Słońce wciąż jeszcze nadwyręża oczy, kiedy promienie wpadają przez szczeliny w kamiennych murach Szybenika. Średniowieczne miasto, które jest skrywanym przez turystów klejnotem na chorwackiej Rivierze, zachwyca swoją jedwabistą Adriatycką bryzą, śpiewem cykad i zapachem dzikiego rozmarynu. Szybenik, z setkami lat historii utkanymi w każdym zakątku, miejsce, które aczkolwiek nie jest tak znane jak Dubrovnik czy Split, ma niezwykle wiele do zaoferowania. Szybenik, Chorwacja – miejsce, które warto zobaczyć i odkryć. Ale jakie są te najcenniejsze perełki, które każdy turysta powinien odhaczyć na swojej liście? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o skarbach Szybenika.
Croatian cityscape

Katedra św. Jakuba w Szybeniku – Perła Architektury

Jako wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zabytek, katedra św. Jakuba w Szybeniku stanowi ważny punkt programu dla turystów odwiedzających to miasto. Jest to rezultat 124 letnich prac, za które odpowiedzialny był główny architekt – Juraj Dalmatinac. Wyjątkowość tego miejsca to szczególnie widoczne w detale architektoniczne, jak na przykład rzeźbione głowy na zewnątrz budynku, które przedstawiają mieszkańców z tamtego okresu.

Twierdze Szybenika

Szybenik jest znany również ze swoich twierdz. Wyróżnić tutaj można:

  • Twierdza św. Mikołaja

    – położona na wyspie przy wejsciu do kanału św. Antoniego. Jej pierwotna funkcja to obrona miasta od strony morza. Obecnie popularne miejsce oferujące niezapomniane panoramy miasta i okolic.

  • Twierdza św. Michała

    – zlokalizowana na wzgórzu z widokiem na miasto i Morze Adriatyckie. Obecnie miejsce licznych kulturalnych wydarzeń.

Zwiedzanie starówki w Szybeniku

Starówka w Szybeniku to nie tylko wąskie brukowane uliczki, ale przede wszystkim zabytki takie jak stare kamienice i kościoły. Każdy turysta powinien również odwiedzić lokalne kawiarnie i restauracje, by spróbować tradycyjnych dalmatyńskich potraw.

Plac Republiki – serce Szybenika

Tętniący życiem Plac Republiki otoczony jest zabytkowymi budynkami, w tym Ratuszem Miejskim. Jest to idealne miejsce dla miłośników kultury oraz fotografii.

Atrakcje naturalne i rekrecyjne

Do najważniejszych naturalnych atrakcji Szybenika należy:

Park Narodowy Krka – park niedaleko Szybenika, znany ze swoich imponujących wodospadów i bujnej przyrody. Idealne miejsce na jednodniową wycieczkę.

Podsumowując, niezależnie od tego, czy interesują Cię historia, architektura czy przyroda, Szybenik oferuje bogactwo atrakcji dla każdego turysty. Bez wątpienia, to miejsce, które warto zobaczyć podczas pobytu w Chorwacji.

Croatian cityscape

Szybenik jest miejscem, które posiada wiele atrakcji turystycznych. Można powiedzieć, że jest to miasto, które ma wiele do zaoferowania. Jedną z najważniejszych atrakcji jest katedra św. Jakuba, której budowa trwała aż 124 lata. Ta położona na liście UNESCO budowla jest prawdziwym arcydziełem sztuki i architektury, które przyciąga turystów z całego świata.

Oprócz katedry, warto także zobaczyć twierdze Szybenika, które kiedyś pełniły strategiczne funkcje obronne. Dziś pełnią one funkcję turystyczną, oferując wspaniałe widoki na miasto i Morze Adriatyckie. Poza tym, starówka w Szybeniku jest pełna urokliwych kamienic i kościołów, które warto zwiedzić. Dla miłośników kulinariów, jest to także okazja do spróbowania tradycyjnych dalmatyńskich potraw.

Dla miłośników przyrody, warto zobaczyć Park Narodowy Krka, znany ze swoich imponujących wodospadów i bujnej przyrody. Jest to idealne miejsce na jednodniową wycieczkę.

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o podróżowaniu po Chorwacji, polecamy artykuły na naszym portalu. Na przykład, jak poradzić sobie z problemem wybrania waluty na wakacje, czytaj w poradniku rozwazającym korzyści i pułapki wyboru waluty na 2025 rok. Zastanawiasz się gdzie dobrze i tanio zjeść w Chorwacji? Sprawdź nasz poradnik kulinarny o Trogirze, Makarskiej i Zadarce. Zainteresowany kosztami podróży samochodem do Chorwacji na tydzień? Zapoznaj się z naszym artykułem kalkulującym koszty takiego wyjazdu.

Polecane atrakcje dla Ciebie: