Czy kiedykolwiek marzyłeś o chwilowym ucieczeniu w czekoladowe Eldorado, gdzie wszelkie słodkie przysmaki są w zasięgu ręki? A co, jeśli powiemy ci, że takie miejsce istnieje bliżej, niż myślisz? Otóż, nasz ukochany czekoladowy raj to Czechy! Znane przecież z piwa, pięknych zamków, a także z pysznych słodkości. W dzisiejszym artykule przeniesiemy się w cudowny świat czekoladowych smakołyków w Czechach, a przy okazji dowiemy się, ile koron trzeba przygotować, aby móc sobie pozwolić na te wyjątkowe słodkości. Zapraszamy na słodką podróż!

Pierwsza wizyta w czekoladowym raju: Jakie cuda tam znajdziemy?

Cóż za piękne miejscowości, te Czechy… Piwo tu istotnie bardzo smaczne, zamki przepiękne, ale przede wszystkim – czekolada! Życie jest słodkie, więc nie ma się czemu dziwić, że kiedy tylko spacerując ulicami Pragi, stolica przypomina… jak żywo czekoladowy raj! W każdym z licznych sklepów i punktów z czekoladkami oczom naszym ukazuje się ogromny wybór rodzajów, kształtów, smaków i marek czekolad. Lecz jak przekonuje każdy prawdziwy smakosz czekolady, sposób na to, jak ocenić wartość czekoladowego arcydzieła jest tylko jeden – jej cena. Pozwólcie, że przewodnikiem waszym będę i razem z wami zdradzę tajemnicę ile koron kosztuje czekolada w czechach.

Typowe czekoladowe przysmaki i ich ceny

No dobrze, to zaczynamy, a może zacznijmy od tego, jakie smaki czekolad możemy tu znaleźć? Otóż, rzeczywiście mamy tu całe spektrum, od klaszycznej mlecznej czekolady po czekolady owocowe, z nadzieniem, czekolady białe i, oczywiście, gorzką czekoladę. Fakt, za tę ostatnią trochę wyższą cenę zapłacić trzeba, ale… Kto by się przejmował takimi drobiazgami? Nie ze mną takie numery! Życie jest przecież zbyt krótkie, by roszyć się z każdą koronką!

Zatem ile kosztuje czekolada w Czechach? Otóż, średnia cena za tabliczkę czekolady to około 20-30 koron (0,8-1,2 euro), ale oczywiście warto pamiętać, że wszystko zależy od jakości i marki – za czekoladę znanych czeskich firm, takich jak Orion czy Markslojd, możemy zapłacić nawet 40-50 koron (1,6-2 euro).

Legenda wśród słodyczy: Czekolada studencka

Porozmawiajmy teraz o legendarnym przysmaku, który w Czechach króluje – to jest oczywiście czekolada studencka! W Polsce też dość popularna, ale to przecież Czechy są jej ojczyzną! O czym mowa? Chodzi o to, że zamiast być typową czekoladą w kostkach, tą rodzajem jest połączenie czekolady z różnymi dodatkami – orzechami, suszonymi owocami (np. rodzynkami) czy kawałkami krówki.

Czy pyszna, czy smaczna? A nawet lepiej! Wszakże już w jednym kęsie mamy mieszankę wszystkiego co najlepsze. Tu ciekawostka tylko, ile kosztuje czekolada studencka w Czechach? No cóż, ta słodka grzechów powszednich pełna po tej stronie Polski, to rozkosz przystępnych łakoci – kosztuje bowiem średnio 30-40 koron (1,2-1,6 euro), ale, rzecz jasna, wartość ta zależy od marki i gramatury.

Sklepy z czekoladowymi rzemiosł, czy warto?

No i na deser, chciałbym wspomnieć o pewnej ważnej rzeczy, warto bowiem odwiedzić specjalistyczne sklepy z czekoladami i słodkimi przysmakami, kiedy prawa nogę na czeską ziemię postawisz. Tam bowiem można znaleźć inne wyjątkowe łakocie: kamienie szlachetnych kształtów, słodkie ozdoby, ręcznie robione praliny i unikalne smaki czekolad. W tych miejscach można spodziewać się cen odpowiednich do jakości wykonania i oryginalności, gdzie za coś szczególnego wydać nawet trzeba do 100 koron (4 euro) i więcej za pojedynczą czekoladkę. Warto? różnicy smaków spróbować przecież warto!

Słodkie przemyślenia: odkrywanie cennego czekoladowego świata Czech

Radosna podróż przez czekoladowy raj Czech dobiega końca, ale z pewnością zostawiła nam sporo smakowitych wspomnień. Wartość czekolad w tych pięknych stronach to zależy od ich rodzaju, smaku, marki oraz gramatury. Oto krótkie zestawienie najważniejszych wyników naszych czekoladowych dociekań:

  • Średnia cena za tabliczkę czekolady: 20-30 koron (0,8-1,2 euro)
  • Czekolada znanych czeskich firm: 40-50 koron (1,6-2 euro)
  • Legendarne smaki – czekolada studencka: 30-40 koron (1,2-1,6 euro)
  • Wyjątkowe słodkości z rzemieślniczych sklepów: nawet do 100 koron (4 euro) i więcej za pojedynczą czekoladkę

Każdy smakosz czekolady z pewnością doceni bogactwo smaków, które czekają na odkrycie w krainie słodkich pokus. Czy warto zapłacić więcej za wyjątkowe doznania smakowe i poszukiwać niebanalnych kompozycji? Niewątpliwie warto, a Czechy są idealnym miejscem, aby oddać się pasji próbowania słodkich arcydzieł. Więcej jednak niż koronami się liczyć musimy, lecz wspomnieniami słodkimi zostawionymi na kubkach smakowych, czy czekoladowymi krajobrazami naszych snów.

Polecane atrakcje dla Ciebie: