Włochy to jedno z tych państw, które wśród Polaków cieszą się dosyć sporym zainteresowaniem od lat. Po trosze za sprawą papieża Polaka, którego pontyfikat odcisnął się wyraźnym piętnem na mapie Kościoła Katolickiego, a po trosze za sprawą malowniczych miast, które każdego roku przyciągają tysiące rodaków pragnących skorzystać z dobrodziejstw tego pięknego kraju. Włoskie wakacje to prawdziwa uczta dla zmysłów i całe mnóstwo wrażeń, które na długo zapadną nam w pamięć.

Niewielka miejscowość na południu Włoch, Termoli, to jedno z tych miejsc, w którym nie należy spodziewać się rzeczy turystów z całego świata. Piaszczyste plaże, cudowna starówka, niemal gwarantowana pogoda przemawiają za tym, aby właśnie tutaj udać się na solidny wypoczynek. Tak właśnie uważają sami Włosi, którzy przybywają każdego roku do Termoli i spędzają tutaj spokojny urlop z dali od tumultu wielkich miast.

Można powiedzieć, że to ulubione miejsce wypoczynkowe Włochów z północy, choć coraz częściej odkrywane i odwiedzane przez gości zagranicznych. Nic w tym dziwnego. Piaszczysta plaża i okoliczne knajpki, w których można nabyć lokalne piwo „Birra Moretti”, którego początki datuje się na połowę dziewiętnastego wieku. Termoli to także miejsce pełne mniejszych lokalnych sklepików, w których zakupimy pyszne kawałki pizzy z krewetkami lub tradycyjną margheritę, bez której nie będziemy w stanie już funkcjonować.

Jest wybitna, przepyszna i po prostu uzależniająca! Termoli znajduje się w regionie Molise i leży nad Adriatykiem. Latem panuje tutaj niemiłosierny upał, dlatego większą część dnia i godziny szczytu spędza się najchętniej i najczęściej na plaży.

Warto udać się do starego miasta, gdzie można podziwiać niespełna tysiącletni zamek. Urocze wąskie uliczki, kramiki z pamiątkami i mieszkańcy miasta, który żyją według zasady „dolce far niente” to prawdziwa magia tego miasta. Termoli to osobliwy klimat, w którym momentami można odnieść wrażenie, jakby czas już dawno temu się tutaj zatrzymał, nie pozwalając nowoczesności wedrzeć się do środka.