Czy zastanawialiście się kiedyś, co można zwiedzić w Opolu, tym niepozornym, a jednak pełnym uroków mieście nad Odrą? Jeśli tak, to congratulacje! Doczytacie o 10 najlepszych atrakcjach turystycznych na wyciągnięcie ręki, które nie tylko zachwycą was swoją różnorodnością, ale także wprowadzą wersję opolskiego świata jak świata nie tylko miejscowej historii, ale i kultury. Zapraszamy na tę wyjątkową wyprawę pełną zaskakujących odkryć, niezwykłych postaci i tajemniczych przewodników, którzy poprowadzą was przez ten krok po kroku coraz bardziej fascynujący labirynt odkryć. Czy jesteście gotowi na pierwszy krok? Więc ruszajmy!

1. Krok pierwszy: Opole i jego historyczne serce

Aby dowiedzieć się, co mozna zwiedzic w Opolu, zaczniemy od jego samego, historycznego serca. Opole co zobaczyć? Otóż warto zacząć od Starego Miasta, które ściśle mówiąc, składa się z dwóch oddzielnych rynków – Rynek Główny i Mały Rynek, które teorialne różnią się wielkością, ale funkcjonują praktycznie jako jedno spójne miejsce, które jest przy okazji jednym z najstarszych w Polsce. Dotychczas nie ma pewności, który z nich jest starszy, ale nie licząc tej mało znaczącej kwestii, to właśnie na tych ryneczkach zgromadzone są najważniejsze dla miasta budowle, czyli oczywiście opolska Katedra, z przepięknynymi, unikalnymi freskami wewnątrz oraz historyczne kamieniczki z charakterystyczną zabudową.

2. Krok drugi: Opole w roli polskiej Wenecji

Opole co zwiedzac po Starym Mieście? A no warto się skierować nad Odrę, na północny wschód od centrum miasta. Gdy jesteśmy już na miejscu pytajecie Opole co zwiedzać na tym odcinku? Wchodzimy w rozmowy w rejon Bartóków – unikalny obszar architektoniczny, który przez odwodnienie i spokój odry przypomina trochę polską Wenecję. Przepływające kanały, starodawne mosty oraz rangi dworek wodny dodają całemu pejzazhowi niepowtarzalny urok. Warto odwiedzić także oddaloną od tego miejsca na pieszo zaledwie parę minut budowle, jaką jest Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – nie tylko ze względu na jego imponującą architekturę, ale i z powodu niezwykłej historii związanej z tym miejscem.

3. Krok trzeci: Opole i jego zielone płuca

Opole co warto zobaczyc oprócz pięknych zabytków? Oczywiście nie można nie wspomnieć o „zielonym sercu” miasta – Parku na Bolko, który jest prawdziwym rajem dla naturalistów. Okolice parku są tak malownicze, że już na wejściu czujemy się jak w świecie baśni i bajek, otoczonym przez drzewa, przecież opole to miasto Bajki nieprawdaż? A co się tu ukrywa? Ano oto i zamek, tym razem nie miniaturka, lecz pełnych rozmiarów, których można dowiedzieć się więcej o opolskiej historii.

4. Krok czwarty: Opole i jego kulturalne oblicze

Na koniec naszej wycieczki warto zajrzeć do miejsc, które kształtują kulturalne oblicze Opola. W mieście tym bardzo często swój trójnóg rozstawiają wszelkiej maści artyści oraz celebryci, którzy zmieniają opolskie ulice w prawdziwą galerię sztuki. Zaś wszyscy odwiedzający miasto amatorzy operetki, koncertów czy innych rodzajów przedstawień mają gwarancję, że Opole ich nie zawiedzie w kwestii spełniania swoich artystycznych inkswiacyji – wystarczy wybrać się do opolskiego Teatru Lalki i Aktora czy Filarmonii im. Józefa Elsnera, aby przeżyć prawdziwe uniesienia duchowe, które powinny być stałym punktem w zwiedzaniu niemal każdego miasta.

Bajkowy spacer po odkrywaniu Opola

Opole, nazywane również Miastem Bajki, oferuje niezwykłe atrakcje i miejsca, które warto poznać. W swojej podróży po tym urokliwym mieście poczujecie magię historii na Starym Mieście z dwoma rynekami, otoczonymi pięknymi kamieniczkami i opolską Katedrą. Spacerując dalej nad Odrę, zgłębicie tajemnice „polskiej Wenecji” w rejonie Bartóków, oglądając kanały, mosty i dworki wodne.

Zatopcie się w zielonym sercu miasta, Parku na Bolko, gdzie nie tylko dasz się porwać naturze, lecz także poznasz opolską historię dzięki zamkowi na terenie parku. Po odrobinie relaksu, poznajcie kulturalną stronę Opola, obcowając z sztuką na ulicach miasta, oraz oddając się artystycznym uniesieniom w Teatrze Lalki i Aktora czy Filarmonii im. Józefa Elsnera.

Opole to miasto, będące zarówno skarbnicą historii, jak i miejscem, w którym można spędzić niezapomniane chwile. Nic więc dziwnego, że pytając o to, „co warto zobaczyć?” wywołuje nie tylko uśmiech na twarzy mieszkańców, ale również wzbudza zainteresowanie turystów z daleka.

Polecane atrakcje dla Ciebie: