Wznoszące się na wzgórzu ruiny potężnego zamczyska, przykuwają wzrok każdego podróżnika zmierzającego w kierunku Ogrodzieńca. Ta średniowieczna warownia jest doskonałym miejscem do spędzenia z rodziną niedzielnego popołudnia.

Zamek w Ogrodzieńcu

Zamek w Ogrodzieńcu położony jest na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Wznosi się on na wysokości 515 m n. p.m. Jego budowę rozpoczęto za czasów panowania króla Bolesława Krzywoustego. Wówczas to na skalistym wzniesieniu Góry Birów powstały pierwsze umocnienia. W niedługim czasie zostały one zniszczone. Stało się tak w 1241 roku, podczas najazdu tatarskiego. Odbudowę zamku w stylu gotyckim rozpoczęto w połowie XIV wieku i stał się siedzibą rodu rycerskiego Włodków i Sulimczyków. W późniejszym czasie zamek przechodził z rąk do rąk, zmieniając kolejnych właścicieli.

Po potopie szwedzikm w 1669 roku został odbudowany przez Stanisława Warszyckiego, kasztelana krakowskiego. Ze względu na swoje okrucieństwo krąży o nim legenda, że posiadał kontakty z diabłami. Ostatnimi posiadaczami warowni była pochodząca z bliskiego zaścianka rodzina Wołczyńskich. Obecnie stanowi zabytek polskiej kultury i jest warty obejrzenia.

Zwiedzanie zamku jest możliwe przez osiem miesięcy w roku ( od kwietnia do listopada). Turyści mogą go podziwiać zgodnie z przygotowaną trasą zwiedzania. Będąc na zamku warto zobaczyć grotę nazywaną Męczarnią Warszyckiego oraz znajdującą się nieopodal salę tortur, w której organizowane są wystawy historyczne. Koniecznie trzeba tez zobaczyć Górę Birów, na której został zrekonstruowany średniowieczny gród królewski.

Na zamku w Ogrodzieńcu organizowane są różne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Dorośli mogą fascynować się pokazem walk średniowiecznych rycerzy, natomiast młodsi fascynacji historii mogą uczestniczyć w koncertach i spotkaniach z duchami. Najpopularniejszą imprezą jest inscenizacja najazdu na warownię barbarzyńców doskonale odzwierciedlająca życie naszych przodków. Na dziedzińcu uroku dodają kramy z pamiątkami, a w podziemiach jest Karczma Rycerska.

Ruiny zamku są wkomponowane w naturalne masywy wapienne Jury Krakowsko – Częstochowskiej, które to dodatkowo osłaniały budowlę. Ten niesamowity widok zapiera dech w piersiach każdego ze zwiedzających turystów. Zamek w Ogrodzieńcu to prawdziwa perła szlaku „Orlich Gniazd”