Choć w tym roku koronawirus pokrzyżował podróżnikom wiele planów, nie brak biur turystycznych, które starają się niższymi cenami wycieczek przekonać ich do choćby krótkich wypadów. Wiele osób w związku z zagrożeniem epidemicznym i zamknięciem granic niektórych państw decyduje się też na podróże na własną rękę, stawiając na wyjazd swoim samochodem. Niezależnie od destynacji i sposobu podróżowania, warto pamiętać o tym, by zawsze mieć ze sobą gotówkę. W wielu przypadkach posługiwanie się nią będzie bardziej opłacalne dla Twojej kieszeni niż płatność kartą, zwłaszcza jeśli nie posiadasz konta walutowego.
Wyjazd za granicę – gdzie zabrać ze sobą euro?
Przed wprowadzeniem wspólnego pieniądza podróżowanie po Europie wiązało się z koniecznością wymiany walut przed wyjazdem albo już na miejscu, po cenach narzuconych przez lokalne kantory. Wiele krajów turystycznych, by ułatwić turystom pobyt zagraniczny, umożliwiało również posługiwanie się dolarem amerykańskim. Po wprowadzeniu euro do obiegu, sytuacja ta uległa diametralnej zmianie. Dziś przemieszczając się po krajach Starego Kontynentu (nawet tych, które nie przynależą do Wspólnoty lub nie posługują się wspólną walutą), warto mieć przy sobie pieniądze w euro. Unikamy wtedy konieczności wymiany gotówki, często tracąc na tym sporo oszczędności. Euro jest walutą obowiązującą obecnie w 19 państwach. Są to: Niemcy, Austria, Francja, Belgia, Holandia, Luksemburg, Słowacja, Słowenia, Malta, Grecja, Cypr, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia i Irlandia. Warto również sprawdzić, jakimi pieniędzmi posługują się mieszkańcy terytoriów zamorskich. Te, które mają związek z państwami strefy euro, będą posługiwać się wspólną walutą.
Dolar – głownie poza Europą
Jeśli zastanawiasz się, gdzie zabrać ze sobą dolary, kieruj się zasadą, że im bardziej egzotyczny kraj, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie w nim można płacić za pomocą dolarów amerykańskich (a przynajmniej wymienić je w lokalnym kantorze). Dolar to z pewnością najbardziej rozpoznawalna waluta świata i ciesząca się największym zaufaniem. Jak pokazują analizy rynku walut, należy do najstabilniejszych znaków pieniężnych i dla wielu mieszkańców globu dolar jest synonimem zamożności. Jeśli planujesz podróż do krajów afrykańskich, południowo- i środkowoamerykańskich czy na odległe rubieże Federacji Rosyjskiej, dolary będą optymalnym wyborem. Nawet w krajach środkowoeuropejskich dolar cieszy się sporym zainteresowaniem. W wielu sklepach czy w środkach komunikacji publicznej na Ukrainie, w Bułgarii, Rosji czy na Węgrzech uda Ci się zapłacić nawet bez konieczności wymiany gotówki na lokalną walutę.
A co ze starymi pieniędzmi?
Jeśli udało Ci się w ostatnim czasie znaleźć pieniądze w zagranicznych walutach, które zostały wycofane z obiegu, mamy dla Ciebie przykrą wiadomość. Takie pieniądze nie posłużą Ci za granicą, o ile nie są to stare dolary, które pozostają oficjalnym środkiem płatniczym na terenie Stanów Zjednoczonych. Nie znaczy to jednak, że takie pieniądze są już zupełnie bezwartościowe. Możesz sprzedać je w skupie starych banknotów, poprawiając w ten sposób stan domowego budżetu.
Skup wycofanych banknotów – dla kogo?
Skup walut wycofanych z obiegu pozwoli Ci pozbyć się starych pieniędzy, przede wszystkim tych, które przestały być używane w krajach należących do strefy euro. Wartość poszczególnych walut ustalana jest indywidualnie. Więcej warte są te, które można jeszcze wymienić na nowe pieniądze w bankach centralnych poszczególnych krajów. Niestety nie jest to sytuacja zbyt częsta. Strona Staragotówka pozwoli Ci zorientować się, czy posiadane przez Ciebie banknoty przedstawiają taką wartość, która zachęci Cię do ich sprzedaży. Sprawdź tabelę aktualnych kursów za poszczególne waluty, by przekonać się, ile możesz zarobić na takiej wymianie. Ten skup banknotów wycofanych z obiegu umożliwi Ci wymianę starych pieniędzy bez wychodzenia z domu.