Kryptowaluty jako sposób odkładania pieniędzy na wakacje

Oszczędzanie pieniędzy to w dzisiejszych czasach rzecz niełatwa. Z jednej strony mamy do wyboru wiele różnego typu produktów inwestycyjnych, z drugiej zaś nie zawsze przynoszą one oczekiwane przez inwestora korzyści. Dotyczy to szczególnie oszczędzania na wakacje – produkt inwestycyjny musi być w tej sytuacji nie tylko stosunkowo bezpieczny, ale również przynosić w miarę pewny i duży zysk. Doskonałym rozwiązaniem są kryptowaluty, które coraz częściej doceniane są także przez początkujących inwestorów.

Nie dla lokat i nieruchomości

Najpopularniejszymi produktami inwestycyjnymi ostatnich lat, które mogą dać inwestorowi poczucie bezpieczeństwa, są lokaty bankowe oraz nieruchomości. Tymczasem w kontekście oszczędzania na wakacje ani jeden ani drugi produkt nie jest dobrym wyborem. Lokaty bankowe są bardzo nisko oprocentowane, a przy rosnącej inflacji możemy mówić o wręcz ujemnej stopie zwrotu. Oznacza to, że w rzeczywistości na lokacie stracimy, a nie zyskamy. Natomiast nieruchomości to owszem, doskonały sposób na inwestowanie dużej ilości kapitału, jednak jest to inwestycja długoterminowa. W związku z czym odłożenie pieniędzy na wakacje w ten sposób jest niestety, niemożliwe.

Tak dla kryptowalut

Kryptowaluty to stosunkowo nowy produkt inwestycyjny, a przynajmniej znaczna część inwestorów usłyszała o nim niedawno. Dlaczego kryptowaluty zyskały tak dużą popularność? Przede wszystkim dlatego, że wbrew pozorom są one bezpieczną lokatą kapitału. Kryptowaluty zwykle nie tracą na wartości, gdyż nie dotyka ich wysoka inflacja. W kryptowaluty można inwestować w perspektywie krótkoterminowej, czyli do około roku czasu. Oznacza to, że wracając z tegorocznych wakacji już możemy odkładać pieniądze na kolejny wyjazd, za rok. Zyski zależą oczywiście od ilości zainwestowanego kapitału oraz decyzji, jakie podejmie inwestor. Niektórzy porównują kryptowaluty do tak zwanych świnek skarbonek, w których znajdują się nie prawdziwe pieniądze, a właśnie kryptowaluty. Nadwyżkę pieniędzy, przykładowo co miesiąc, odkładamy do skarbonki w postaci kryptowaluty. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że nie są one dotknięte inflacją – przykładowo dla bitcoinu wynosi ona niewiele ponad 1%, czyli mniej więcej tyle, ile dla złoto. Należy tutaj przypomnieć, że złoto jest wyjątkowo stabilnym produktem inwestycyjnym, do którego można porównać naprawdę niewiele innych produktów. Radzimy zapoznać się szerzej z tematem – inwestowanie w kryptowaluty.

Oszczędzanie długoterminowe

Kryptowaluty mogą posłużyć do odkładania pieniędzy także w ujęciu długoterminowym. Chcąc zaoszczędzić na wymarzony wyjazd na Kubę czy Zanzibar, możemy spokojnie odkładać pieniądze w formie kryptowaluty. Do wyboru mamy bardzo wiele różnego rodzaju kryptowalut, jednak wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od wiedzy inwestora na temat funkcjonowania tej konkretnej, w którą chce zainwestować. Możliwe jest również odkładanie gotówki w wielu rodzajach kryptowalut, a nie tylko jednym. Warto pamiętać, że inwestycje każdego typu niosą za sobą ryzyko – nie są od niego wolne także i kryptowaluty.