Karkonosze, góry rozciągające się wzdłuż południowo zachodniej części granicy. U podnóża tego pasma górskiego położona jest Szklarska Poręba. Miasto może być doskonałą bazą dla zimowego wypoczynku. Zwolennicy białego szaleństwa znajdą tu wiele dobrze przygotowanych miejsc do zaspokojenia swojej pasji i uprawiania zimowych sportów. Również osoby o mniejszym sportowym zacięciu nie będą narzekały na nudę. Miasto otrzymało w 1998 roku zaszczytne miano Zimowej Stolicy Trójki, a w 1999 roku ogłoszone zostało Stolicą III Programu Polskiego Radia.
Jak przystało na zimowe miasto z tak chlubnym tytułem, można oczekiwać sporo atrakcji, aby całkowicie zagospodarować czas podczas zimowego wypoczynku.

Trasy zjazdowe – Ski Arena Szrenica

– Trasa zjazdowa FIS – bardzo trudna o długości 2000 metrów
– Nartostrada Lolobrygida – trasa trudna o długości 4400 metrów
– Nartostrada Śnieżynka – trasa trudna o długości 2080 metrów
– Nartostrada Puchatek – trasa łatwa o długości 1470 metrów
– Stok Slalomowy Hala Szrenicka – długość trasy 650 metrów

Narciarstwo biegowe

Narciarskie trasy biegowe liczą ponad 100 kilometrów, głównym ośrodkiem jest Polana Jakuszycka w Górach Izerskich.

Skituring

Połączenie narciarstwa biegowego i zjazdowego to dyscyplina sportu zimowego przeżywająca swój renesans. Wędrówka po górach z pokonywaniem wielu naturalnych przeszkód, połączona z ostrymi zjazdami, wymaga odpowiedniego przygotowania i dobrze dobranego sprzętu. „Legalne” uprawianie tego sportu jest możliwe w okolicach Łabskiego Szczytu, Hali Szrenickiej i Kopy.

Rakiety śnieżne

Wędrowanie po zaśnieżonych terenach przy użyciu specjalnych nakładek na buty, kształtem przypominających rakiety tenisowe. Wymagane są jedynie dobre buty do trekingu zimowego. Zastosowanie rakiet śnieżnych umożliwia pokonywanie trasy zasypanej śnieżnym puchem.

Kulig

Jedna z największych atrakcji dla tych, którzy nart do nóg nie przypinają. Organizowane są w porze dziennej i najatrakcyjniejsze przy pochodniach w porach wieczorowych i nocnych.

Lodowisko

Rodzinny Park Rozrywki „Esplanada” zaprasza miłośników łyżwiarstwa na lodowisko. Obiekt dysponuje wypożyczalnia łyżew.

Gastronomia

Bogactwo oferty usług gastronomicznych zaspokoi najbardziej wymagające podniebienia. Tradycyjna kuchnia góralska oferowana jest w wielu restauracjach, barach i punktach gastronomicznych.
Spragnionym gorącej, pachnącej kawy, wychodzą naprzeciw liczne kawiarnie i lokale, w których do kawy można również zamówić słodkie co nieco.

Baza noclegowa.

Szklarska Poręba dysponuje szeroko rozbudowana bazą prywatnych pensjonatów i hotelików. Każdy może wybrać odpowiednie dla siebie warunki i spędzić miło zimowy wypoczynek.
Pomimo szerokiej oferty, w sezonie występują często problemy ze znalezieniem wolnych miejsc. Planując zimowy wypoczynek warto z wyprzedzeniem zagwarantować sobie odpowiednie miejsce do wypoczynku.