Chorwacja, kraj o niebywałym bogactwie krajobrazowym i kulturowym, konsekwentnie przyciąga rzesze turystów z całego świata. Szczególnie urokliwy jest jej region Dalmacji, gdzie turkusowe wybrzeże Adriatyku spotyka się z majestatycznymi górami, a między nimi rozlokowane są miasta pełne zabytków i śladów bogatej historii. Jednym z tych miast, którym warto poświęcić szczególną uwagę jest Zadar – perła adriatyckiego wybrzeża. To unikalne połączenie starożytnej historii z nowoczesnością tworzy niepowtarzalny klimat miasta, który oczarowuje każdego, kto ma szczęście je odwiedzić.

O ile samo miasto jest niezapomniane, to jej okolice również skrywają wiele atrakcji. Właśnie o nich, o tym co warto zobaczyć w Zadarze i w jego okolicach, będzie mowa w tym artykule. Czy jesteście gotowi na fascynującą podróż w głąb dalmatyńskiego krajobrazu, której kulminacyjnym punktem będzie morska perła – Zadar? Przygotujcie się na niezwykłe spotkanie z historią, sztuką i przyrodą. Bałkańska przygoda czeka!
Zadar Sunset

Atrakcje w Zadarze

Starówka Zadaru

Zadar to miasto o bogatej historii, które przyciąga turystów z całego świata. Spacerując po starówce, można podziwiać zabytki i architekturę, która łączy w sobie różne style i epoki. Nie można pominąć takich miejsc jak:

 • Katedra św. Anastazji

  – największa katedra w Dalmacji, zachwycająca swoją architekturą i bogatą historią.

 • Kościół św. Donata

  – symbol Zadaru, kościół z IX wieku, znany ze swojej wyjątkowej architektury pre-romańskiej.

 • Rzymskie Forum

  – pozostałości po rzymskim forum, świadectwo bogatej historii Zadaru.

Morskie Organy i Powitanie Słońca

Odwiedzając Zadar, nie można opuścić Morskich Organów i instalacji Powitanie Słońca, które znajdują się na nadmorskim bulwarze. Są to unikalne atrakcje, które wykorzystują naturalne zjawiska do tworzenia niezapomnianych doświadczeń:

 • Morskie Organy

  – unikalna atrakcja, gdzie schody schodzące do morza tworzą harmonijne dźwięki dzięki falom. To miejsce, gdzie muzyka spotyka się z naturą, zapewniając niezapomniane wrażenia.

 • Powitanie Słońca

  – interaktywna instalacja artystyczna, która w nocy tworzy hipnotyzujący pokaz świetlny.

Atrakcje w okolicach Zadaru

Wyspy Pasman i Ugljan

Dostępne promem, te malownicze wyspy oferują piękne plaże i spokojną atmosferę. Są idealne na wycieczkę jednodniową:

 • Wyspy Pasman

  – znane z pięknych zabytków i klasztorów.

 • Wyspa Ugljan

  – połączona z Pasmanem mostem, przyciąga swoimi plażami i trasami rowerowymi.

Wodospady Krka i Jeziora Plitwickie

Dalsze okolice Zadaru kryją prawdziwe naturalne skarby, które są obowiązkowymi punktami wycieczek:

 • Wodospady Krka

  – z możliwością kąpieli w otoczeniu wspaniałych wodospadów i zielonym krajobrazem.

 • Jeziora Plitwickie

  – największy i najstarszy park narodowy w Chorwacji, wpisany na listę UNESCO.

Park Narodowy Kornati

Archipelag składający się z około 140 wysp oferuje niesamowite krajobrazy i możliwość nurkowania, co sprawia, że jest to raj dla miłośników przyrody i żeglarzy.

Porady praktyczne

Podczas zwiedzania Zadaru warto pamiętać:

 • Najlepszym czasem na odwiedzenie Zadaru są wiosenne lub wczesnojesienne miesiące, gdy temperatura jest przyjemna, a turyści nie zagracają jeszcze miasta.
 • W Zadarze i okolicach można łatwo poruszać się transportem publicznym, więc wynajem samochodu nie jest konieczny, ale może ułatwić dostęp do bardziej odległych atrakcji.
 • Lokalne restauracje oferują doskonałą kuchnię dalmatyńską, warto spróbować świeżych owoców morza oraz lokalnych win.

Od starożytnych ruin po nowoczesne instalacje artystyczne, Zadar i jego okolice oferują bogactwo atrakcji, które zadowolą każdego turystę. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem historii, przyrody, czy po prostu szukasz miejsca na relaks, Zadar ma coś dla Ciebie.
Zadar Sunset Chcesz odwiedzić Chorwację i zastanawiasz się co zwiedzać w Zadarze? To miasto o bogatej historii ma wiele do zaoferowania. Na starówce znajdziesz takie perełki jak Katedra św. Anastazji, Kościół św. Donata czy Rzymskie Forum.
Co więcej, nieprzeciętnie atrakcyjne są takie instalacje jak Morskie Organy czy Powitanie Słońca, które łączą sztukę z naturą.

Zadar i jego okolice to też przepiękne wyspy jak Pasman i Ugljan czy naturalne skarby takie jak Wodospady Krka, Jeziora Plitwickie czy Park Narodowy Kornati.

Wszystkich zainteresowanych planowaniem wyjazdu do Zadaru zapraszamy do zapoznania się z przewodnikiem po Chorwacji udostępnionym na naszym portalu Podróż do Chorwacji: co warto zobaczyć w Zadar i okolicy?.
Uważasz, że lokalne jedzenie jest równie ważne jak zwiedzanie? Sprawdź Przewodnik po niedrogich restauracjach w Zadarze na 2025 rok. Jeżeli planujesz dłuższą podróż po Chorwacji, to polecamy również Przewodnik po Chorwacji: Co zobaczyć w Split i Zadar podczas swojej wizyty oraz Sekrety szukania noclegów w Chorwacji – praktyczne porady z forum podróżników.

Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem historii, sztuki, czy przyrody, Zadar ma coś dla Ciebie. Sprawdź co jeszcze możemy Ci polecić na naszym portalu, by Twój wyjazd był pełen niezapomnianych wrażeń.

Polecane atrakcje dla Ciebie: