Cudowne, kryształowo czyste wody Adriatyku, prześwitujące w słońcu, egzotyczna roślinność oraz gwar kolorowych uliczek i urokliwych kamienic – tego zauroczenia nie da się oprzeć! Właśnie do tej magicznej atmosfery zabierze Cię podróż na wyspę Hvar, jedno z najpiękniejszych i najbardziej poszukiwanych miejsc na Chorwackiej Riwierze. Nie ma nic bardziej intrygującego, aniżeli samodzielny przewodnik, jak dostać się na Hvar samochodem i odkryć na własną rękę wszystkie malownicze zakątki tej niezwykłej wyspy. Poszukujesz pomysłu na niezapomniane wakacje w towarzystwie sielankowej przyrody i historycznych skarbów? Przeczytaj nasz pełen nieprzeciętnych wrażeń artykuł, który rozwieje wszelkie wątpliwości i zainspiruje do wybrania właśnie takiej egzotycznej przygody.

Przygotowanie do podróży

Zanim wyruszysz w podróż samochodem na Hvar, warto przygotować się na nią odpowiednio. Niezależnie od tego z jakiego kierunku przyjedziesz, omiń tłoczne miasta takie jak Spit czy Dubrownik, aby uniknąć zastojów. Pamiętaj też, żeby dobrze sprawdzić swój samochód przed tak emocjonującą wyprawą, oraz zabrać ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty takie jak: prawo jazdy, dowód rejestracyjny i zieloną kartę.

Przejazd na prom

No dobrze, ale jak właściwie dostać się na Hvar samochodem, skoro jest to wyspa? Cóż, jedyna możliwość to skorzystanie z promu. W zależności od tego, skąd się wybierasz, najbliższe promy będą odjeżdżały z miejsc takich jak Drvenik, Split czy Vela Luka. Jeśli przyjechać samochodem z kontynentalnej części Chorwacji, najlepszym wyborem będzie prom ze Splitu. Warto natomiast sprawdzić rozkłady promowe, którymi przewoźnikiem się wybierać – najpopularniejsze linie to Jadrolinija oraz Krilo.

Rezerwacja miejsc na promie jest wymagana tylko w słonecznych miesiącach (lipiec, sierpień), kiedy ne tę wyspę zjeżdżają się tłumy turystów. Chociaż jeszcze są dostępne bilety na miejscu, warto dokonać rezerwacji wcześniej przez internet, aby nie stracić zbędnego czasu na kolejki i zaplanować wyjazd.

Przyjazd na wyspę Hvar i poruszanie się po niej

Kiedy już ustalicie, z której miejscowości na kontynencie się wybierzecie, warto sprawdzić ile czasu potrzeba na dojazd do samej wyspy. Przejazd promem ze Splitu do Starej Grad czy Hvaru trwa około 2 godziny. Przyjazd na wyspę Hvar ukaże nam wspaniałe widoki. Urok kamienic, labirynt malowniczych uliczek oraz zapierające dech w piersiach widoki to wszystko czeka na podróżnych.

Kiedy już dotrzesz na wyspę Hvar, poruszanie się po niej samochodem jest dość proste: całkowita długość wyspy wynosi zaledwie 72 km, a szerokość 10 km. Wszystko jest więc w zasięgu jednej wycieczki! Głównymi miejscami, które warto odwiedzić, są oczywiście Hvar, Vrboska, Jelsa i Stari Grad. Dzięki samochodowi możemy również dostać się do miejsc, które nie są dostępne komunikacją publiczną, takich jak piękne zatoczki, plaże i urokliwe jednodniowe porty.

Zwiedzanie atrakcji turystycznych

Czas na eksplorację Hvar! Jak już wspominaliśmy, krajobrazy, które można zobaczyć na tej wyspie są absolutnie zachwycające. Na korzyść przyjeżdżania samochodem na Hvar przemawia fakt, że możliwe jest zwiedzanie wyjątkowych miejsc pozostających poza trasami najważniejszych atrakcji turystycznych. Pojawić się również można na plażach, nierzadko zamienionych w wakacyjne oazy. Warto pamiętać, że w porach największego natężenia ruchu turystycznego ciężko znaleźć parking- szczególnie w centralnych punktach miast. Planując noclegi warto szukać miejsc noclegowych z garażem lub inną możliwością pozostawienia na czas wyjazdu samochodu.

Teraz, gdy potrafisz dostać się na Hvar samochodem i poruszać się po wyspie, już tylko jedno pozostaje – wyrusz w drogę! Czekają na Ciebie niezapomniane wrażenia, widoki przeciagających się na kilometrów błękitną wstęgą morza, poklaskujące w rytm letniej opowieści palmy i słońce, które z pewnością nie odmówi towarzystwa podczas całych wakacji. Całe szczęście dzięki samochodowi możemy doświadczyć tego wszystkiego o każdej porze dnia i nocy!

Refleksje końcowe: podbój wyspy Hvar samochodem

Artykuł zdradza tajniki zdobycia wyspy Hvar na cztery kółka, dostarczając nieocenionej wiedzy dla prawdziwych odkrywców i podróżników. Wybierając samochód jako środek transportu, otwieramy przed sobą drzwi do nieoglądanej dotąd Chorwacji, w pełni korzystając z jej uroków. Zagospodarujmy więc swój pojazd i dostępne promy, aby oddać się urokowi malowniczych zatoczek i kameralnych plaż na wyspie Hvar. Uzbrojeni w rzetelne informacje oraz dobrą organizację wyjazdu, zwyciężyć kolejny elementarz turystyczny stał się teraz niemal dziecinnie prosty zadaniem – wystarczy tylko podać dłoń i dać ponieść się wodze serca, łącząc dźwięk silnika z muzyką szumiącego morza.

Polecane atrakcje dla Ciebie: