Chociaż posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest niezwykle przydatne podczas wyjazdów za granicę, proces jej wyrabiania często wydaje się uciążliwy, zwłaszcza gdy trzeba to zrobić dla swojego dziecka. Rozwiązaniem tego problemu może być skorzystanie z Internetowego Konta Pacjenta (IKP). W artykule omówimy proces wyrabiania EKUZ dla dziecka przez IKP, by krok po kroku przenieść Cię ku szczęśliwemu zakończeniu tej niezbędnej misji.

Pierwszy krok: założenie Internetowego Konta Pacjenta (IKP) dla opiekuna

Niezaprzeczalnie, aby móc wyrobić ekuz dla dziecka przez ikp, będziemy musieli założyć konto dla siebie jako opiekuna. A więc, jak założyć to konto w kilku prostych krokach? Przede wszystkim, należy odwiedzić oficjalną stronę Internetowego Konta Pacjenta, czyli pacjent.gov.pl. Następnie, będziemy musieli kliknąć w zakładkę Rejestracja i postępować zgodnie z instrukcjami, podając swoje dane osobowe oraz ewentualne dodatkowe informacje.

Drugi krok: dodanie dziecka jako pacjenta i zarządzanie uprawnieniami

Kiedy już posiadamy swoje IKP,value=””> zostaje nam kwestia, jak dodać nasze dziecko jako pacjenta. Otóż, po zalogowaniu się na nasze konto, będziemy musieli wybrać opcję „Dodaj pacjenta” – administratorem konta dziecka jest oczywiście jego opiekun prawny, choć muszę także zwrócić uwagę, że dzieci powyżej 13. roku życia mogą posiadać także własne IKP.

Warto zaznaczyć, że podczas dodawania dziecka jako pacjenta będziemy musieli podać: imię, nazwisko, PESEL, datę urodzenia oraz ewentualne uprawnienia, czyli takie, jak np. niepełnosprawność czy posiadanie karty „Dużej rodziny”.

Trzeci krok: Wyrobienie EKUZ dla dziecka przez IKP – proces składania wniosku online

Kiedy już mamy konto oraz dodane dziecko jako pacjenta, przechodzimy do właściwego zadania, czyli odpowiedzi na pytanie: jak wyrobić kartę ekuz online dla dziecka?

Otóż, musimy zalogować się na swoje IKP, wybrać dziecko jako „pacjenta” i przejść do zakładki „Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego”. Następnie będziemy musieli wypełnić wniosek o wydanie EKUZ dla dziecka, podając m.in. okres, na jaki chcemy wyrobić kartę, czy będzie to nasz pierwszy wniosek dla danego dziecka czy kolejny, oraz ewentualne terminy wyjazdu (o ile już je znamy).

Ostatni krok: Oczekiwanie na decyzję i odbiór karty EKUZ

Po prawidłowym złożeniu wniosku przez IKP, pozostaje nam tylko oczekiwanie na jego rozpatrzenie przez właściwy NFZ. Decyzję otrzymamy drogą mailową bądź na konto IKP, a sama karta zostanie wysłana pocztą na adres zameldowania.

Warto zaznaczyć, że wniosek o ekuz dla dziecka najlepiej złożyć z odpowiednim wyprzedzeniem, gdyż jego rozpatrzenie może zająć nawet kilka tygodni.

W efekcie, korzystając z Internetowego Konta Pacjenta, możemy nie tylko wygodnie załatwić formalności związane z wyrobieniem EKUZ dla dziecka, ale również być na bieżąco z informacjami o jego stanie zdrowia oraz wszelkich innych uprawnieniach.

Podróż z dzieckiem bez przeszkód – EKUZ online w zasięgu ręki!

Planując podróż z dzieckiem, warto pamiętać o kilku ważnych krokach, które sprawią, że wyjazd za granicę będzie zarówno bezpieczny, jak i komfortowy. Wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) dla dziecka przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) pozwoli na oszczędność czasu i zapewnienie właściwego ubezpieczenia zdrowotnego.

Kluczowe momenty w procesie wyrobienia EKUZ dla dziecka przez IKP to:

  • założenie IKP przez opiekuna prawnego dziecka,
  • dodanie dziecka jako pacjenta oraz zarządzanie jego uprawnieniami,
  • łatwe złożenie wniosku o EKUZ dla dziecka online w IKP,
  • oczekiwanie na decyzję NFZ oraz odbiór karty EKUZ.

Wiedząc, jak wyrobić kartę EKUZ online dla dziecka, będziemy mogli bezproblemowo złożyć wniosek o ubezpieczenie zdrowotne na czas wyjazdu przez IKP. Dzięki temu nasze pociechy będą miały zapewniony dostęp do opieki zdrowotnej za granicą, a my nie będziemy musieli martwić się o proces wyrobienia EKUZ dla naszego dziecka. W epoce cyfryzacji formalności można załatwić bez wychodzenia z domu, co pozwala skupić się na przygotowaniach do podróży i pomyślnym przebiegu wyjazdu z naszymi najbliższymi.

Polecane atrakcje dla Ciebie: