Indie to kraj położony w Azji Południowej nad Morzem Arabskim i Zatoką Bengalską. Zajmują większość subkontynentu indyjskiego. Powierzchnia terytorium wynosi 3, 2 mln km², co czyni Indie 7 największym państwem na świecie pod względem wielkości. Indie graniczą z Pakistanem, Chinami, Nepalem, Bhutanem, Bangladeszem i Birmą. Populacja kraju wynosi blisko 1, 3 mln ludzi, jest to tym samym drugie najludniejsze państwo na świecie, zaraz za Chinami. Poza tym Indie to też największa demokracja świata.

Stolica zlokalizowana jest w położonym na północy Nowym Delhi. Podział administracyjny: 29 stanów, 6 terytoriów związkowych i terytorium stołeczne Delhi. Wśród dużych miast wymienić należy Mumbaj (Bombaj), które liczy 16, 4 mln mieszkańców, Delhi (11, 5 mln), Bengaluru (5, 3 mln), Kalkuta (4, 6 mln), Madras (4, 4 mln).

Walutą jest rupia indyjska. 1 rupia dzieli się na 100 pajs.

Indie uzyskały niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1947 r.

Siły zbroje liczą 1, 3 mln żołnierzy, jest to czwarta siła militarna na świecie.

Kraj jest niejednolity kulturowo. Podziały wyraźne są na płaszczyźnie terytorialnej, religijnej i językowej. Struktura etniczna przedstawia się następująco: 39% to Hindusi, posługujący się którymś z dialektów języka hindi, 8% Telugowie, 8% Begalczycy, 7% Marathowie, 7% Tamilowie. Dominującym wyznaniem jest hinduizm. Zgodnie ze Spisem Powszechnym z 2011 r. struktura wyznania wygląda tak: hinduiści prawie 80%, muzułmanie 14, 2%, chrześcijanie 2, 3%, sikhowie 1, 7%, buddyści 0, 7%, dżiniści 0, 4% i inni. Pod względem terytorialnym, hinduiści stanowią większość w 28 stanach (i terytoriach związkowych), muzułmanie w 2, chrześcijanie 4, sikhowie w 1.

Obywatele polscy udający się do Indii objęci są obowiązkiem wizowym.

Ciekawe miejsca: Tadź Mahal w Agrze, Złota Świątynia w Amritsar, Czerwony Fort w Agrze, Grobowiec Humajuna w Nowym Delhi, Pałac Miejski w Jaipurze, hinduska świątynia Akshardham w Nowym Delhi, Twierdza Mehrangarh w Dżodhpur, Meczet Dżami Masdżid w Delhi.