Podróżowanie po Europie, czy to w celach turystycznych, czy służbowych, zawsze wiaże się z pewnym ryzykiem niespodziewanych problemów zdrowotnych. Trudno przewidzieć, kiedy może się coś zdarzyć, a pomoc medyczna za granicą często bywa kosztowna. Dlatego też od wielu lat istnieje możliwość zdobycia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która pełni rolę przenośnej zasłony ochronnej dla naszego zdrowia. EKUZ jest dokumentem, który potwierdza prawo jej posiadacza do świadczeń zdrowotnych podczas pobytu na terenie jednego z krajów Unii Europejskiej, państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego czy Szwajcarii. Jeśli jesteś osobą, która często podróżuje lub planuje odwiedzin European w najbliższej przyszłości, z pewnością zainteresuje Cię, jak i gdzie wyrobić EKUZ, ale przede wszystkim – ile się czeka na jego otrzymanie? W niniejszym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości na ten temat i opowiemy, jakie korzyści niesie posiadanie EKUZ.

Proces złożenia wniosku o EKUZ i czas oczekiwania

Właściwie to wniosek ekuz ile sie czeka to pytanie, które niejednokrotnie jest zadawane przez osoby, planujące podróż po Europie. Odpowiedź jednak jest prosta – czas oczekiwania na karte ekuz jest różny i zależy od wielu czynników, takich jak na przykład obciążenie systemu. Doświadczenie wielu osób wskazuje, że przeciętnie, po wysłaniu wniosku o EKUZ warto zakładać, że ekuz pocztą może przyjść nawet po kilku tygodniach. Może się zdarzyć, że karta ekuz poczta dojdzie błyskawicznie, ale według relacji wielu internautów, zwykle ten proces trwa od 10 do 14 dni.

Ważność karty EKUZ i przedłużanie jej

Zastanawiasz się, na jakie okres czasu jest wydawana karta EKUZ i poszukujesz odpowiedzi na pytanie: ile jest ważna karta ekuz 2024 bądź na dłuższy okres? Karta EKUZ jest ważna przez 5 lat, a więc, jeżeli wyrobisz ją w 2024 roku, to będzie ona ważna do 2029 roku. Po tym czasie należy przedłużyć jej ważność, podkładając do wniosku o nową kartę EKUZ aktualne zaświadczenie o ubezpieczeniu zdrowotnym.

Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ

Nie jest to zbyt skomplikowane, ale trzeba wiedzieć jak to zrobić. Można to zrobić osobiście w jednym z oddziałów NFZ lub elektronicznie przez ePUAP. Jeżeli chodzi o dokumenty potrzebne do EKUZ, to w przypadku osoby ubezpieczonej samodzielnie, wystarczy tylko wniosek. W przypadku osób ubezpieczonych przez rodziców potrzebne będą także dokumenty potwierdzające takie ubezpieczenie. Wniosków nie trzeba składać dla każdej osoby z osobna – jedno oświadczenie może obejmować całą rodzinę.

Korzyści z posiadania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Europejska karta zdrowia gwarantuje takie same prawa do opieki medycznej jak obywatelom kraju, w którym się jest. Daje to duże możliwości i poczucie pewności, że w razie problemów zdrowotnych za granicą, nie zostanie się pozostawionym samemu sobie. Co ważne, karta EKUZ jest darmowa i nie generuje dodatkowych kosztów, a przy tym daje możliwość skorzystania z opieki zdrowotnej na terenie całej Unii Europejskiej oraz w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Twoja „zdrowa” przepustka po Europie – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Wydobycie karty EKUZ to nuta przewodnia dla osób planujących podróż w granicach Europy. Wniosek o EKUZ to proces, który potrafi wzbudzać wiele emocji, nagle pytania takie jak: „wniosek ekuz ile się czeka” czy „ile czasu czeka się na ekuz” stają się dla nas kluczowe. A otóż, czas oczekiwania na karte ekuz jest zróżnicowany, podobnie jak prędkość ekuz pocztą. Zazwyczaj proces ten trwa od 10 do 14 dni.

Karta ekuz na ile, zapytasz, jest wydawana? Na okres 5 lat. Dlatego, jeżeli chcesz wiedzieć, „ile jest ważna karta ekuz 2024”, już Ci odpowiadam – do 2029 roku. Wszystko wykręcone? Teraz więc czas na bonus – gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ. Możliwości są dwie – stawić się osobiście w punkcie NFZ lub złożyć wniosek poprzez ePUAP.

Koncepcja dokumentów potrzebnych do EKUZ jest równie prosta – dla osób ubezpieczonych samodzielnie potrzebny jest tylko wniosek, natomiast dla tych ubezpieczonych przez rodziców, konieczne są dodatkowe dokumenty potwierdzające takie ubezpieczenie.

Duszą na ramieniu na słowo „ubezpieczenie”? Udowadniam, że w przypadku EKUZ nie ma takiej potrzeby. Daje ona bowiem gwarancje takie same jakie przysługują obywatelom kraju, w którym jesteśmy. Ubezpieczenie to jest darmowe i działa na terenie całej Unii Europejskiej oraz w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Karta EKUZ to idealne rozwiązanie, które zapewnia bezstresowe podróże, podsumowując – to nasza „zdrowa” przepustka po Europie.

Polecane atrakcje dla Ciebie: