Komputer to dla wielu osób nie tylko sposób na łączność ze światem, ale także narzędzie pracy. Zdarza się, że jest potrzebny nawet na wakacjach. Jak przygotować sprzęt do transportu i na co zwrócić uwagę, jeśli planujesz podróż?

Jak czyścić ekran laptopa i inne elementy?

Powierzchnia klawiatury i ekran to dwa obszary, które najczęściej są narażone na kontakt z brudem, kurzem czy bakteriami. Warto pamiętać, że komputer to często wizytówka, jeśli będzie brudny, to nie świadczy to dobrze o właścicielu. Poza tym regularne czyszczenie laptopa pozwala zachować higieniczność i sprzyja ograniczeniu awarii spowodowanych dostaniem się kurzu, brudu czy martwego naskórka do wnętrza komputera.

Wyczyść swój laptop przed podróżą, najlepiej w tym celu sprawdzą się specjalne środki do czyszczenia powierzchni elektronicznych. Wiele osób zastanawia się, jak czyścić ekran laptopa z brudu i plam. Do mycia zabrudzonego ekranu najlepiej sprawdzi się miękka ściereczka z mikrofibry i środek do czyszczenia ekranów komputerowych. Delikatne zabrudzenia można spróbować wyczyścić wilgotną ściereczką.

wakacje-z-laptopem

Specjalny środek do czyszczenia laptopa i sprężone powietrze

Nigdy jednak nie stosuj środka do mycia szyb, który może zniszczyć delikatną matrycę ekranu laptopa. Unikaj także aplikowania środków czyszczących (nawet specjalnego preparatu do ekranów) bezpośrednio na powierzchnię. Możesz doprowadzić do zacieków lub zwarcia. Lepiej jest nasączyć ściereczkę z mikrofibry i w ten sposób przetrzeć ekran w laptopie.

Jeśli chcesz wyczyścić przestrzenie między klawiszami, użyj sprężonego powietrza z dyszą i wydmuchaj resztki jedzenia spomiędzy przycisków w laptopie. Tak samo możesz spróbować przedmuchać wąskie szpary czy porty USB oraz ładowania. W trakcie całego procesu komputer powinien być wyłączony i odłączony od zasilania.

 

Zabezpiecz komputer w podróży – dobry pokrowiec lub torba na laptopa

Zapomnij o przewożeniu laptopa w plecaku bez żadnej dodatkowej ochrony czy owijaniu go ręcznikiem plażowym. Takie rozwiązania są nie tylko nieprofesjonalnie, ale też zwyczajnie niepoważne. Co prawda niektóre plecaki mają specjalną kieszeń na laptopa, co pozwala go unieruchomić w trakcie podróży i odseparować od reszty bagażu, ale jest to słaba ochrona przed uszkodzeniami.

Nawet jeśli owiniesz laptopa ręcznikiem czy ubraniami, wystarczy, że postawisz plecak na ławce czy siedzeniu, a on przewróci się i spadnie na podłogę. Pół biedy, jeśli laptop uderzy o ziemię na płasko, gorzej, jeśli spadnie kantem, bo obudowa pęknie albo się zdeformuje. Im droższy masz komputer lub jeśli jest to sprzęt służbowy, tym lepszej ochrony potrzebujesz. W dobrych sklepach komputerowych jak np. Komputronik można znaleźć pokrowce i torby na laptopa przeznaczone do konkretnych modeli.

Ochrona plików i danych w laptopie podczas podróży

Zwłaszcza za granicą twój komputer może być narażony nie tylko na uszkodzenia fizyczne, ale także na cyberataki, próbę zdalnego przejęcia kontroli nad sprzętem, wyłudzenie danych i loginów oraz haseł do aplikacji czy banku, oraz wiele innych zagrożeń.

Ciężko przewidzieć wszystkie potencjalne zagrożenia, wiele zależy też od tego, czy zamierzasz korzystać z dostępu do Internetu, jeśli tak, to używaj bezpiecznych sieci WiFi np. w hotelu. Równocześnie staraj się unikać podłączania do niesprawdzonych sieci w miejscach publicznych takich jak kawiarnie czy restauracje, zwłaszcza w egzotycznych krajach.

Wybierając się w podróż z laptopem, sprawdź w Internecie podstawowe zasady dotyczące cyberbezpieczeństwa oraz zastanów się nad zainstalowaniem oprogramowania antywirusowego i chroniącego przed niepożądanym przejęciem. Dla pewności zrób też kopię zapasową najważniejszych plików i zgraj je przed wyjazdem na pendrive.

Podsumowując, przygotowując laptop do wyjazdu, najpierw wyczyść go, następnie zadbaj o ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi (torba, pokrowiec) oraz przed kradzieżą, wirusami czy cyberatakami. Dzięki temu wyjazd na pewno będzie bardziej ekscytujący i równocześnie mniej stresujący.

 

Artykuł sponsorowany