Cześć, miłośniku podróży! Dziś mamy dla Ciebie przewodnik po malowniczym Porto, jednym z najpiękniejszych miast Portugalii. Jeśli kochasz zabudowę pełną charakteru, pyszne jedzenie i wyjątkową kulturę, Porto jest miejscem stworzonym dla Ciebie. Przedstawiamy krótki przewodnik po najciekawszych miejscach do zwiedzania w tym urzekającym mieście. Zapnij pasy i przygotuj się na wirtualną podróż po Porto!

Zwiedzanie historycznej dzielnicy Ribeira

Kiedy zastanawiasz się, co zwiedzać w Porto, na pewno nie możesz ominąć Ribeiry. Jest to najstarsza i najbardziej charakterystyczna dzielnica Porto, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spacerując wąskimi, brukowanymi uliczkami, zachwycisz się kolorowymi, nieco zniszczonymi kamieniczkami, które dodają uroku tej historycznej dzielnicy. Ribeira to serce Porto, gdzie możesz poczuć ducha tego miasta. Nie przegap Domu Pilatów, Plaça da Ribeira oraz Palacio da Bolsa.

Most Dom Luís I i Vila Nova de Gaia

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia w Porto jest na pewno intrygujący Most Dom Luís I. Ten obiekt jest ważnym punktem na mapie miasta i niezwykle popularnym miejscem fotograficznym. Most, zaprojektowany przez samego Gustave’a Eiffela, składa się z dwóch pięter, które łączą miasto Porto z miastem Vila Nova de Gaia. Na górnym poziomie prowadzi linia metra, a na dolnym ulica dla samochodów oraz chodniki. Szczerze polecam przejście się po dolnym ale nie tylko, warto również wspiąć się na górne piętro, aby naprawdę docenić wspaniałe panoramy na miasto.. Po drugiej stronie mostu możesz odwiedzić także słynne winnice portugalskie, oferujące degustacje trunek z tej okolicy.

Witraże i mozaiki w kościele i klasztorze São Francisco

Miłośnicy architektury, historii oraz sztuki nie mogą przeoczyć kościoła i klasztoru São Francisco podczas zwiedzania Porto. Ten kompleks sakralny to doskonały przykład gotyckiej architektury z XIV – XV wiek. Wnętrze kościoła to prawdziwy klejnot! Witraże i ogromne mozaiki, wykonane z ponad 300 kilogramów złota, robią ogromne wrażenie. W klasztorze znajduje się również Ossarium, gdzie można zobaczyć pochówki mnichów i mieszkańców Porto.

Przejażdżka tramwajem numer 18 i degustacja smakołyków kulinarnych

Jeśli zastanawiasz się, co robić w Porto poza zwiedzaniem, mamy dla Ciebie propozycję! Wsiądź do tramwaju numer 18, który odjeżdża z Praça da Figueira. Jest to niewątpliwie jeden z efektowniejszych sposobów, aby przemieszczać się pomiędzy zabytkami Porto. Tramwaj, prowadzący wzdłuż brzegu rzeki Douro, pozwoli Ci podziwiać wszechobecną urokliwość miasta z innej perspektywy.

Oczywiście, warto również spróbować licznych smakołyków kulinarnych Porto. Od portugalskich pasteli de nata czy rybnych przekąsek, aż po burger z charakterystycznego bloczka słonecznika, tytułowy porto lub przecierane zupy. życzymy smacznego!

Mamy nadzieję, że nasze propozycje co warto zwiedzić w Porto oraz co warto zrobić pomogą Ci czerpać pełnymi garściami z tej niesamowitej miejscowości. Porto to miasto, które na długo zapada w pamięć, a jego magiczna atmosfera sprawia, że chce się do niego wracać. Życzymy udanego zwiedzania!

Porto – miasto odkryć i niezapomnianych przeżyć

Podczas planowania podróży do Porto, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych atrakcji, które sprawią, że pobyt w tym niezwykłym mieście stanie się niezapomnianym przygodą. Wśród licznych zabytków i miejsc, które warto odwiedzić, na szczególną uwagę zasługują historyczna dzielnica Ribeira, Most Dom Luís I oraz kościół i klasztor São Francisco.

Dzielnica Ribeira, wpisana na listę UNESCO, to pełne życia serce Porto, gdzie odkryjesz m.in. malownicze Plaça da Ribeira czy Palacio da Bolsa. Nie można również ominąć monumentalnego Mostu Dom Luís I oraz sąsiadujących z nim winnic w Vila Nova de Gaia, które przeniosą Cię przez most o niezwykłej konstrukcji i oferują wspaniałe panoramy na miasto. Z kolei wśród sakralnych skarbów, kościół i klasztor São Francisco zaskoczą Cię bogactwem dekoracji, złoconymi mozaikami i witrażami.

Warto również doświadczyć lokalnej kultury, korzystając z kulinarnej oferty Porto czy odbywając przejażdżkę słynnym tramwajem numer 18. Pozwolą one na zetknięcie się z autentycznym duchem miasta oraz jego gościnnością.

Porto to miasto, które potrafi oczarować nie tylko swoją atmosferą, ale również różnorodnością atrakcji. Zatem niezależnie od tego, czy planujesz zwiedzanie, degustację smakołyków czy poszukiwanie niezwykłych miejsc do fotografii, w fascynującym Porto z całą pewnością znajdziesz to, czego szukasz.

Polecane atrakcje dla Ciebie: