Piękne krajobrazy, wyśmienite jedzenie, luz i beztroska  — taką wizję kraju leżącego na Półwyspie Apenińskim po powrocie z wakacji ma większość ludzi. Czy jednak włoskie dolce vita na dłuższą metę jest dla każdego? O tym nieco więcej przeczytasz poniżej.

Powolutku i do przodu

Jeśli Twoim marzeniem jest dom we Włoszech i osiedlenie się tam na stałe, to poważnie musisz przemyśleć ten krok. Mentalność południowców jest inna niż Polaków. My lubimy sobie ponarzekać, jesteśmy dosyć nieufni, mamy inny tryb życia, a nasze domy nie są tak otwarte dla gości, jak domy Włochów, którzy dla odmiany są głośni, rozrywkowi i przyjacielscy, w odczuciu niektórych aż za bardzo. Warto byś pamiętał, że słoneczna Italia to kraj, który funkcjonuje na swój własny, nieco zwariowany sposób.

Choć kulturowo nie jest on zbyt odległy, a zasady współżycia w społeczeństwie można określić jako standardowe na tle innych europejskich państw, to tutaj w każdej rodzinie króluje stanowcza, włoska mamma, ludzie niechętnie opuszczają domy prowadzone przez rodzicielkę, na wszystko mają czas, a mieszkańcy małych miasteczek sami dobierają sobie nowych członków społeczności. Jeśli im się nie spodobasz, dadzą Ci szybko do zrozumienia, że nie jesteś mile widziany, lecz jeśli trafisz w ich gust, będą dla Ciebie jak prawdziwa familia. Nie zniechęcaj się jednak do szukania mieszkania we Włoszech, ponieważ nigdzie nie będziesz celebrował życia tak jak tu.

Urokliwa miejscowość czy wielkie miasto

Im dalej na południe, tym bardziej włoskie klimaty zastaniesz we wsiach i miastach. Bez względu jednak na to, w której części kraju postanowisz zamieszkać, wszędzie spotkasz turystów i nie licz, że jest to tylko wakacyjny tren. Jak z tego wniosek? Chcąc nabyć dom we Włoszech, musisz kochać ludzi, bo będziesz spotykał ich całą masę. Oczywiście maluteńkie wioski położone między toskańskimi wzgórzami na pewno nie będą tak narażone na najazd żądnych wrażeń zwiedzających, jak Rzym, ale i takich miejsc ciekawscy turyści nie omijają.

Weź też pod uwagę, że miasta na północy charakterystycznego buta przeważnie bardziej przypadają do gustu mieszkańcom chłodniejszych obszarów kontynentu i zazwyczaj zabudową niewiele różnią się od europejskich stolic.  Nieruchomości we Włoszech, które są zlokalizowane w sporych aglomeracjach to najczęściej niewielkie mieszkania w blokach i kamienicach. Świetnie sprawdzą się, gdy jesteś nastawiony na karierę oraz bujne życie towarzyskie. Jeśli jednak wolisz swojskie klimaty, lokalne knajpki z pysznym jedzeniem i przyjacielskich sąsiadów, lepiej sprawdzi się dom we Włoszech w malutkiej wiosce.

Na chwilę czy na zawsze – to zależy od Ciebie

Zakup nieruchomości we Włoszech to poważny krok, dokładnie tak samo, jak zakup lokalu w jakimkolwiek innym państwie na świecie. Z pewnością taka inwestycja powinna być poprzedzona dłuższą wizytą w tym kraju, by sprawdzić, który region będzie Twoim miejscem na ziemi. Bez względu jednak na to, na którą część urokliwego buta się zdecydujesz, będzie to zarówno wspaniała przygoda, jak i sposób na życie. Tu nauczysz się spokoju, radości, uśmiechu, docenisz promienie słońca, jak również chłód cienia latem i spotkania w gronie nowych znajomych, którzy będą traktować Cię od pierwszych chwil jak najlepszego przyjaciela. Domy i mieszkania we Włoszech mają swój niepowtarzalny klimat, szczególnie gdy są to stare budynki z kamienia. Czy filmy o spontanicznych przeprowadzkach na Półwysep Apeniński są dalekie od prawdy? Nie! To barwy kraj pełen cudownych ludzi, pięknych miejsc oraz fantastycznego jedzenia, w którym nauczysz się żyć chwilą.

Wielu ludzi choć raz poszukiwało nieruchomości we Włoszech, by móc pomarzyć o mieszkaniu w tym wspaniałym kraju. W dzisiejszych czasach, gdy praca zdalna jest na porządku dziennym, a większość ludzi swobodnie porozumiewa się w językach obcych, wszystko jest możliwe! Może warto zatem zacząć realizować swoje marzenia i kupić wyśniony dom we Włoszech?