Kornwalia, jedna z najpiękniejszych i unikalnych części Wielkiej Brytanii, przyciąga turystów z całego świata swoją malowniczą scenerią, dziką mieszanką terenów oraz bogatym dziedzictwem kulturowym i historycznym. Jeśli planujesz urlop w UK i zastanawiasz się, gdzie warto pojechać, nie przegap okazji, aby odwiedzić ten niesamowity zakątek kraju. Od spektakularnych plaż i imponujących klifów po tajemnicze starożytne zabytki, Cornwall oferuje nieskończoną ilość atrakcji dla każdej osoby. Sprawdź nasze propozycje i dowiedz się, co warto zobaczyć podczas swojej wizyty w Kornwalii, gdzie się wybrać i kiedy najlepiej jechać na ten urlop. Przygotuj się na niezapomnianą przygodę!

Niesamowite krajobrazy natury: plaże, klify i rezerwaty przyrody

Kiedy przyjeżdżasz do Kornwalii, jednym z pierwszych miejsc, które musisz zobaczyć są piękne plaże tego regionu. Szczególnie warto zajrzeć do miejsc takich jak St. Ives, Newquay czy Fistral, które słyną z pięknych, złocistych wybrzeży – idealnych na długie spacery i kąpiele. Ale cornwall uk co warto zobaczyc to nie tylko plaże! Kiedy będziesz już w St. Ives, koniecznie zajrzyj też do przepięknego St. Ives Harbour i pobliskiego Artist’s Quarter, gdzie na pewno poczujesz artystyczną atmosferę tego miasteczka.

Jeśli jednak wolałbyś raczej podziwiać dramatyczne klify Kornwalii, to możesz udać się na przepiękny Lizard Peninsula, gdzie znajduje się najbardziej na południe wysunięty punkt Wielkiej Brytanii. Przepiękne widoki i dzikie, surowe skały na pewno zapadną Ci w pamięć na długo. Innym miejscem wyjątkowo pięknych klifów jest Tintagel, gdzie czeka na Ciebie zamek o długiej i tajemniczej historii.

Jeśli interesują Cię rezerwaty przyrody, to warto wybrać się do Rezerwatu Przyrody Scilly – archipelagu, który składa się z ponad 140 wysp. Tylko pięć z nich jest zamieszkanych, porozrzucanych są też starożytne zabytki i nieodkryte plaże.

Starożytna historia, tajemnice i zabytki

Jeżeli fascynują Cię tajemnice Kornwalii, to nie sposób nie wspomnieć o planując cornwall gdzie pojechac Stonehenge – jednym z najbardziej znanych starożytnych zabytków na świecie. Chociaż nie jest umiejscowiony bezpośrednio w Kornwalii, warto rozważyć wycieczkę do tego niezwykłego miejsca, gdy jesteś w Wielkiej Brytanii.

W samej jednak Kornwalii także znajdziesz wiele ciekawych zabytków: kamienne kręgi, dolmeny, a także celtyckie kaplice i kościoły. Warto zobaczyć choćby słynny Mnajdra oraz jego bliźniaczy zabytek, Ġgantija, oba uważane za najstarsze kamienne budowle na świecie.

Samouczek: jak przygotować się do podróży i kiedy najlepiej jechać

Planując urlop w Kornwalii, warto zastanowić się, kiedy dokładnie wybrać się w tę podróż. Kornwalia kiedy jechac dla większości osób to okres wiosenny oraz letni, kiedy to pogoda jest najbardziej łaskawa. Warto pamiętać jednak, że w sezonie letnim miejsca te odwiedza bardzo dużo turystów – jeżeli więc zależy Ci na mniej zatłoczonych plażach i ciekawych miejscach, warto rozważyć odwiedzenie Kornwalii poza sezonem, na przykład wczesną jesienią czy późną wiosną.

Kulinarne smaki Kornwalii

Aby w pełni zrozumieć kulturę i charakter Kornwalii, warto spróbować przynajmniej kilku lokalnych przysmaków. Będąc w tej części Wielkiej Brytanii, musisz spróbować kornwalijskich pasty z mięsem – tradycyjne danie, które stało się symbolem tego regionu. Skosztuj również świeżych owoców morza, takich jak małża, homary czy kraby oraz słodkich przekąsek, takich jak scones z kremem śmietankowym i dżemem malinowym.

Cornwall UK co warto zobaczyc to szereg niezapomnianych wspomnień i doświadczeń. Różnorodność również kulturalną częstołączoną z ważnymi rocznicami i karnawałach jak przykład karnawał w Penzance czy festiwal w St. Ives.

Poznaj urokliwą Kornwalię – atrakcje, plaże, historia

Podróżując po Kornwalii warto odwiedzić malownicze plaże, takie jak St. Ives, Newquay czy Fistral, oraz przepiękne klify Lizard Peninsula i Tintagel. Nie mniej interesujące są rezerwaty przyrody Scilly oraz starożytne zabytki i tajemniczy Stonehenge,entuzjastów historii z pewnością zaciekawią. Wybierając kornwalia kiedy jechac warto pamiętać o sezonie letnim, chociaż mniejsze tłumy i ciekawe miejsca można znaleźć również poza sezonem. Na koniec, nie zapomnij o kulinarnej stronie Kornwalii, smakując kornwalijskich past, owoców morza czy słodkich scones. Kornwalia to region pełen niezapomnianych wspomnień i doświadczeń, które czekają na odkrycie.

Polecane atrakcje dla Ciebie: