Planujesz wakacje w Chorwacji i zastanawiasz się, kiedy ten piękny kraj dołączy do strefy Schengen, aby jeszcze bardziej ułatwić Twoją podróż? Jeśli tak, to serdecznie zapraszam do przeczytania tego artykułu, w którym postaram się przybliżyć szczegóły na temat Chorwacji i strefy Schengen oraz wyjaśnić, jakie zmiany można spodziewać się w najbliższej przyszłości. Otóż, kiedy Chorwacja w strefie Schengen – to pytanie zadaje sobie wielu z nas, dlatego warto zgłębić temat i przygotować się dobrze, aby nasze wakacje były jeszcze lepsze i korzystniejsze, zarówno dla nas, jak i dla naszego portfela – gotowy na ciekawy artykuł o Chorwacji w strefie Schengen? No to zaczynamy!

Chorwacja a strefa Schengen – aktualna sytuacja

Pierwszą rzeczą, jaką musimy wyjaśnić jest to, że na dzień dzisiejszy Chorwacja nie jest członkiem strefy Schengen. Warto zatem poznać aktualną sytuację na ten temat. Chorwacja przystąpiła do Unii Europejskiej (UE) 1 lipca 2013 roku, co wielu uważa za pierwszy krok do przystąpienia do strefy Schengen. Czy jednak strefą schengen Chorwacja będzie już niedługo?

Jak się okazuje, przystąpienie do UE nie oznacza automatycznie wejścia kraju do strefy Schengen. W praktyce można być członkiem UE i nie należeć do Schengen – i tak właśnie jest w przypadku Chorwacji. Jej rząd już wcześniej starł się o przystąpienie, jednak ze względu na pewne kryteria do spełnienia, jak także ze względu na blokadę przez niektóre kraje, na razie przystąpienie do tej strefy musi poczekać.

Plany i oczekiwania

Czas, aby dowiedzieć się, kiedy Chorwacja w strefie Schengen w końcu będzie. W związku z realizacją planów rządowych na przystąpienie do Schengen, Chorwacja ma szansę na to, aby otrzymać zielone światło w 2022 roku. Oczywiście, nie można tego jeszcze potwierdzić i ustalona data może zostać przesunięta.

Jednym z głównych problemów, które uniemożliwiają Chorwacji wejście do strefy Schengen jest jej nierozwiązany konflikt graniczny z sąsiadującą Słowenią. Dopóki ten problem nie zostanie rozwiązany, jest małe prawdopodobieństwo, że Chorwacja zostanie włączona do strefy Schengen.

Korzyści dla turystów i Chorwatów

Musimy przyznać, że przystąpienie Chorwacji do strefy Schengen przyniosłoby ze sobą wiele korzyści zarówno dla turystów, jak i Chorwatów. Oznaczałoby to zniesienie kontroli granicznych z innymi krajami strefy Schengen, co z kolei ułatwiłoby swobodne przemieszczanie się i skróciło czas podróży. Czy jednak, aby tam pojechać, musimy czekać na Chorwację schengen kiedy?

Oczywiście, że nie – warto pamiętać, że jako obywatele Unii Europejskiej, możemy swobodnie podróżować do Chorwacji bez potrzeby wizy! Wystarczy posiadać ważny paszport lub dowód osobisty.

Chorwacja w strefie Schengen – warto czekać?

Podsumowując: Chorwacja schengen kiedy? Na razie ciężko powiedzieć, ale z pewnością warto śledzić informacje na ten temat. Jeśli planujesz wakacje w Chorwacji, to tak naprawdę nie musisz odkładać ich na przyszłość, czekając na wejście tego kraju do strefy Schengen. Jak już wspomniałem, jako obywatele UE nie potrzebujemy wizy, więc możemy spokojnie zaplanować wyjazd i cieszyć się urokami Chorwacji. Natomiast jeśli zależy Ci na bardziej swobodnym przemieszczaniu się między krajami, warto śledzić na bieżąco zmiany w sytuacji Chorwacji i strefy Schengen, trzymając nadzieje na wejście tego kraju do tej strefy.

Chorwacja i strefa Schengen – czy warto czekać?

Chorwacja obecnie nie należy do strefy Schengen, co może budzić pytania o tym, kiedy to się zmieni. Pierwszy etap – przyłączenie do Unii Europejskiej – już za nimi, lecz rozwiązanie sytuacji granicznej z sąsiadującą Słowenią wciąż stanowi przeszkodę. Najwcześniejsze szacunki wskazują na możliwe przystąpienie do strefy Schengen w 2022 roku, chociaż data ta może jeszcze ulec zmianie.

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto czekać na zmiany związane ze strefą Schengen, aby móc swobodnie przemieszczać się po Chorwacji, warto pamiętać, że obecnie jako obywatele UE możemy już podróżować tam bez potrzeby wiz.

Właściwie to nie ma konieczności odkładania planów wyjazdu do Chorwacji. Mimo iż uczestnictwo w strefie Schengen uprościłoby przemieszczanie się między krajami, obecnie z ważnym dokumentem tożsamości podróżowanie jest również nie utrudnione. Warto być na bieżąco z informacjami dotyczącymi ewentualnych zmian, lecz pamiętaj, że urok Chorwacji można odkryć już teraz!

Polecane atrakcje dla Ciebie: