Czy planujesz podróż do urokliwej stolicy Czech, Pragi? Z pewnością marzysz już o zwiedzaniu malowniczej Starego Miasta, spacerach wzdłuż Karola Mostu czy degustacji lokalnych piw. Jednak zanim zanurzysz się w magii tej pięknej metropolii, warto pomyśleć o praktycznym aspekcie wycieczki – parkowaniu. W końcu chcemy, aby nasz wyjazd był pełen inspirujących wspomnień, nie zaś problemów związanych z poszukiwaniem miejsca na auto. No właśnie, ile kosztuje parking w Pradze i jak poradzić sobie z parkowaniem w nieznanej okolicy? Ten artykuł pomoże Ci rozwiać wątpliwości i przygotować się na każdą ewentualność życia turysty na czeskich drogach.

Dlaczego parkowanie w Pradze może stanowić problem?

Cóż, nie ukrywam, że parkowanie w Pradze potrafi być nie lada wyzwaniem, szczególnie dla turystów nieprzyzwyczajonych do tego miasta. Na przeciwno trochę tak jak w każdym dużym mieście – mamy tu do czynienia nie tylko z brakiem miejsc, ale także z koniecznością opłacania parkingu w pewnych strefach. Przy tym niestety cena parkingu potrafi być nieprzyjemnie wysoka, dlatego warto wiedzieć, ile kosztuje parking w Pradze i gdzie warto go szukać. Bez obaw, nie będę się rozpisywać o całej historii parkowania w Pradze, ale postaram się rzucić światło na te sprawy z perspektywy turysty.

O jakich strefach parkingowych mówimy?

Otóż warto wiedzieć, że w Pradze występują trzy strefy parkingowe oznaczone kolorami niebieskim, zielonym oraz pomarańczowym. W skrócie, czym bliżej centrum miasta, tym wyższe opłaty i trudniejszy dostęp do miejsc. Ale przejdźmy po poszczególnych strefach, aby wiedzieć, co tam się kroi.

1. Strefa niebieska – to prawdziwa zmora dla turystów, bowiem są to parkingi strzeżone zarezerwowane głównie dla mieszkańców Pragi. Są to przeważnie miejsca przy ulicach praskiego Starego Miasta. Można tu teoretycznie zaparkować na maksymalnie 3 godziny, ale trudno jest znaleźć wolne miejsce bez rezerwacji.

2. Strefa zielona – tu kończy się powód do zmartwień, ponieważ są to parkingi łączące w sobie cechy parkowania strzeżonego, przeznaczone dla mieszkańców, jak i przypadkowych turystów. Opłata za parkowanie zależy od godzin postoju oraz lokalizacji. W strefie zielonej można parkować do 6 godzin.

3. Strefa pomarańczowa – to nareszcie miejsce, gdzie większość turyści może postawić swoje
samochody w miarę economicznie i na dość długi czas (do 24 godzin). Stawki tu również zależą parentetycznie zało lokacji ost więc bez przesady z tym kólejność miasta. Ceny wahają się od 30 do 40 CZK za jedną godzinę.

Gdzie jeszcze można parkować w Pradze?

No i teraz najważniejsze – gdzie parkować w Pradze? Otóż warto wiedzieć, że oprócz strefowych miejsc postojowych są też inne opcje. Jedną z nich są P+R parkingi (Park and Ride), które pozwalają na bezstresowe zostawienie auta na obrzeżach miasta, a potem przesiadkę na metro lub autobus. Cena parkowania w przypadku P+R wynosi jedynie 100 CZK za cały dzień postoju, co jest zdecydowanie bardziej przystępne niż miejsca w centrum.

Inne miejsca gdzie można zaparkować,to parkingi prywatne że hoteowych, działa tu rynek które oferują dodatkowe miejsaca parkingowe na terenie swoich obiektów, szczególnie w godzinach, gdy są mniej obłożone. Ich zape sprawdź jeszcze na miejscu .

Jak więc poradzić sobie z parkowaniem w Pradze?

Podsumowując, aby uniknąć nieprzyjemności związanych z parkowaniem w Pradze, warto wcześniej zapoznać się z mapą stref parkingowych miasta i zdecydować, która opcja będzie dla nas najbardziej korzystna. Jeśli planujemy głównie zwiedzać centrum, warto rozważyć opcje P+R albo parkingi prywatne. Pamiętajmy jednak, że strefy potrzebują się zmieniać, wiec dobrze też mieć na oku znaki informujące o obowiązujących zasadach.

I warto również pamiętać o drobnych niuansach prawnych – gdy parking na przykład będzie wyposażony w parkometry, to obowiązkowe jest uzyskanie bileta parkingowego już przy wjeździe na taki parking. Planujmy więc czas na tego typu czynności, aby na spokojnie móc pozwiedzać piękną Pragę.

Wyzwanie parkowania w sercu Pragi – refleksja na koniec

Zastanawiając się nad kwestią parkowania w Pradze, warto zwrócić uwagę na istnienie trzech stref parkingowych o różnych kolorach i opłatach. Ceny wahają się od 30 do 40 CZK za godzinę w strefie pomarańczowej, gdzie większość turystów będzie mogła pozostawić swoje auto nawet na całą dobę. Alternatywą są parkingi P+R na obrzeżach miasta, gdzie cena wynosi zaledwie 100 CZK za cały dzień postoju, oraz parkingi prywatne oferowane przez hotele. Warto również pamiętać o drobnych aspektach prawnych, jak obowiązek uzyskania biletu przy wjeździe na parkometr.

W związku z tym, zanim udamy się do magicznej Pragi, dobrze jest wcześniej zorientować się, które z opcji będzie dla nas najbardziej korzystna, aby uniknąć nieprzyjemności związanych z parkowaniem i móc cieszyć się urokami praskiego Starego Miasta. Parkowanie to bowiem nie tylko ważny aspekt podróży, ale także część radosnej przygody poznawania Pragi, Czechy.

Polecane atrakcje dla Ciebie: