Katowice, wielokulturowa stolica Górnego Śląska. Większość była przejazdem, ale nie każdy zatrzymał się na dłużej. Czy warto się zatrzymać? Jakie atrakcje czekają na odwiedzających w Katowicach?

Warto rozpocząć wycieczkę od zapoznania się z historią oraz dziedzictwem Śląska. W takim przypadku należy odwiedzić Muzeum Śląskie. Usytuowana w Strefie Kultury skarbnica wiedzy oferuje różnorodne wystawy. Największym zainteresowaniem cieszy się ekspozycja „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. To idealna okazja do spojrzenia w przeszłość jednego z najważniejszych ośrodków przemysłowych w naszym kraju. Jednak muzeum to nie tylko wystawy. Można zobaczyć panoramę miasta z 40-metrowej wieży widokowej, zajrzeć do biblioteki lub zjeść obiad w punkcie gastronomicznym. Dla najmłodszych odwiedzających czekają atrakcje w specjalnie dla nich przygotowanym kąciku.

Pozostając w centrum miasta nie można przejść obojętnie przez Rynek. Tutaj można odpocząć nad „Rawą”, bawić się z dziećmi na placu zabaw, obejrzeć neonowy zachód słońca, a także wziąć udział w jednej z organizowanych cyklicznie imprez. Najpopularniejszym wydarzeniem odbywającym się na katowickim rynku jest, bez wątpienia, Jarmark Bożonarodzeniowy pozwalający obudzić ducha świąt.

Oddalony nieco od wielkomiejskiego zgiełku Nikiszowiec jest symbolem miasta. Górnicza dzielnica znana jest z „familoków” zbudowanych z czerwonej cegły. Surowa zabudowa tworzy klimat „Nikisza” i sprawia, że chce się tu być jak najdłużej. Z pomocą przychodzi kawiarnia „Cafe Byfyj”, w której można umilić sobie pobyt gorącą herbatą i smacznym deserem.

Miłośnikom aktywności i natury spodoba się Dolina Trzech Stawów. Liczne ścieżki rowerowe, trasy biegowe oraz boiska do siatkówki w pięknych okolicznościach przyrody wyzwolą odrobinę endorfin. Dolina Trzech Stawów to również miejsce odbywania się wielu popularnych festiwali: Tauron Nowa Muzyka Katowice, Off Festival Katowice czy studenckich Juwenaliów.

Katowice na pierwszy rzut oka niczym do siebie nie przekonują. Jednak warto spojrzeć głębiej. A głębiej znajdują się liczne atrakcje i rozrywki.