Osoby cierpiące na alergie narażone są podczas wakacyjnego wyjazdu na liczne reakcje uczuleniowe. Oprócz obowiązkowej apteczki warto dobrze zaplanować wyjazd – sprawdzić miejsce docelowe i położenie hotelu. Oto krótki wpis o tym, jak alergik powinien przygotować się do urlopu.

Aby wakacje alergika były udane, warto wcześniej poprosić lekarza o przepisanie recepty na wypadek zaostrzenia się objawów uczuleniowych. Można też skorzystać z preparatów bez recepty i wybrać takie leki na alergie, które neutralizują przykre dolegliwości związane z występowaniem kataru, kaszlu, trudności w oddychaniu, łzawieniu oczu i wszelkich zmianach skórnych.

Gdzie na wakacje powinien jeździć alergik?

Kierunek i termin wyjazdu mają znaczenie. Nie każda lokalizacja i czas są wskazane dla alergików. Trudny będzie wyjazd wiosną i latem dla osób, które są uczulone na pyłki. Powinny one urlop dopasować do kalendarza pylenia i w miarę możliwości unikać otwartych i pozamiejskich terenów, w których występuje duże stężenie pyłków traw, chwastów, drzew i zbóż.

Polecanym miejscem odpoczynku, niezależnie od rodzaju alergii są okolice nadmorskie. W takich rejonach stężenie pyłków jest zwykle mniejsze, ponieważ rozwiewa je wiejący od morza wiatr. Morski klimat dobrze wpływa na drogi oddechowe, a kąpiele w morskiej wodzie korzystnie działają na skórę.

Odpowiednim kierunkiem dla alergików są też wysokie góry. Im wyżej, tym mniej pyłków, a niższe stężenie tlenu dodatkowo stymuluje układ oddechowy. Zmiana klimatu jest bardzo korzystna dla alergików, należy jednak pamiętać, że organizm potrzebuje czasowej adaptacji. Warto tak zaplanować urlop, by wyjazd trwał nie krócej niż dwa tygodnie.

Co powinno się znaleźć w walizce alergika?

Najważniejsza jest apteczka i kosmetyczka. Alergik powinien zabrać na wakacje te przedmioty i leki, które na co dzień pomagają mu zwalczać objawy alergii. Są to chusteczki oraz krople do oczu i nosa. Ponadto należy pamiętać o:

  • lekach blokujących receptory histaminowe i likwidujących typowe objawy alergii,
  • lekach zawierających kortyzon, gdyż przyspieszają ustąpienie dolegliwości alergicznych,
  • leki miejscowo obkurczające naczynia krwionośne albo działające ogólnie,
  • środki łagodzące ukąszenia owadów,
  • środki przeciwbólowe,
  • epinefrynę (adrenalinę) w postaci autostrzykawki – preparat jest szczególnie ważny przy uczuleniu na jad owadów,
  • maść ze sterydem na alergie skórne – stosowana podczas pokrzywki, szybko przynosi ulgę,
  • krem z filtrem SPF 50 +, który zapobiega przesuszeniu skóry i jej oparzeniu na skutek nadmiernego działania promieni słonecznych,
  • dermokosmetyki do pielęgnacji ciała – mają lepsze składy i są wolne od uczulających składników.

Osoby z alergią wziewną powinny wybierać noclegi, w których nie przyjmuje się zwierząt, a kuracjusze z alergią pokarmową szukać miejsc, w których istnieje możliwość zamówienia posiłków uwzględniających konieczność zachowania diety. Pamiętaj, że we wnętrzach zabytkowych osoby uczulone na kurz będą czuły się gorzej. Upewnij się także, z czego jest uszyta pościel, ponieważ naturalne pierze lub sztuczne materiały mogą uczulać.