Planując podróż do egzotycznej i niezwykłej Gruzji, warto zanurzyć się w kulturze, zwiedzić zapierające dech w piersiach krajobrazy i skosztować smakowitej kuchni. Ale to, co często jest pomijane podczas organizacji wyjazdu, to kwestia waluty. Adekwatne przygotowanie w tym zakresie ułatwi sprawy finansowe podczas podróży, unikając niepotrzebnych niespodzianek. Artykuł ten przybliży Ci ślady najważniejszych aspektów waluty gruzińskiej oraz poruszy temat płacenia w innych walutach – dolarach i euro – kiedy zdecydujesz się odwiedzić ten niewątpliwie fascynujący kraj.

Waluta obowiązująca w Gruzji: Lari w pigułce

Zanim wyruszysz na podbój gruzińskich atrakcji, dobrze jest wiedzieć, jaka waluta obowiązuje w Gruzji. Otóż, oficjalnym środkiem płatniczym w tym kraju jest waluta o nazwie lari (w skrócie GEL). Jeden lari dzieli się na 100 tetri – niewielkich monet, które mogą się przydać przy drobnych zakupach.

Płacenie innymi walutami: na co zwrócić uwagę?

Czy zgubisz się, gdy zabraknie Ci lari, a do dyspozycji pozostaną jedynie euro czy USD? Bez obaw, w tej kwestii Gruzja jest dosyć elastyczna, jednak warto zwrócić uwagę na kilka aspektów.

W dużych miastach, jak Tbilisi czy Batumi, można znaleźć miejsca przyjmujące dolary czy euro, ale z reguły są to hotele, restauracje i sklepy w rejonach typowo turystycznych. Jednak wybierając się poza centra miast, warto zaopatrzyć się w odpowiednią ilość lari. Pamiętaj też, że przy płatności w obcej walucie, zwrot reszty może nastąpić także w lari, a kurs może być niekorzystny.

Wymiana waluty i korzystanie z bankomatów

Jeśli chodzi o jaka walutą płacić w Gruzji, najlepiej trzymać się lari, więc warto zdobyć ją przed wyjazdem lub już na miejscu. Wymiany dokonasz w kantorach zwanych „valiuta”, które spotkać można w miastach właściwie na każdym kroku. Przede wszystkim zwróć uwagę na kursy sprzedaży/kupna oraz prowizje, które mogą się od siebie różnić.

Korzystanie z bankomatów również nie powinno sprawić większych problemów, gdyż w większości przypadków w miastach można znaleźć takie, które akceptują karty Visa, Mastercard czy Maestro. Warto z góry upewnić się, czy bank, z którego korzystasz, nie pobiera prowizji za wypłaty za granicą.

Przydatne informacje o płaceniu w Gruzji

Płacenie kartą w Gruzji nie jest jeszcze tak popularne, jak w innych krajach, choć sytuacja się powoli zmienia. W dużych miastach i sklepach turystycznych zapłata kartą jest możliwa, ale w miejscach bardziej odludnych lepiej przygotować się na transakcje gotówkowe w lari.

Warto również pamiętać o kulturze napiwków. W restauracjach warto zostawić kelnerom około 10% wartości rachunku, natomiast pozostałym usługodawcom można dać mniejszą gratyfikację.

Mając na uwadze powyższe informacje, już teraz możesz bez obaw zanurzyć się w podróż po Gruzji, z odpowiednim przygotowaniem finansowym. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na płatność w lari, czy przestawisz się na dolarach czy euro, znając powyższe wystarczy, by cieszyć się pełnią swojej wyprawy.

Zastanawiasz się, jak radzić sobie z płatnościami podczas podróży po Gruzji? Poznaj tajniki waluty tego kraju!

Oficjalną walutą w Gruzji jest lari (GEL). Chociaż niektóre miejsca turystyczne w dużych miastach jak Tbilisi czy Batumi mogą akceptować dolary czy euro, zdecydowanie lepiej zaopatrzyć się w odpowiednią ilość lokalnej waluty, zwłaszcza podróżując poza centra. Jeśli musisz zapłacić walutą inną niż lari, miej na uwadze, że reszta może być wydana w GEL, a kurs wymiany może być niekorzystny.

Wymieniać walutę można w tzw. „valiuta”, a korzystanie z bankomatów obsługujących międzynarodowe karty nie sprawi większych problemów, choć warto sprawdzić kwestie prowizji przed wypłatą środków za granicą. Przygotuj się także na to, że płacenie kartą w Gruzji może być problematyczne w miejscach bardziej oddalonych od turystycznych centrów.

Pamiętaj, by wziąć pod uwagę kulturę napiwków, zostawiając kelnerom około 10% wartości rachunku, a innym usługodawcom mniejszą gratyfikację. Teraz, znając tajniki finansowe Gruzji, możesz bezpiecznie i swobodnie podziwiać uroki tego malowniczego kraju, niezależnie od wybranej przez Ciebie formy płatności.

Polecane atrakcje dla Ciebie: