O ile jeszcze kilkanaście lat temu, obowiązkową czynnością przed wyjazdem zagranicznym była wymiana waluty w kantorze, o tyle dziś mamy znacznie więcej możliwości. Równie dobrze za granicą możemy płacić naszą kartą płatniczą, akceptując oczywiście dodatkową opłatę za przewalutowanie. Czy uniknięcie dodatkowych kosztów jest możliwe? Jak najbardziej! Taką możliwość dają nam kryptowaluty, które znajdują wszechstronne zastosowanie w turystyce.

Bitcoin w turystyce – uniwersalna waluta dla podróżujących?

Coraz więcej sklepów stacjonarnych daje możliwość płacenia Bitcoinem. W wielu krajach na świecie dostępne są również bitomaty, czyli urządzenia działające jak bankomat i wpłatomat w świecie kryptowalut. To sprawia, że kryptowaluty w turystyce zaczynają odgrywać coraz większą rolę. Z ich pomocą możemy bowiem opłacać różne wydatki, nie dysponując walutą danego kraju. Dużą popularnością cieszą się także kryptowaluty karty płatnicze, takie jak chociażby Crypterium. Dzięki nim, kryptowaluty stopniowo zastępują tradycyjne pieniądze w wielu obszarach życia.

Czy Bitcoin w turystyce to dobre rozwiązanie?

No cóż, w tej kwestii można mieć mieszane uczucia. Sam Bitcoin w ostatnich miesiącach notuje kolejne rekordy, budując astronomiczną wartość przekraczającą poza sferę wyobraźni. Obecnie, kilka minut wystarczy, aby wartość kryptowaluty uległa dużym zmianom. Taka niestabilność sprawia, że Bitcoin przestaje być środkiem płatności, a zyskuje popularność jako instrument inwestycyjny. W turystyce lepiej sprawdzą się zatem stable coiny, ale również kryptowaluty, które od początku zostały zaprojektowane z myślą o podróżowaniu.

Travala – innowacyjny portal dla podróżujących

Travala to ogromny portal, który umożliwia swoim użytkownikom rezerwacje zakwaterowania w ponad 230 krajach na całym świecie. Co wyróżnia go na tle innych, podobnych serwisów? Travala obsługuje waluty cyfrowe, dzięki czemu, kryptowaluty mogą zostać wykorzystane w praktycznym podróżowaniu. W 2019 roku, Travala zapoczątkowała współpracę z serwisem Booking.com, dzięki czemu, liczba dostępnych obiektów uległa znacznemu poszerzeniu.

Serwis Travala wydał również natywny token: Travala.com lub w skrócie AVA. Pierwotnie, użytkownicy portalu mogli założyć tu portfel kryptowalutowy, a następnie zakupić tokeny AVA w zamian za inne waluty cyfrowe. Obecnie, rezerwacje w serwisie można opłacać za pośrednictwem ponad 20 różnych kryptowalut, w tym również tych wiodących, jak: Bitcoin, Ethereum, Dash, Ripple czy Litecoin. To jednak nie wszystkie możliwości innowacyjnej kryptowaluty AVA. Od pewnego czasu jest ona obsługiwana także przez karty płatnicze Swipe oraz VISA!

Portfele kryptowalutowe z własnymi kartami płatniczymi

Nowoczesne portfele kryptowalutowe obsługują kilkaset różnych tokenów i są dużo bezpieczniejsze, niż jeszcze kilka lat temu. Obecnie bez trudu znajdziemy mobilny portfel kryptowalutowy, na którym możemy swobodnie trzymać waluty cyfrowe, których używamy przy codziennych płatnościach. W turystyce potrzebujemy jednak praktycznego rozwiązania, które umożliwi nam płacenie w sklepach, a także opłacanie różnych transakcji podczas zwiedzania, np. kupowanie biletów do autobusu czy metra.

Tutaj z pomocą przychodzi nam innowacyjny portfel kryptowalutowy, jakim jest Swipe. Jego twórcy podjęli współpracę z wydawcą kart płatniczych VISA. To krok milowy w codziennych płatnościach kryptowalutami. Dzięki karcie Swipe, możesz płacić za zakupy w sklepach na całym świecie. Karta obsługuje kilkadziesiąt kryptowalut, w tym również token AVA, który opisaliśmy przy okazji omawiania możliwości portalu Travala. Serwis Swipe posiada własny token SXP, którym opłacamy usługi oferowane nam przez ten projekt. W ten sposób opłacamy m.in. wyrobienie i dostawę karty.

Travala i Swipe wspólnie ułatwiają podróżowanie

Nie da się ukryć, że Travala i Swipe mają ze sobą wiele wspólnego. To podmioty, które dążą do stopniowej adaptacji kryptowalut w codziennym życiu, co stanowi ogromne udogodnienie dla turystów. Oba podmioty postanowiły ze sobą współpracować, aby dodatkowo zwiększyć komfort osób korzystających z kryptowalut. Dzięki tej współpracy, tokeny AVA są obsługiwane przez kartę płatniczą SWIPE, z kolei token SXP umożliwia rezerwację noclegu na portalu Travala. Na ten moment, umowa została zawarta na okres dwóch lat, ale możemy zakładać, że współpraca zostanie przedłużona.

Zalety kryptowalut w turystyce

Znając przykładowe zastosowania kryptowalut w turystyce, możemy je wykorzystać w celu ułatwienia sobie życia podczas podróży po całym świecie. Oto najważniejsze zalety, jakie możemy przypisać kryptowalut w aspekcie turystyki:

  • Możliwość płacenia kryptowalutami w sklepach w ponad 230 krajach na świecie. Do tego celu posłuży nam kryptowalutowa karta Swipe.
  • Możliwość szybkiego kupowania biletów do autobusu, metra oraz innych środków transportu publicznego. Karta może zostać podpięta w aplikacjach mobilnych, takich jak np. UBER, co dodatkowo poszerza nasze możliwości.
  • Bitcoin oraz inne popularne kryptowaluty mogą zostać wykorzystane do rezerwacji i opłacenia noclegu niemal na całym świecie. Z pomocą karty możemy również opłacić zamówione bilety lotnicze oraz inne opłaty związane z podróżą.
  • Karta kryptowaluta Swipe oferuje szereg dodatkowych korzyści, np. cashback za transakcje wykonane w serwisach partnerskich.
  • Wygodny portfel kryptowalutowy z kartą płatniczą pozwala podróżować po świecie bez konieczności posiadania waluty. W ten sposób omijamy również wysokie prowizje za przewalutowanie transakcji za granicą.
  • Karta płatnicza obsługująca kryptowaluty to swoisty bilet, z którym możesz udać się do wielu krajów na całym świecie, bez konieczności posiadania gotówki oraz konta w banku.
  • Podróżowanie z wirtualnymi cyfrowymi jest dużo bezpieczniejsze od tradycyjnego podróżowania z portfelem wypchanym po brzegi gotówką.
  • Nie wszystkie sklepy na świecie obsługują transakcje kartą, ale to przecież nie problem, ponieważ w każdym kraju znajdziesz bankomat, który umożliwi wypłatę środków.

Jak widzisz, lista korzyści jest naprawdę długa. A to tylko najważniejsze z atutów jakie posiadają kryptowaluty w turystyce. W praktyce, każdy z nas znajdzie dodatkowe zalety związane ze swoimi indywidualnymi potrzebami oraz oczekiwaniami.

Jak rozpocząć podróżowanie z kryptowalutami?

To bardzo proste, wystarczy otworzyć portfel elektroniczny w systemie Swipe, a następnie wymienić tradycyjną walutę na tokeny SXP, które są niezbędne do opłacenia i zamówienia karty VISA obsługującej kryptowaluty zgromadzone w naszym portfelu. I to w zasadzie wszystko. Karta umożliwi Ci swobodne podróżowanie po świecie, bez konieczności kupowania waluty oraz bez opłat związanych za przewalutowanie transakcji. Praktyczne zastosowanie kryptowalut w turystyce znalazł także portal Travala, na którym możemy zarezerwować nocleg w ponad 230 krajach, ponosząc opłatę w jednej z ponad 20 kryptowalut. To pokazuje, jak dużym udogodnieniem są waluty cyfrowe w turystyce.