Chorwacja należy do jednego z częściej wybieranych kierunków wśród podróżujących. Słoneczna pogoda i dostęp do turkusowego morza sprawiają, że przyciąga turystów, nie tylko z Europy, ale również z całego świata. A nadmorskie kurorty, które są jednymi z najpiękniejszych na świecie, na pewno spełnią oczekiwania wymagających podróżników.

Nr 1 – Porec

Należy do jednych z dawnych miast rzymskich. Położone na zachodniej części wybrzeża Istirii. Turyści mogą skorzystać z doskonale turkusowego morza, małych wysepek, niezbyt oddalonych od lądu, oraz piniowych zagajników. Miasto szczyci się również licznymi zabytkami architektonicznymi, które charakteryzują się stylem rzymskim, gotyckim oraz romańskim. Najczęściej odwiedzaną atrakcją tego miasta jest zabytkowa bazylika Eufrazjana, gdzie można zachwycać się przecudnymi mozaikami bizantyjskimi, pochodzącymi z VI wieku – obiekt ten wpisany jest również na listę UNESCO.

Nr 2 – Baśka

Jak widać Baśka to nie tylko polskie imię, ale również jedno z najpiękniejszych miast w Chorwacji. To cudowne, wychwalane przez wielu miejsce, mieści się na największej wyspie położonej na morzu Adriatyckim – Krk. Miejsce to zachwyca niezwykłym urokiem, ponieważ szczyty gór, oddziela od morza jedynie, bardzo wąska plaża pokryta żwirem i soczysto zielone pola. Poza nieocenioną przyroda znajduje się tu również bardzo słynne muzeum etnograficzne i liczne zabytki. Warto poświęcić jeden dzień z naszego urlopu, by wspiąć się na górę do kościoła św. Jana. Rozchodzi się stamtąd punkt widokowy, z którego można podziwiać góry, morze i resztę miasta.

Nr 3 – Novi Vinodolski

Miasto położone na wybrzeżu Kvarneru, leżące przy głównej drodze, 9 km na południe od Crikvenicy. Kiedyś była to mała wioska rybacka, natomiast w tej chwili jest to bardzo popularny i często odwiedzany kurort. Kąpiele wodne i słoneczne mogą odbywać się nawet w porcie. Wieczory warto spędzać w małych knajpach i restauracyjkach położonych na starówce, która składa się z wielu niewielkich uliczek. Dodatkową atrakcją jest kościół św. Jakuba i Józefa, z charakterystyczną białą wieżą, którą można podziwiać z każdego miejsca w miasteczku.

 Nr 4 – Crikvenica

To jeden z chorwackich kurortów, w którym zwiedzający mogą napajać się cudownymi widokami wybrzeża Kvarneru, z 8-kilometrowej promenady. To miejsce jest szczególnie znane dla turystów, z bardzo szerokiej piaszczystej plaży oraz małych kawiarenek i punktów gastronomicznych w których można spędzać gorące wieczory. Dodatkowo jest to największe miasto w „Vinodol”, potocznie nazywaną – krainą wina. Jest to doskonałe miejsce dla wszystkich alergików, ludzi z chorobami reumatycznymi, oraz rodzin, które posiadają malutkie dzieci, ponieważ panuje tam łagodny klimat.

Nr 5 – Rovinj

To jedno z najciekawszych miasteczek portowych i turystycznych, położonych w zachodniej Istrii. Krystalicznie czysta woda i zadbane plaże, dogodne położenie i duża liczba zabytków powoduje, że stało się ono jednym z najczęściej obieranych celów podróży. Odpoczynek gwarantują, licznie położone małe restauracyjki i knajpki. A cały krajobraz uzupełniają małe wysepki, które są w zasięgu ręki dzięki wodnym taksówkom i łodziom, które można wynajmować. Przez niektórych określane jest mianem chorwackiego Saint Tropez. Być może jest to spowodowane, bardzo dużym podobieństwem.

Nr 6 – Makarska

Jest głównym miastem Riwiery Makarskiej. To doskonałe miejsce zarówno dla fanatyków wodnych zabaw, jak i górskich wędrówek. Można znaleźć tu wiele plaż o drobno kamienistym i piaszczystym charakterze. Wyśmienite zatoczki i liczne promenady sprawiają, że każdego dnia naszej podróży, możemy korzystać z różnych miejsc wypoczynku. Główną i tym samym najbardziej popularną promenadę, ocieniają liczne palmy, a sam jej wygląd przypomina promenadę z Cannes. Dodatkowo Riwiera Makarska otoczona jest charakterystyczną śródziemnomorską roślinnością, a samo miasto znajduje się u podnóży najwyższego szczytu Biokovo.

 Nr 7 – Brela

Jest to małe miasteczko, położone na Riwierze Makarskiej. Posiada bardzo długie, wręcz ciągnące się kilometrami zadbane żwirowe plaże i krystalicznie czystą wodę. Bardzo charakterystycznym obiektem, a zarazem często wykorzystywanym w katalogach turystycznych, jest skała wyrastająca z morza, która obrośnięta jest zielonymi drzewami. Zacieniona sosnami promenada rozciąga się wzdłuż plaż. W miasteczku dostępnych jest również wiele nowoczesnych hoteli, restauracji, pensjonatów, oraz sklepików, zarówno z produktami regionalnymi, jak również z pamiątkami dla turystów.

Nr 8 – Primosten

Jest to jedno z bardziej malowniczych miast położonych w Dalmacji.Znajduje się na prawie okrągłym półwyspie, który otoczony jest z 3 stron turkusowymi wodami Adriatyku. Wielu turystów wpada w zachwyt nad jego urokliwymi kamienistymi plażami, doskonałym klimatem i czystą wodą, a wszystko dopełniają liczne zabytki. To doskonałe miejsce dla wszystkich kochających aktywny wypoczynek i prowadzących sportowy tryb życia. Nie będą się tu również nudzić osoby, które szukają nocnych rozrywek, ponieważ w mieście jest co robić w upalne wieczory. Primosten pod względem wyglądu jest bardzo podobne do Rovinj.

Nr 9 – Vodice

Jest to miasteczko położone w środkowej Dalmacjii (niedaleko Szybenika), cieszące się dużą popularnością wśród turystów, szczególnie tych z Polski. Ta mała nadmorska miejscowość może pochwalić się wspaniałymi kamienistymi plażami, które posiadają łagodne zejście do morza, krystalicznie czystą wodą, promenadą, gdzie znajduje się wiele pubów, restauracyjek i sklepików, a także przepięknym portem. Na co dzień zamieszkuje go jedynie 6 tys. osób. Vodice znajduje się w zatoce, w której zlokalizowanych jest również kilka małych wysepek, a sama nazwa miasta wywodzi się od wody.

Nr 10 – Zadar

Jest jednym z najdalej na północ wysuniętych miast Dalmacji. Wybrzeże tego cudownego kurortu jest intensywnie nasłonecznione, co dodatkowo wpływa na wysoką temperaturę wody. Jest to idealne miasto dla wszystkich, którzy nie zamierzają podróżować własnym samochodem, ponieważ jest dobrze skomunikowane. Ponadto w mieście występuje dużo oryginalnych zabytków, które koniecznie trzeba odwiedzić. Miasto jest stolicą Żupani Zadarskiej i posiada ponad 70 tys. mieszkańców. Jest jednym z najstarszych miast w tej części Europy, ponieważ jego historia sięga IV w p.n.e.

W Chorwacji istnieje jeszcze wiele miast, które są godne odwiedzenia. Takie, które posiadają wyśmienite plaże, zabytki i urokliwe krajobrazy. Wszystko to sprowadza się do określenia, że Chorwacja, to „raj na ziemi”. Powyższa lista powinna sprawdzić się, nie tylko w przypadku plażowiczów, ale również w przypadku wszystkich, którzy kochają ciepłe klimaty. Więcej informacji na temat najpiękniejszych miejsc w Chorwacji znaleźć można na https://lifestyler.pl/