Katowice to jedno z większych miast województwa śląskiego. Pomimo tego że region ten większości osób kojarzy się ze smogiem i górnictwem, miasto zdecydowanie przeczy temu wizerunkowi.

Katowice z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród turystów. Czekają tu na nich różnego rodzaju atrakcje, szeroka baza noclegowa oraz liczne punkty gastronomiczne. Wbrew powszechnemu przekonaniu, Katowice to zielone, przyjazne miasto, które na pewno warto uwzględnić tworząc wakacyjny plany.

Krótka historia Katowic

Nie wszyscy wiedzą, że Katowice to miasto o bogatej i długiej historii. Jego początki sięgają XII wieku, kiedy to na obecnych terenach miasta powstały pierwsze osady. Ogromne znaczenie dla rozwoju miasta miały bogactwa naturalne, z których słynął ten teren – między innymi ruda żelaza i węgiel kamienny.

XIX wiek i początek procesu industrializacji to przełomowy czas dla Katowic. Odkrycie węgla kamiennego na tych terenach przyczyniło się do dynamicznego rozwoju przemysłu górniczego i hutniczego. To właśnie w tym czasie Katowice stały się bardzo ważnym ośrodkiem przemysłowym na mapie Europy. W roku 1865 zyskały status miasta.

Lata 90 XX wieku to strukturalne zmiany w przemyśle, które skutkowały poważnymi trudnościami gospodarczymi dla miasta. Stąd też Katowice w ciągu ostatnich kilkunastu lat przeszły ogromną metamorfozę – obecnie stanowią bardzo ważny ośrodek kulturalny, edukacyjny i biznesowy na mapie kraju.

Noclegi Katowice – czyli baza noclegowa w mieście

Baza noclegowa w Katowicach jest bardzo rozbudowana i oferuje różnego rodzaju opcje zakwaterowania. Na mapie miasta wciąż pojawiają się nowe punkty noclegowe, który różnią się od siebie klasą, standardem oraz ceną.

Noclegi Katowice to obecnie nie tylko hotele o różnym standardzie, ale także apartamenty, pensjonaty i hostele, które stanowią bardzo atrakcyjną cenowo alternatywę.

Na ciągły rozwój bazy noclegowej w Katowicach wpływa niedaleka odległość od międzynarodowego portu lotniczego Katowice, obsługującego liczne połączenia międzynarodowe i krajowe.

Osoby, które myślą o rezerwacji noclegu w Katowicach, muszą pamiętać o tym, że w czasie sezonu wakacyjnego bądź też podczas wydarzeń i imprez odbywających się w mieście, dostępność noclegu może być bardzo ograniczona, dlatego warto zarezerwować go z dużym wyprzedzeniem.

Dlaczego warto odwiedzić Katowice?

Tym, co wyróżnia Katowice na tle innych miast regionu, jest bardzo interesująca architektura, która z powodzeniem łączy nowoczesny design i elementy historyczne. Miłośnicy architektury na pewno docenią obecność budynków z okresu międzywojennego – wyróżniają się one nietypowym wyglądem, charakterystycznym dla Katowic.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze atrakcje Katowic, wymienić można między innymi:

  • Spodek,
  • Nikiszowiec,
  • Muzeum Śląskie,
  • Giszowiec,
  • Silesia City Center,
  • Dolinę Trzech Stawów.

Mimo tego że Katowice są dużą, miejską aglomeracją, oferują liczne możliwości relaksu na łonie przyrody. W samym mieście i jego niedalekich okolicach znaleźć można liczne parki i lasy, idealne do spacerów, jazdy na rowerze czy też rodzinnych pikników.

Biorąc pod uwagę szeroką gamę dostępnych atrakcji i rozbudowaną bazę noclegową, nikogo nie powinien dziwić fakt, że Katowice z roku na rok zyskują coraz większe zainteresowanie turystów.