Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad podróżą do Stanów Zjednoczonych? Kraj nieograniczonych możliwości i różnorodności kulturalnej, pełen wspaniałych parków narodowych, metropolii tętniących życiem oraz fascynujących małych miasteczek. Nim jednak spełnisz marzenie o wspólnym selfie z Statuą Wolności czy zjedzeniu hot doga na Times Square, warto dowiedzieć się, czy do Ameryki potrzebna jest wiza. Postaram się w tym artykule przybliżyć zagadnienie formalności związanych z wizą oraz pomóc w orientacji, jakie procedury musisz przejść, aby legalnie cieszyć się pobytem na amerykańskiej ziemi. Zapraszam serdecznie do lektury!

Czy do Ameryki potrzebna jest wiza? Zasady ogólne

Zanim przejdziemy do szczegółów, warto wyjaśnić sobie jedną ważną kwestię: czy do Ameryki potrzebna jest wiza? Otóż odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników, takich jak cel podróży, obywatelstwo czy czas jej trwania. W przypadku wielu obywateli europejskich, w tym także Polski, procedura związana z wizą może zostać zastąpiona przez program ruchu bezwizowego, czyli tzw. Visa Waiver Program (VWP). Ale uwaga! Aby skorzystać z tego udogodnienia, powinieneś spełniać określone wymagania, o których za chwilę opowiem więcej.

Visa Waiver Program, czyli swoboda podróżowania bez wizy

Dla większości osób, które planują krótką podróż turystyczną, służbową lub tranzyt przez amerykańskie terytorium, konieczność uzyskania wizy zostaje zastąpiona przez wspomniane wcześniej Visa Waiver Program. Istotnym jest przy tym, aby Twój pobyt w Stanach Zjednoczonych nie przekraczał 90 dni, oraz aby był sporadyczny. W ramach tego programu jesteśmy zwolnieni z obowiązku ubiegania się o klasyczną wizę, lecz nie oznacza to całkowitego braku formalności.

Aby skorzystać z VWP, trzeba przede wszystkim złożyć wniosek przez internetowy system pod nazwą Electronic System for Travel Authorization (ESTA). Ten prosty, kilkuminutowy proces sprawi, że będziemy mieć szeroko otwarte drzwi do amerykańskiego raju. Aczkolwiek, warto pamiętać, że nie zawsze korzystając z VWP, zostajemy automatycznie wpuszczenie do kraju – taką ostateczną decyzję podejmuje urzędnik imigracyjny na lotnisku w Stanach.

Sytuacje wymagające wiz do USA

Przy niektórych warunkach, jednak trzeba będzie ubiegać się o klasyczną wizę przed podróżą do USA, czyli sztywno przygotować się na wizytę w amerykańskim konsulacie. Kiedy to nastąpi? Głównie w przypadku podróży mających na celu osiedlenie się, pracę, naukę czy udział w programach wolontariackich. Dodatkowo, jeśli nasza podróż ma się rozciągnąć na okres dłuższy niż 90 dni, również będziemy musieli wystąpić o wizę. W przypadku takiej sytuacji warto odwiedzić stronę internetową amerykańskiego ambasady w swoim kraju, aby dowiedzieć się, jakiego typu wizy należy się ubiegać i czym dokładnie się kierować.

Kiedy wiza jest potrzebna absolutnie?

Niektóre osoby, niestety nie mają możliwości skorzystania z programu VWP. Dla nich absolutnie konieczne jest wyrobienie wizy w celu podróży do Stanów Zjednoczonych. Kogo dotyczy ta sytuacja?

1. Obywateli krajów niewspółpracujących z Visa Waiver Program
2. Tych, którzy podróżują w innych celach niż te, które są dopuszczone przez VWP
3. Osób, które odwiedzały Iran, Irak, Sudan, Syrię, Libię, Somalię lub Jemen po 1 marca 2011 r.
4. Podwójnych obywateli Iranu, Iraku, Sudanu, Syrii

Jeśli zorientujesz się, że konieczne jest uzyskanie wizy do USA, zacznij od wizyty na stronie internetowej swojej lokalnej ambasady lub konsulatu. Tam powinieneś znaleźć wszelkie potrzebne informacje o wnioskowaniu o wizę w swoim przypadku.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci wyjaśnić zawiłości związane z pytaniem, czy do Ameryki potrzebna jest wiza oraz jak radzić sobie z formalnościami przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. Teraz pozostaje tylko poszaleć na amerykańskich ulicach, oczywiście w granicach prawa i ze świadomością swoich praw i obowiązków!

Podróżowanie do Ameryki – kluczowe informacje o wizach

Decydując się na podróż do Stanów Zjednoczonych, warto zastanowić się, czy do Ameryki potrzebna jest wiza. Istotność tej kwestii wynika z różnych celów podróży, obywatelstwa czy jej czasu trwania. Dla niektórych osób możliwe jest uniknięcie procedury wizowej i skorzystanie z Visa Waiver Program (VWP).

Program ten pozwala na swobodne przekraczanie granic amerykańskich bez wizy, o ile podróż ma na celu turystykę, biznes lub tranzyt przez USA i trwa maksymalnie 90 dni. Osoby korzystające z VWP muszą jednak złożyć wniosek w systemie ESTA, a ostateczne pozwolenie na wjazd do USA zależy od decyzji urzędnika imigracyjnego na amerykańskim lotnisku.

W przypadku wyższych wymagań, takich jak osiedlenie się, praca, nauka czy dłuższy pobyt, będą potrzebne standardowe wizy do Stanów Zjednoczonych. Warto wówczas odwiedzić stronę amerykańskiego konsulatu i sprawdzić, jakiego typu wizę się ubiegać. Należy pamiętać, że dla niektórych osób wiza jest absolutnie konieczna, na przykład obywatelom krajów spoza VWP, podróżującym w innych celach niż te dopuszczone przez program lub mających podwójne obywatelstwo z krajami stanowiącymi zagrożenie.

Podróżowanie do Ameryki niewątpliwie rodzi wiele pytań odnośnie formalności, jednak zgłębiając wiedzę w zajęciu tematu, może stać się przyjemnością z danymi regulacjami. Zachęcamy do lektury całego artykułu w razie wątpliwości oraz życzę udanej przygody!

Polecane atrakcje dla Ciebie: