Planowanie wyjazdu na ferie zimowe to dla wielu osób przyjemne wyzwanie, jednak określenie dokładnej daty ich rozpoczęcia bywa nieco kłopotliwe. W Polsce kalendarz szkolny różni się pomiędzy poszczególnymi województwami, dlatego warto wcześniej zorientować się, kiedy nasze dzieci będą miały swój zimowy wypoczynek. W tym artykule przyjrzymy się datom ferii zimowych 2024 w szczególności w województwie mazowieckim oraz kilku innych kluczowych regionach kraju. Spróbujmy wspólnie rozwikłać ten skomplikowany kalendarzowaty urok ferii zimowych w 2024 roku.

Ferie zimowe 2024 na Mazowszu – kiedy? I inne informacje, które mogą Cię zaskoczyć!

Zaczynając od kiedy są ferie zimowe 2024 mazowieckie: w roku 2024 ferie zimowe na Mazowszu przypadają w ostatnich dniach stycznia oraz pierwszych dniach lutego. W tym roku ferie rozpoczynają się 29 stycznia, a kończą 11 lutego. Czyż nie ciekawe?

Teraz porozmawiajmy o tym, kiedy są ferie zimowe 2024 w innych województwach, abyś mógł porównać daty i zaplanować wypoczynek z rodziną, który nie koliduje z zajęciami szkolnymi.

Kiedy są ferie zimowe 2024 wielkopolskie, śląskie i małopolskie – czy wszystkie mają je w tym samym czasie?

Na Wielkopolskę i jej ferie zimowe w 2024 roku przyjdzie czas już nieco wcześniej niż na Mazowszu. Otóż, serio Wielkopolanie mogą cieszyć się zimowym odpoczynkiem, a mianowicie od 15 do 28 stycznia. Za to śląskie wychodzi na przod w kalendarzu szkolnym, ponieważ miejscowi uczniowie rozpoczynają ferie zimowe 12 stycznia, a kończą je już 25 stycznia, czyli tyskie i katowickie dzieciaki będą mieli ferie pierwsze z brzegu.

Kolej województwo to małopolskie, gdzie ferie 2024 mają się odbyć od 22 stycznia do 4 lutego. Jak widać, nie są wśród pierwszych, ale i nie ostatnich.

Kiedy ferie w województwach nadmorskich – pomorskie, warmińsko-mazurskie, czy ferie na Pomorzu zaczynają się już wcześniej niż innymi regionach?

Jeśli chodzi o województwa nadmorskie, warto przypomnieć sobie daty dla ferii zimowych 2024 w Pomorskiem i Warmińsko-Mazurskiem. Pomorskie dzieci będą wypoczywać podczas przerwy zimowej od 8 do 21 stycznia, czyli po śląskiej dacie, ale przed małopolską. W województwie warmińsko-mazurskim natomiast ferie zaczynają się równocześnie z Małopolską: 22 stycznia i trwają do 4 lutego. To ciekawe, że nadmorskie województwa dzielą tak odmienne terminy ferii zimowych 2024, prawda?

Zimowe terminy wypoczynku na wschodzie Polski: kiedy są ferie zimowe 2024 lubelskie, podkarpackie czy świętokrzyskie – różnią się?

Przechodząc na wschód Polski, zwróćmy uwagę na kiedy są ferie zimowe 2024 lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. W województwie lubelskim uczniowie będą mogli cieszyć się zimową przerwą od 15 do 28 stycznia. To zaskakująco, ale w tym samym czasie rozpoczynają się ferie w województwie świętokrzyskim – są one równocześnie z Lubelskiem, a więc równieżod 15 do 28 stycznia. Z kolei w województwie podkarpackim uczniowie będę mieli dużo później wolne niż sąsiednie województwa od 5 lutego do 18 lutego. Można by tak powiedzieć, że w całym naszym kraju daty ferii zimowych 2024 są jak wielka przetasowane talia kart, które wyłożono na mapach.

Teraz już powinieneś wiedzieć, kiedy są ferie zimowe 2024 mazowieckie oraz w innych województwach oraz o których regionach warto pomyśleć w kontekście zimowego wypoczynku. Pamiętaj, że te daty są ważne i przydadzą się podczas planowania wyjazdów oraz wypoczynku z rodziną i przyjaciółmi. Dlatego miej je na uwadze i korzystaj świadomie!

Refleksje wokół ferii zimowych 2024 w polskich województwach

Terminy ferii zimowych 2024 różnią się w poszczególnych województwach, niczym przetasowana talia kart na mapie Polski. Mazowieckie uczniowie wypoczywają od 29 stycznia do 11 lutego, podczas gdy ich rówieśnicy z Podkarpacia dopiero zaczynają ferie od 5 lutego. Na Śląsku ferie wpisane są w kalendarz od 12 do 25 stycznia, a w Wielkopolsce – od 15 do 28 stycznia. Przyglądając się nadmorskim województwom, Pomorskie otrzymuje przerwę od 8 do 21 stycznia, a Warmińsko-Mazurskie równocześnie z Małopolską – od 22 stycznia do 4 lutego.

Małopolska ferie utrzymuje się od 22 stycznia do 4 lutego, a dzieci z województw Lubelskiego i Świętokrzyskiego wypoczą w tym samym czasie, od 15 do 28 stycznia. Przekopując do pozostałych regionów, warto zwrócić uwagę na przypadające ferie zimowe w Dolnośląskim, Łódzkim czy Lubuskim, czy różnice w planowaniu wypoczynku na Pomorzu.

Zachęcamy do przemyślenia, jak te różnorodne terminy mogą wpływać na planowanie wyjazdów i wspólnego czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Misterny mozaikowy kalendarz ferii może niespodziewanie zaskoczyć, ale niezależnie od regionu, ważne jest, aby ten wolny czas spędzić w miłej atmosferze, korzystając ze świadomej analizy kalendarza szkolnego.

Polecane atrakcje dla Ciebie: