Jeżeli zastanawiasz się nad podróżą samochodem do pięknej Chorwacji, na pewno zapytasz się jakie winiety i gdzie je kupić oraz jakie są ceny, bo przecież te kwestie potrafią zadecydować o wygodzie podróżowania na wakacje. Otóż, w niniejszym artykule postaramy się przybliżyć Ci wszystkie istotne informacje dotyczące winiet do Chorwacji, zarówno tych, które trzeba nabyć przed przekroczeniem granicy danego kraju, jak również tych, które można załatwić już na miejscu – przekonasz się, że często jest to kwestia kilku prostych kroków, i z pewnością nie będzie dla Ciebie przeszkodą w dojechaniu do wyczekiwanego miejsca wypoczynku. Zatem, jeśli zależy Ci na szczegółowych informacjach, to zostań z nami na chwilę, byśmy mogli szerzej przybliżyć temat winiet do Chorwacji – po przeczytaniu tego artykułu, z pewnością czeka na Ciebie spokojniejsza i przyjemniejsza podróż.

Część 1: Jakie winiety do Chorwacji oraz na drodze do Chorwacji?

W pierwszej kolejności warto wiedzieć, że Chorwacja nie stosuje systemu winiet, a opłaty za korzystanie z autostrad są pobierane na podstawie odcinków przejechanych. Niemniej jednak, jeżeli podróżujesz do Chorwacji przez inne kraje, takie jak Słowacja, Czechy, Austria, czy Słowenia, będziesz musiał zakupić winiety dla tych krajów.

Główną winietą, na którą warto zwrócić uwagę to winieta słoweńska, która jest obowiązkowa na większości autostrad i szybkich dróg w Słowenii. Inne winiety, które mogą być potrzebne, w zależności od trasy, to austriacka, czeska i słowacka.

Część 2: Gdzie kupić winiety do Chorwacji na drodze do tego kraju?

Odpowiedź na pytanie gdzie kupić winiety do Chorwacji jest prosta, gdyż samą winietę do Chorwacji nie musisz kupować. Jednak odpowiedź na pytanie gdzie kupić winiety na drodze do Chorwacji jest bardziej złożona. Winietę do Słowenii można nabyć na stacjach benzynowych, kilkuset metrach przed granicą lub na samym przejściu granicznym. W przypadku Austrii i Słowacji winietę można kupić także na stacjach benzynowych zaraz po przekroczeniu granicy. W Czechach winietę nabyć można na stacji benzynowej jeszcze przed wjazdem na autostradę.

Alternatywnie, możesz również zakupić winietę online na oficjalnych stronach krajów, przez które będziesz przejeżdżać. Warto uwzględnić, że niektóre kraje umożliwiają zakup winiety w formie elektronicznej, co jest dużym udogodnieniem.

Część 3: Ile kosztują winiety do Chorwacji (innymi słowy do krajów na drodze do Chorwacji)

Koszt winiety będzie zależał od kraju oraz czasu, na jaki jest ona ważna. Poniżej przedstawiamy orientacyjne ceny winiet:

1. Winieta słoweńska (ważna przez 7 dni): ok. 15 EUR
2. Winieta austriacka (ważna przez 10 dni): ok. 9,50 EUR
3. Winieta czeska (ważna przez 10 dni): ok. 13 EUR
4. Winieta słowackia (ważna przez 10 dni): ok. 10 EUR

Warto zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie kraje przez które będziesz przejeżdżać, wymagają posiadania wszystkich wymienionych wyżej winiet. Dlatego zalecamy zaplanowanie trasy przed podróżą i sprawdzenie, które z winiet są niezbędne dla Twojej trasy. Podróżei na pewno ucieszy fakt, że Niemcy oraz Polska nie stosują systemu winiet.

Podsumowując, Chorwacja nie obsługuje systemu winiet, jednak na drodze do niej możesz potrzebować takich naklejek do sąsiednich krajów. Miej to na uwadze, planując swoją trasę oraz kupując winiety w odpowiednich miejscach. To sprawi, że podróż do Chorwacji będzie przebiegać bez żadnych większych przeszkód i z pewnością upłynie w atmosferze pełnej wakacyjnych wrażeń!

Winiety na drodze do Chorwacji – co trzeba wiedzieć

Przygotowując się do podróży samochodem do Chorwacji, warto zdać sobie sprawę, że nie istnieje system winiet w tym kraju. Jednak na trasie do Chorwacji warto zaopatrzyć się w odpowiednie winiety dla takich krajów, jak Słowenia, Austria, Czechy czy Słowacja. Kluczowe momenty, na które należy zwrócić uwagę:

  • Gdzie kupić winiety? Winiety można nabyć na stacjach benzynowych, przed granicą lub na przejściach granicznych, a także online na oficjalnych stronach krajów.
  • Jakie winiety są potrzebne? Warto zwrócić uwagę na winiety słoweńską, austriacką, czeską i słowacką, nabywając je zgodnie z trasą przejazdu.
  • Ile kosztują winiety? Ceny winiet wahają się od około 9,50 EUR do 15 EUR, w zależności od kraju i czasu ważności.

Z pamiętaniem o tym, które winiety będą właściwe dla Twojej trasy oraz gdzie je kupić, nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby odbyć beztroską podróż przez piękne, europejskie krajobrazy. Samo przekroczenie granicy z winietą w rękawie przyniesie satysfakcję, że cała podróż zostanie zrealizowana zgodnie z przepisami, uwalniając czas na relaks i cieszenie się wakacjami w pięknej Chorwacji.

Polecane atrakcje dla Ciebie: