Pilzno to miasto we wschodnich Czechach, które na przestrzeni ostatnich lat stało się prawdziwą, turystyczną mekką- szczególnie wśród turystów z Polski. Pilzno to jedno z większych miast u naszego południowego sąsiada, gdyż zamieszkuje je około 174 tysiące osób. Jeśli się tam wybieramy, wówczas jakich atrakcji nie można pominąć?

Browar w Pilźnie

Chyba każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nasi południowi sąsiedzi są wybitnymi smakoszami piwa. Co więcej, czeskie piwo jest nam świetnie znane, gdyż cenimy sobie jego wyjątkowy smak. Jeśli więc Pilzno w Czechach jest celem naszej podróży, to nie możemy odmówić sobie wizyty na piwnym szlaku w lokalnym browarze. Znajdziemy tam- w budynku browaru- Muzeum Piwowarstwa, gdzie będziemy mogli z bliska przyjrzeć się temu, jak wygląda proces ważenia czeskiego piwa i co warunkuje jego fantastyczny smak. Oczywiście nie można będzie odmówić sobie także degustacji różnorodnych rodzajów tego złocistego trunku. Na koniec przygody w browarze, nie zapomnijmy zabrać kilka buteleczek ze sobą do Polski!

Plac Republiki, czyli rynek w Pilźnie

Będąc w Pilźnie nie możemy także ominąć największego i największego placu w mieście- Placu Republiki. Zlokalizowany jest on w samym sercu zabytkowej starówki. Ciekawostką jest fakt, że jeszcze w momencie kiedy plac ten powstawał, był on największy w całej Europie! Plac Republiki wybudowany został na kształcie prostokąta i to właśnie przy nim znajdziemy zdecydowanie najwięcej zabytków. Zlokalizowany jest przy nim historyczny ratusz miejski, a także siedziba archidiakona. W północno-zachodniej części placu znajdziemy także kolumnę morową. Jest to zabytek- rzeźba pochodząca z 1681 roku. Cała kolumna ozdobiona została repliką Pilzneńskiej Madonny. W pobliżu Placu Republiki znajdziemy także linie tramwajowe, oraz wiele restauracji i kawiarenek, które zapraszają na wypoczynek w jednej z najstarszej i najpiękniejszej części miasta.

Katedra św. Bartłomieja

Katedra św. Bartłomieja w Pilźnie znajduje się przy wspomnianym już Placu Republiki. Jest to piękny obiekt sakralny, który godnie reprezentuje gotycki styl budownictwa. Co ciekawe, w okresie przebudowy katedry, jedna z jej części została zaaranżowana w stylu renesansowym, co stanowi ciekawe urozmaicenie. Dodatkową atrakcję z pewnością stanowi również monumentalna wieża katedralna, która liczy sobie aż 102,26 metrów wysokości. Jest to jednocześnie najwyższa wieża kościelna w całej Republice Czeskiej. Katedra św. Bartłomieja w Pilźnie to obiekt sakralny, którego żaden turysta nie może pominąć.

Pilzneńskie ZOO

Jeśli kochamy zwierzęta, to warto wiedzieć, że w Pilznie możemy wybrać się do jednego z najlepszych ZOO w całej Europie. Potężny ogród zoologiczny jest domem dla ponad tysiąca, różnorodnych gatunków zwierząt- nawet tych, które zagrożone są wyginięciem. Jeśli więc wybieramy się do Pilzna wraz z dziećmi, wówczas wycieczka do takiego ZOO będzie dla nich jedną z większych atrakcji. Można tam spędzić na spacerach pomiędzy zwierzętami długie godziny!