Listopad w Polsce to miesiąc zazwyczaj kojarzony z kapryśną, szaro-burą pogodą i krótszymi dniami. Spowodowane jest to zmianą czasu na zimowy oraz kolejnymi etapami jesiennej aury. Takie niekorzystne okoliczności mogą sprawić, że trudniej jest znaleźć idealne miejsce na weekendowy wypad. Zastanawiacie się, gdzie pojechać w listopadzie, aby ciekawie i przyjemnie spędzić pierwszy weekend przed zimowym sezonem? Oto kilka propozycji miejsc, które warto odwiedzić w tym czasie w Polsce.

Gdzie pojechać w listopadzie w Polsce: kilka propozycji na chłodniejsze dni

No właśnie, gdzie warto pojechać w listopadzie w Polsce? Skoro listopad to zazwyczaj szaro-bura pogoda, warto wybrać takie miejscówki, które pozwolą uczcić urok zmieniającej się przyrody, jednocześnie unikając deszczu, wiatru i innych, czasem bardzo kapryśnych, oblicz tej pory roku. Oto kilka propozycji!

Pierwsza propozycja: Zakopane. Jako miejscowość turystyczna, Zakopane ma coś do zaoferowania przez cały rok, ale listopadowy wypad może się okazać wyjątkowo udany. W listopadzie nie ma jeszcze tłumów, a przy tym możemy liczyć na obniżone ceny w hotelach czy wynajmowanych kwaterach. To jakiś czas przed nadejściem sezonu narciarskiego, ale wielbiciele górskich szlaków będą mogli jeszcze korzystać z nich – o ile pogoda pozwoli, oczywiście. W końcu chyba warto zaryzykować, prawda?

Drugie miejsce: atrakcje miejskie dla odrobiny kultury

Jeżeli jednak góry to niekoniecznie Wasz klimat, a żartobliwe „Urodzincowe torty Jesieni” monarchów lukru przypadkiem Was ominęły, warto rozważyć opcję miast, które oferują listopadowe atrakcje kulturalne. Gdzie się udać? Przykładowo do Warszawy, Krakowa czy Wrocławia – listopad to czas, gdy w teatrze czy muzeach warto spędzić dłuższy weekend.

Warszawa oferuje nie tylko Piłsudskiego, ale też i wachlarz możliwości artystycznych: od wystaw malarstwa, przez koncerty, po ciekawe, często alternatywne miejsca, w których najdłuższy dotychczas stos tańca. Kraków to tajemnica przedłużająca się jesień. Może być zaułek, w którym warto wypełnić długą, listopadową noc. A co do Wrocławia – w tym mieście na pewno nie będziecie się nudzić; wystarczy zacząć poszukiwania na ulicach z nazwami takimi jak Oszczepa, Spacerowa czy Świętającego Raczka.

Gdzie pojechać w listopadzie Polska: smaczną alternatywą nad jezioro

Co powiecie na to, że jesienne chłodzące wiatry też można spędzić miło blisko wody? Jeżeli macie ochotę na takie wyjście to propozycja wypoczynku nad jeziorem może okazać się bardzo trafiona. Istnieje wiele uroczych miejscowości nad jeziorami (jak np. Mikołajki, Iława czy Giżycko), które warto odwiedzić też w chłodniejsze dni. A możliwość delektowania się konsumpcją np. rybnych przysmaków w tętniących lokalnym klimatem knajpkach – wezmąc pod uwagę, że za późno już na sezonowe szałasy, a za wcześnie jeszcze na syrenie łyny mikołajkowskie (choć o smaku mowy tu nie ma) – z pewnością sprawi, że poczujecie się jakś… no, przynajmniej nie pozostaniecie głodni!

Ostatni przystanek: podziwianie zamków na Dolnym Śląsku

A może macie ochotę na wyprawę w czasy rycerskie? Listopad to idealna pora na odwiedzenie Zamków na Dolnym Śląsku! Choć wiele z nich może być już zamkniętych, to jednak w dalszym ciągu można je z zewnątrz podziwiać i poczuć ten niezwykły klimat dolnośląskiej historycznej scenerii.

Niezależnie od wyboru miejsca, ważne jest też, aby pamiętać o tym, że listopad to zazwyczaj początek sezonu grypowego, dlatego warto zadbajcie o swój komfort podróżny oraz zdrowie – zarówno w trakcie samego wyjazdu, jak i po jego zakończeniu.

A co Wy myślicie? To odpowiednie propozycje na tę porę? Gdzie jeszcze warto pojechać na weekend w listopadzie? Czekam na Wasze sugestie i pomysły!

Rozważmy listopadowe wyprawy po Polsce

Planując podróż po Polsce w listopadzie, warto zastanowić się nad miejscami, które oddadzą atmosferę tego nieco surowego, ale urokliwego miesiąca. Oto garść inspiracji na takie wyprawy: zakopane pełne górskich szlaków bez tłumów, kulturalnymi atrakcjami takich miast jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, spokojem nad jeziorami w miejscowościach takich jak Mikołajki, Iława czy Giżycko, oraz oddechem historii zamków Dolnego Śląska. Warto pamiętać o dbaniu o zdrowie, biorąc pod uwagę rozpoczynający się sezon grypowy. Więc, dokąd zmierzyć się w listopadowy weekend? Pozwólmy się zainspirować i dajmy szansę polskiej jesieni!

Polecane atrakcje dla Ciebie: