Każdy miłośnik magicznego świata Harry’ego Pottera, stworzonego przez J.K. Rowling, marzy o zanurzeniu się w niezwykłe przygody czarodziejów i odkryciu tajemniczych miejsc, w których rozgrywał się filmowy fenomen. Czy zastanawialiście się, w których realnych lokacjach można odtworzyć sceny z ekranizacji oryginalnej serii powieści? Ten artykuł zabierze Was w podróż po fascynujących miejscach, gdzie kręcono adaptacje filmowe serii o młodym czarodzieju i jego przyjaciołach. Poznajcie magiczne zakątki Wielkiej Brytanii oraz unikalne miejsca zaangażowane w produkcję filmów, które stanowiły idealne tło dla tych magicznych historii. Zapewne niejednokrotnie pragnęłyście stanąć na miejscu waszych ulubionych bohaterów – teraz macie okazję odkryć te niezapomniane, filmowe lokacje!

Magiczne zakątki Wielkiej Brytanii, czyli sceny rozgrywające się na zewnątrz

No to zaczynamy! Pierwsza część naszej podróży po lokacjach Harry Potter gdzie kręcili filmy przeniesie nas do tajemniczych i niezwykle malowniczych miejsc Anglii oraz Szkocji, które stały się tłem dla niektórych z najbardziej pamiętnych scen. Najpierw zahaczymy sobie o Anglię, a dokładnie o hrabstwo Gloucestershire, gdzie znajduje się eklektyczne miasteczko Lacock. Tutaj właśnie w opactwie Lacock Abbey kręcone były sceny z pierwszych dwóch części sagi – „Kamienia Filozoficznego” oraz „Komnaty Tajemnic”, które przedstawiają wnętrza Hogwartu.

Kolejnym przystankiem będzie malownicza Szkocja, która również gościła ekipę filmową. Z pewnością kojarzycie tę wspaniałą scenę, gdy pociąg do Hogwartu Hogwarts Express,sunie po torach, a w tle rozpościerają się majestatyczne szkockie krajobrazy. Otóż, to niezwykłe ujęcie zostało zrealizowane na Wielkim Wiadukcie Glenfinnan.

Odskocznią od Wielkiej Brytanii, a włoska przygoda

I choć większość filmów nakręcono właśnie w ukochanej Wielkiej Brytanii, jedna z części sagi – „Zakon Feniksa” – zabiera nas na chwilę do słonecznej Italii. Scena, w której Bellatrix zabija Syriusza Blacka została sfilmowania w Londynie, ale kilka przerywników kręcono we włoskim mieście Surbo, w prowincji Lecce. Także nieco włoskiego klimatu udało się wpleść w tę magiczną historię.

Hogwart na zawsze zostanie w pamięci – czyli praca na planie

Zanim przejdziemy do kolejnych lokacji, warto też wspomnieć o tym, jak kręcono Harrego Pottera w bardziej kontrolowanym środowisku. Wnętrza Hogwartu przedstawione w kolejnych filmach sagi zostały zbudowane w studiu filmowym Leavesden, położonym nieopodal Londynu. Niezwykle ważne sceny, jak na przykład zakazany las, grobowiec Dumbledore’a czy scena ostatniej bitwy, także zostały sfilmowane właśnie tam. W Leavesden znajduje się Studio Harry Potter – Warner Bros, gdzie miłośnicy serii mogą z bliska przyjrzeć się scenografii oraz rekwizytom z filmów, a także poznać tajniki produkcji.

Na koniec trochę magii w świecie mugoli, czyli miejsca w Londynie

Na zakończenie tej niezwykłej wędrówki po świecie Harrego Pottera udajemy się do Londynu, gdzie również znalazły się liczne miejsca, gdzie kręcono film o młodym czarodzieju. Kto nie pamięta Platformy 9 i 3/4 na stacji King’s Cross, z której wyrusza pociąg do Hogwartu? Możecie udać się na tę właśnie stację i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z tablicą Platformy 9 i 3/4! Ponadto, podczas swojego londyńskiego zwiedzania, nie przegapcie takich lokacji, jak Millennium Bridge (zachwiany przez śmierciożerców) czy Katedra Św. Pawła, która gościła ekipę filmową podczas kręcenia „Zakonu Feniksa”.

Cóż, dzisiaj towarzyszyłem Wam na niezwykłej i magicznej podróży po lokacjach, Harry Potter gdzie kręcono te cudowne filmy, które na zawsze pozostaną w naszych pamięciach. Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć Wam te unikalne miejsca i że sami będziecie mieli okazję odwiedzić je osobiście!

Magia za kulisami: niezwykłe miejsca kręcenia przygód Harrego Pottera

Wędrówka przez filmowy świat Harrego Pottera zabiera nas do fascynujących zakątków Wielkiej Brytanii oraz słonecznej Italii, które stały się tłem dla niezapomnianych scen z tej magicznej sagi. Zanurzając się w opactwie Lacock Abbey w Anglii, odtwarzamy klimat pierwszych dwóch części, a przekraczając granice Szkocji, rozkoszujemy się widokiem na Wielki Wiadukt Glenfinnan, gdzie pędził niezastąpiony Hogwarts Express. Włoska przygoda, choć niewielka, pozostaje w naszych wspomnieniach dzięki scenie z „Zakonu Feniksa”.

Poznając tajemnice studia filmowego Leavesden, wpierw odkrywamy niezwykłe kreacje wnętrz Hogwartu, które stały się nieodłącznym elementem sagi. Natomiast w samym sercu Londynu, doceniamy metaforę będącą połączeniem magii z codziennością, dostrzegając miejsca, takie jak Platforma 9 i 3/4 czy most Millennium Bridge, które przenikają zarówno ekran, jak i naszą rzeczywistość. To dowód na to, że magia nie musi być jedynie zarezerwowana dla czarodziejów.

Podążając śladami Harrego Pottera, można doświadczyć nie tylko wciągającej historii, ale także docenić piękno i różnorodność miejsc, które odegrały kluczową rolę w tworzeniu tej fenomenalnej opowieści. Niezależnie od tego, czy jesteś wielkim fanem książek czy ekranizacji, te magiczne lokacje z pewnością skłonią Cię do refleksji nad własnymi podróżami i znaczeniem niezwykłych miejsc w codziennym świecie.

Polecane atrakcje dla Ciebie: