Określenie „wyjazd do wód” nabiera dziś zupełnie innego znaczenia. W Polsce mamy coraz więcej kompleksów basenowych zasilanych wodą termalną, które przyciągają tłumy kuracjuszy oraz osób po prostu chcących się zrelaksować, oderwać od codzienności i pozbyć się stresu. Szczególnie dużą popularnością cieszą się gorące źródła SPA w Zakopanem i okolicach, tłumnie odwiedzane również przez turystów z innych krajów. Dlaczego warto zafundować sobie taki wypad, najlepiej z całą rodziną? Oto najważniejsze powody.

Korzyści dla zdrowia

Już w starożytności wykorzystywano zdrowotne właściwości wody termalnej. Kąpiele w niej były formą terapii np. dla rzymskich legionistów wracających z wojen. W Cesarstwie Rzymskim powstało mnóstwo publicznych łaźni zasilanych gorącą wodą z głębokich ujęć, które pełniły nie tylko funkcję higieniczną i towarzyską, ale także terapeutyczną.

Dziś wiemy już wszystko na temat składu i dobroczynnego działania wody termalnej. Ta najlepszej jakości, pozyskiwana z pokładów znajdujących się kilka kilometrów pod powierzchnią ziemi, zawiera kilkadziesiąt najcenniejszych mikro- i makroelementów, wśród nich: potas, magnez, żelazo, chrom, krzem, siarkę, selen, mangan, lit, wapń i sód.

Woda termalna wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, czyli neutralizuje wolne rodniki – czynnik ryzyka chorób nowotworowych. Kontakt z gorącą, nasyconą minerałami wodą reguluje ciśnienie krwi, co ma pozytywny wpływ na pracę całego układu sercowo-naczyniowego.

Terapeutyczne właściwości wody termalnej są wykorzystywane w leczeniu takich schorzeń, jak reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, otyłość, kontuzje mięśniowe, kostne i stawowe, zaburzenia hormonalne.

Woda termalna ma zastosowanie w rehabilitacji po wypadkach komunikacyjnych, przyspieszając powrót do pełnej sprawności fizycznej. Coraz częściej zaleca się kąpiele w gorących źródłach osobom po ciężkim lub umiarkowanym przejściu COVID-19, które cierpią na długofalowe reperkusje choroby (np. problemy neurologiczne i oddechowe).

Korzyści dla urody

Antyoksydacyjne właściwości wody termalnej są od lat wykorzystywane w szeroko pojętej kosmetologii. Na rynku znajdziemy już wysokiej jakości kosmetyki pielęgnacyjne i dermokosmetyki zawierające wodę termalną, które są rekomendowane osobom chcącym zahamować widoczne skutki upływającego czasu. Najlepsze efekty można jednak osiągnąć poprzez regularne kąpiele w gorących źródłach SPA w Zakopanem i nie tylko.

Trudno oczywiście mówić o tym, że woda termalna jest „eliksirem młodości”, natomiast bez wątpienia zahamowuje procesy starzeniowe skóry. Doskonale sprawdza się również w terapii różnego rodzaju schorzeń dermatologicznych oraz dermatoz, takich jak chociażby trądzik.

Najlepsze „lekarstwo” na stres

Wśród osób goszczących w gorących źródłach SPA w Zakopanem i regionie bardzo często można spotkać właścicieli firm, przedstawicieli dużego biznesu, ale też ludzi po trudnych przejściach osobistych. Nie jest to oczywiście przypadek. Korzystają oni z doskonałego wpływu wody termalnej na funkcjonowanie ludzkiego układu nerwowego.

Kąpiele w wodzie termalnej są szczególnie zalecane osobom zmagającym się z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi, do których zaliczymy przede wszystkim przewlekły stres, depresję, nerwicę oraz bezsenność.

Przyjazd do źródeł termalnych jest bardzo dobrą propozycją dla każdego, kto chce szybko naładować baterie, zregenerować się po ciężkim okresie w pracy czy w życiu prywatnym oraz maksymalnie wykorzystać np. pierwszy od dawna wolny weekend.

Mnóstwo atrakcji także dla dzieci

Gorące źródła SPA w Zakopanem kojarzą się z miejscami przeznaczonymi głównie dla ludzi dorosłych, natomiast śmiertelnie nudnymi dla dzieci. Na szczęście dla rodzin w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej, czego najlepszym przykładem są Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej (http://www.termybukovina.pl/).

Ten efektowny kompleks basenowy, położony w przepięknym miejscu, oferuje atrakcje dla gości w każdym wieku. Jest i rozbudowana strefa SPA, i sauny, i liczne baseny (w tym na świeżym powietrzu), ale są także uwielbiane przez dzieci zjeżdżalnie.

Nic dziwnego, że Termy BUKOVINA zbierają bardzo wysokie oceny właśnie wśród rodzin z dziećmi, dla których jest to idealne miejsce na całodzienny czy nawet kilkudniowy wypoczynek (tuż obok znajduje się komfortowy, czterogwiazdkowy Hotel BUKOVINA).

Nie ma zatem wątpliwości, że wizyta w gorących źródłach SPA w Zakopanem i okolicach to idealny pomysł na weekend – czy to we dwoje, czy z całą rodziną.