Włochy zostały szczodrze obdarzone przez naturę. Kraj posiada aż 7600 km linii brzegowej ze zróżnicowanymi plażami, a dodatkowo krajobraz Włoch wzbogacają wysokie góry i malownicze jeziora. Najsłynniejsze włoskie jeziora znajdują się przede wszystkim na północy kraju, w sąsiedztwie gór i są świetną alternatywą dla wakacji nad morzem. Nad jeziorami można wypoczywać na plażach, uprawiać sporty wodne, jeździć po profesjonalnych trasach rowerowych, a wieczorami zwiedzać zabytkowe miasta – tak pięknie można spędzić najbliższe wakacje we Włoszech.

Które jezioro wybrać na pierwszy wyjazd do Włoch? Gdzie są najpiękniejsze plaże, a gdzie jest najcieplejsza woda? Jak można spędzić czas poza samym plażowaniem? Zapraszam do przeglądu pięciu jezior kąpielowych we Włoszech – idealnych na wakacje.

Jezioro Garda

Jezioro Garda to największe jezioro we Włoszech, a dzięki wpadającym do niego górskim potokom, woda jest tu najczystsza spośród wszystkich włoskich jezior. Łączą się tu granice aż trzech włoskich regionów. Północna część należy do Trydentu, wschodnia do Wenecji Euganejskiej, a zachodnia do Lombardii. Północna część jeziora otoczona jest górami, co sprawia, że jest tu piękniej, widoki są bardziej spektakularne, ale woda jest nieco chłodniejsza. Najciekawsze miejscowości wypoczynkowe na północnym krańcu jeziora to Riva del Garda, Limone sul Garda i Torbole.

Południowa część jeziora Garda również jest bardzo atrakcyjna turystycznie. Nie jest otoczona górami, ale za to woda jest cieplejsza. Na południowym brzegu najbardziej urokliwą miejscowością jest – znajdujące się na wysuniętym w głąb jeziora wąskim cyplu – Sirmione. Miasto słynie z zamku otoczonego fosą, z romantycznej starówki, ze znakomitych lodów, a także z wód termalnych. Możesz skorzystać z hotelu z termami albo z darmowego gorącego źródełka, która wpada do jeziora po wschodniej stronie miasta.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą korzystać z sieci dróg rowerowych wokół jeziora Garda, wybrać się na trekking górski lub wyjechać obracającą się wokół własnej osi kolejką na szczyt Monte Baldo – to jeden z najlepszych punktów widokowych na jezioro. Wokół jeziora znajdziesz nie tylko hotele i kempingi, ale także domy wakacyjne – niektóre z nich z panoramicznym widokiem, ogrodem albo basenem.

Jezioro Como

Wśród podróżników trwają nieustanne dyskusje o tym, czy jezioro Como jest piękniejsze od Gardy. Trudno powiedzieć – o gustach się nie dyskutuje, ale Como na pewno jest jeziorem bardziej elitarnym. Wokół jeziora znajdują się ekskluzywne wille z pięknymi ogrodami. Część z nich dostępna jest dla zwiedzających, a niektóre są własnością gwiazd show-biznesu. Swoje posiadłości nad jeziorem Como mają m.in. George Clooney, Brad Pitt, czy Sylvester Stallone.

Z punktu widzenia turystycznego poza willami i ich ogrodami największą atrakcją są miasteczka. Najpiękniejsza jest Varenna znajdująca się na wschodnim brzegu jeziora (można dojechać samochodem, autobusem lub pociągiem). W miasteczku warto zobaczyć ogrody Villi Monastero. Z kolei pośrodku jeziora znajduje się urokliwe Bellagio. Droga do niego jest kręta i wąska, więc najłatwiej dopłynąć tam statkiem. Na zachodnim brzegu jeziora warto zobaczyć Menaggio, Griante – Cadenabbia i Tremezzo ze słynną Villą Carlotta. Jezioro Como w porównaniu z jeziorem Garda ma mniej plaż, a woda jest tu odrobinę chłodniejsza.

Jezioro Iseo

Jezioro Iseo położone jest we włoskiej Lombardii, u podnóża Alp, w dolinie Val Camonica. Chętnie na urlopy przyjeżdżają tu sami Włosi, ale turystów zagranicznych wciąż jest mało. Nic dziwnego. W bliskim sąsiedztwie są słynne jeziora Garda i Como. Czym na tle popularnych konkurentów wyróżnia się jezioro Iseo? Przede wszystkim ilością profesjonalnych tras rowerowych. Tereny wokół jeziora nazywane są „rajem dla rowerzystów”. Trasy różnią się długością, stopniem trudności i wysokością podjazdów. Każdy znajdzie coś dla siebie. Poza tym znajduje się tutaj największa we Włoszech wyspa na jeziorze – Monte Isola. Wycieczka promem na zieloną, górzystą wyspę to ogromna atrakcja, której nie można przegapić. Jeśli spędzacie swoje pierwsze wakacje we Włoszech to jedna a atrakcji, która nie jest opisywana w przewodnikach, a która jest naprawdę warta uwagi.

Najciekawszą miejscowością nad jeziorem jest miasto Iseo położone na południowym brzegu. Miasto jest niewielkie, ale bardzo zadbane. Jest tu zabytkowa starówka, niewielki port i piękne bulwary wzdłuż jeziora. Warto zobaczyć średniowieczny kamienny kościół Pieve di san’Andrea oraz zamek Castello Oldofredi. Interesujące są również sąsiednie Clusane oraz Sarnico. W tym ostatnim poza starówką koniecznie wybierz się do Pinacoteca Gianni Bellini, która posiada zbiory malarstwa z okresu renesansu i baroku.

Jezioro Caldaro

Jezioro Caldaro leży w Południowym Tyrolu, 20 minut jazdy samochodem na południe od Bolzano, które jest stolicą tej autonomicznej prowincji. Ciekawostką jest fakt, że w tym rejonie Włoch dominuje język niemiecki, którym posługuje się tutaj większość rodowitych mieszkańców. Lago di Caldaro to najcieplejsze jezioro kąpielowe w Alpach. W czasie wakacji woda ma tu około 28 stopni. Jezioro jest stosunkowo nieduże i obowiązuje na nim zakaz używania motorówek. Można za to uprawiać wioślarstwo i pływać rowerkiem wodnym, co jest tutaj bardzo popularne.

Wokół jeziora znajdują się plaże trawiaste oraz drewniane pomosty z drabinkami, które umożliwiają zejście do wody. Wzdłuż jeziora biegną trasy rowerowe i trekkingowe. Najpopularniejsza ścieżka prowadzi wokół jeziora i ma 7,5 km długości – jest płaska, więc spacerują po niej nawet rodziny z małymi dziećmi w wózkach. W sąsiedztwie znajdują się sady owocowe oraz uprawy winorośli. Południowy Tyrol słynie z produkcji wysoko ocenianych win.

Jezioro Bolsena

Jezioro Bolsena znajduje się na północ od Rzymu, w stołecznym regionie Lacjum. Chętnie przyjeżdżają tu włoskie rodziny, bardzo rzadko zagraniczni turyści. Miasto Bolsena jest najważniejszą i najciekawszą miejscowością nad jeziorem – znajduje się tam zabytkowy zamek, niewielka starówka, a tereny nad samą wodą są bardzo dobrze zagospodarowane. W mieście są bezpłatne plaże (piaszczyste i trawiaste), ogrody, promenada, place zabaw. To także dobra baza wypadowa do zwiedzania południowej Toskanii oraz Umbrii. Granice obydwu sąsiadujących regionów są zaledwie kilka kilometrów od jeziora Bolsena.

Urlop na jeziorem Bolsena ma jeszcze jedną zaletę. Sezon trwa tutaj dłużej niż na północy Włoch. Już początkiem maja można korzystać na plaży z włoskiego słońca, a letni sezon trwa zazwyczaj do początku października.