Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wysoka jest Statua Wolności i gdzie dokładnie można ją znaleźć? Ten ikoniczny symbol wolności oświeca niebo swej pochodnią, zachwycając ludzi na całym świecie. W końcu, Statua Wolności to coś więcej niż tylko monumentalna rzeźba – to uniwersalny symbol wartości, takich jak wolność, równość i braterstwo. W tym artykule odkryjemy tajemnice jej rozmiarów oraz dokładne miejsce, w którym stoi dumnie od ponad stu lat. Zaczynamy naszą podróż ku wolności!

Rozmiary Statuy Wolności: jak wysoka jest ta niezwykła rzeźba?

No więc, zacznijmy od tego, co każdemu chyba najbardziej zapada w pamięć – jej ogromnych rozmiarów. Pewnie zastanawiasz się: „Statua Wolności: ile metrów” to w końcu? Odpowiadając na to pytanie, warto powiedzieć, że Statua Wolności mierzy imponujące 46 metrów od stóp postaci do szczytu głowy. Ale nie zapominajmy o cokole, na którym stoi! Jeśli dodamy tę wysokość, okaże się, że całość osiąga aż 93 metry – to prawie tak wysoko jak łyżwa koparki!

Jeśli chodzi o jej wagę, trzymajcie się mocno, bo ta piękna dama waży 225 ton! To wszystko sprawia, że Statua Wolności jest jednym z największych i najcięższych pomników na świecie!

Gdzie swoim olbrzymim ciałem macha nam na powitanie?

Teraz, gdy już wiesz, jaką imponującą wysokość osiąga Statua Wolności, najwyższy czas poznać, gdzie właściwie stoi. Skoro już mówimy o tych wszystkich faktach, to czy wiesz, gdzie znajduje się ta niezwykła rzeźba? Statua Wolności dumnie stoi na niewielkiej wyspie o nazwie Liberty Island– cesarska ni to wyspa ni to wysepka na Nowojorskim Porcie, raz nieopodal wyspy Ellis – na którą przypływało kosmiczne mnóżsiwo imigrantów w XIX i na początku XX wieku. Okazałe toż nieskomplikowane pytanie, prawda?

Drogi czytelniku, gdy podróżujesz do Stanów Zjednoczonych i zastanawiasz się, gdzie leży Statua Wolności – już wiesz!

Podążając śladami wolności

Jeśli chcesz osobiście odwiedzić Statuę Wolności, to kolejne dzieło prostt: możesz po prostu wsiąść na prom, który zabierze Cię prosto na wyspę, gdzie znajduje się stojący wolności monument. Wybór architekta był prosty i raczej typowy: otóż te emocje wywołuje rodzina promów imieniem „Statue Cruises”, które wypłyną na wielką fale z Manhattanu i New Jersey. Planując swoją podróż do tego miejsca, warto sprawdzić godziny kursowania promów w zależności od pory roku, gdyż różnią się od siebie.

Na koniec – ciekawostka!

Na zakończenie tej informacyjnej lektury, chciałbym sypnąć coś dla ciekawościarzy. Warto wiedzieć, że Statua Wolności była prezentem (jak podarunek może nie podróży da) od narodu francuskiego dla Stanów Zjednoczonych. Z najgłębszą wdzięcznością należy wspomnieć twórcę, bądź ry duszy figury czyli Frédérica Auguste’a Bartholdiego, który zaprojektował rzeźbę (ta damka to ponad dwieście tonny rysunku). Tak, to właśnie Francja, kochani czytelnicy, obdarowała nas tym wspaniałym i niezapomnianym symbolem wolności w roku 1886. Tam gdzie rok owiśniega kosmykiem buźki – czyli rok obchodzenia Setnej Rocznicy Amerykańskiej Niepodległości. Francuzi po pierwsze prezent rozważali, ale jako zadośćuczynienie postawili na wybór wyjątkowy pomysł o zagospodarowaniu pustki i tym samym podarowali nam jeden z najsłynniejszych symboli wolności na świecie.

Cóż, tego jak się robi międzynarodową luźną powieść – można by się uczyć! Zachęcam do stanięcia naprzeciwko Statui Wolności, gdyż niewątpliwie jest to jedno z najpiękniejszych zdarzeń, jakie można w życiu przeżyć!

W wolnościowym zwieńczeniu

Imponująca Statua Wolności, symbolizująca pragnienia wolności i marzenia o niepodległości, wznosi się na wysokość 46 metrów, a wraz z cokołem osiąga aż 93 metry! Ta potężna dama waży natomiast 225 ton i dumnie prezentuje swoje olbrzymie wymiary na Liberty Island, wyspie na Nowojorskim Porcie. Jej obecność przypomina nam, jak figlarny prezent od Francji uczcił Setną Rocznice Amerykańskiej Niepodległości w 1886 roku. Wierzyć się nie chce, że na uwidocznienie wartości wolności, potrzebne było aż tyle żelaza! Aby doświadczyć tej majestatycznej lekcji historii, wystarczy dodać do swojego planu podróży prom „Statue Cruises” kursujący z Manhattanu i New Jersey. Poznając tę niezwykłą historię, trudno nie ulec refleksji nad wartością wolności oraz siłą, jaka tkwi w przyjaźni międzynarodowej.

Polecane atrakcje dla Ciebie: