoju i relaksu, Barga będzie dla nich strzałem w dziesiątkę. Wciąż jeszcze niezbyt doceniana i raczej pomijana podczas wizyt w Toskanii, choć, jak się okazuje, zupełnie niesłusznie. Można tam bowiem w dobrej cenie znaleźć wypoczynek, interesujące zabytki, zapierające dech w piersiach krajobrazy, a także niezwykle smaczne jedzenie i lokalne wina. Dowiedz się, jakie są najlepsze włoskie wina na wybieramwino.pl