Weekend majowy to dla wielu osób okazja, by gdzieś pojechać i spędzić czas w gronie rodziny. Tych kilka wolnych dni od pracy chętnie wykorzystujemy, by wyjechać za miasto i wypocząć na łonie natury.

Długi weekend majowy warto spędzić gdzieś, gdzie nie zabraknie atrakcji dla wszystkich członków rodziny – zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jeżeli jeszcze nie wiecie, gdzie pojechać na weekend majowy z dziećmi, sprawdźcie, dlaczego warto wybrać Karkonosze.

Karkonosze są idealne dla rodzin z małymi dziećmi

Góry to częsty kierunek wyjazdów Polaków zarówno na wakacje, ferie zimowe, jak i weekendy. Majówka z pewnością zalicza się do nich. Karkonosze, najwyższe pasmo górskie Sudetów, są idealnym wyborem dla rodzin z małymi dziećmi.

Nie brakuje tu atrakcji w postaci muzeów czy parków rozrywki, łagodnych stoków narciarskich i pieszych szlaków górskich, a także zabytków, które kryją w sobie niezwykłą historię regionu.

Piękne widoki i łagodne stoki

Wczasy w górach kojarzą się przede wszystkim z zapierającymi dech w piersi widokami, górskimi wycieczkami oraz białym szaleństwem na stoku. Pod tym względem Karkonosze was nie zawiodą.

Wyciągi, nartostrady i stoki narciarskie są dostępne między innymi w Karpaczu, Szklarskiej Porębie czy Świeradowie-Zdroju. Idealny dla rodzin z dziećmi jest ośrodek narciarski w Świeradowie-Zdroju Bambino-Ski. Do dyspozycji jest tu jedna trasa narciarska oraz trzy wyciągi orczykowe o długości 60, 90 i 140 metrów.

Stok jest bardzo delikatnie nachylony. Różnica wzniesień wynosi tylko 10 metrów, a kąt nachylenia 15%. Dlatego poradzą sobie na nim niedoświadczeni narciarze oraz dzieci. Przy wyciągu znajduje się szkółka narciarska, wypożyczalnia sprzętu sportowego oraz serwis.

Oprócz tego Karkonosze zapraszają miłośników pieszych wycieczek wśród pięknych, górskich widoków. Wiele szlaków jest na tyle łatwych, że śmiało pokonają je rodziny z dziećmi. To świetny sposób na aktywne spędzenie czasu oraz okazja, by zaszczepić dzieciom miłość do gór.

Oto niektóre trasy w Karkonoszach, które warto przejść:

Wycieczka pod Schronisko Samotnia. Początek prowadzi od słynnej Świątyni Wang szlakiem niebieskim, następnie wiedzie trasą przy Polanie Karkonoskiej i Małym Stawie. Okolicę wyróżnia wyjątkowa subalpejska roślinność, która prezentuje się pięknie o każdej porze roku. Cały spacer zajmuje około dwóch godzin.

Na drogę powrotną warto wybrać szlak żółty, odchodzący od szlaku niebieskiego przy schronisku Strzecha Akademicka i prowadzący trasą przez Biały Jar.

Wycieczka do schroniska Nad Łomniczką czerwonym szlakiem. Trasa prowadzi przyjemną, leśną drogą z nielicznymi podwyższeniami. Widoki są piękne przez całą drogę, a w samym schronisku można się zatrzymać, by coś zjeść, napić się herbaty i odpocząć.

Wrócić można tą samą trasą lub nieco bardziej wymagającym szlakiem pomarańczowym. Prowadzi on do Wilczej Poręby i kończy się przy Domu Laboranta.

Ścieżka Zdrowia w centrum Karpacza. To trasa spacerowa wiodąca aż na szczyt Podhulanki. Trasa mieści się z dala od turystycznego deptaka, jest więc cicha i spokojna. W trakcie spaceru można korzystać z urządzeń do ćwiczeń na świeżym powietrzu.

Wiele lokalnych atrakcji dla dzieci i dorosłych

Karkonosze posiadają też liczne atrakcje turystyczne o intrygującej tematyce – idealne dla całych rodzin. Oto kilka przykładów:

Wioska lapońska Kalevela w Borowicach. To miejsce przybliżające, jak wygląda życie w mroźnej krainie, a także jakie są zwyczaje i historia ludzi z północy.

Zobaczycie tu typowe lapońskie namioty, weźmiecie udział w ciekawych grach i zabawach edukacyjnych, a także spotkacie w wirtualnej rzeczywistości muminki, renifery oraz psy husky.

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach. To miejsce stanowiące centrum informacyjne euroregionu. Możecie tu zobaczyć miniatury najważniejszych obiektów będących zabytkami regionu, między innymi pałaców, kościołów, klasztorów, starówek miast dolnośląskich, itd. Wszystkie zostały dokładnie odwzorowane w skali 1:25.

Muzeum Zabawek w Karpaczu. Wyjątkowe miejsce zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Dorośli poczują się, jakby wrócili do lat beztroskiego dzieciństwa, natomiast najmłodsi zobaczą, jak na przestrzeni lat zmieniały się ich ulubione zabawki takie jak lalki, domki dla lalek, samochodziki czy klocki.

W Muzeum znajdują się wystawy czasowe, w których zaprezentowano kolekcje zgromadzone przez mieszkańców Karpacza i okolic. W placówce często są organizowane warsztaty dla dzieci i ich rodzin oraz imprezy tematyczne.

Hotel Lake Hill – serdecznie zapraszamy!

Jak widać Karkonosze to idealny kierunek na wyjazd z rodziną w zbliżający się wielkimi krokami weekend majowy. Chcąc mieć pewność, że planowana wycieczka się uda, warto z odpowiednim wyprzedzeniem zarezerwować pobyt w hotelu.

Spędź weekend majowy w hotelu Lake Hill Resort & SPA!

Polecamy czterogwiazdkowy Hotel Lake Hill Resort & SPA mieszczący się nieopodal Karpacza, w cichym i spokojnym zakątku. To idealne miejsce na wypoczynek dla rodzin z dziećmi i nie tylko. Hotel Lake Hill dysponuje rozbudowaną strefą SPA, wygodnymi pokojami oraz znajduje się blisko ważniejszych atrakcji regionu.