Cześć miłośnicy podróży! Kraków, to nie tylko historyczne miasto z malowniczym Starym Miastem, Wawelem i Sukiennicami – okolice tego zakątka Polski także kryją wiele atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić. Dzisiaj chcielibyśmy zabrać Was na wirtualną podróż po tych mniej znanych, ale równie pięknych miejscach podkrakowskich. Wyjątkowy przewodnik po okolicach Krakowa czeka na Was! Gotowi na niezapomniane przygody pod krakowskim niebem? No to zobaczmy, co warto zobaczyć pod Krakowem!

1. Odkrywanie podziemnych skarbów: Kopalnie soli i kopalnie złota

Zdecydowanie jednym z miejsc, które warto zobaczyć pod Krakowem, to niezwykłe Kopalnie soli w Wieliczce i Bochni. Te dwa unikalne miejsca, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, to prawdziwe perełki dla turystów, których nie sposób pominąć planując zwiedzanie okolic Krakowa. Wielicka Kopalnia Soli to miejsce, które zachwyca swoimi imponującymi komorami i kaplicami wykutymi dosłownie w soli – wizyta w tejże, to jak podróż w niezwykły, baśniowy świat. W Bochni natomiast poczujemy ducha dawnych górników, którzy ręcznie wydobywali tam sól. A do tego wszelkie atrakcje dla dzieci, takie jak zjeżdżalnie czy warsztaty związane z wydobywczością.

A jeśli podziemne kopalnie są dla Was fascynujące, to kolejnym interesującym miejscem pod Krakowem będzie kopalnia złota w Złotym Stoku. Och nie, nie pomyliłem się – to naprawdę złoto, nie sól! Ten historyczny zakład górniczy oferuje możliwość zwiedzenia tuneli, w których dawniej wydobywano złoto, a nawet szanse spróbowania swoich sił w tzw. złotym pukaniu – spróbujcie poszukać drobnych skowronków w glinie!

2. Kraina historycznych zamków i pałaców

Okolice Krakowa obfitują w urokliwe zamki i pałace, które warto zobaczyć i zwiedzić. Często nazywa się je „Szlakiem Orlich Gniazd”, ponieważ większość z nich jest usytuowana na wzniesieniach i wzniesieniach. Zdecydowanie nie sposób nie wspomnieć o takich perełkach, jak Zamek Pieskowa Skała, Zamek w Wiśniczu czy Pałac Książąt Czartoryskich w Gołuchowie. Warto przeznaczyć czas na zwiedzanie tych malowniczych, otoczonych pięknymi parkami i ogrodami, budowli oraz zdobywanie wiedzy o ich bogatej historii.

3. Dzika przyroda: Parki narodowe, rezerwaty, doliny i jaskinie

Dla miłośników przyrody i pięknych krajobrazów, Kraków i jego okolice to prawdziwe skarbnice wspaniałych miejsc do zwiedzania. Z pewnością warto odwiedzić takie miejsca jak Ojcowski Park Narodowy z niesamowitą Doliną Prądnika, gdzie możemy podziwiać cuda natury, zwiedzić zamek w Pieskowej Skale czy odwiedzić Jaskinię Łokietka.

Warto też wybrać się na spacer do Doliny Będkowskiej, którą przecinał kiedyś tzw. trakt św. Władysława – jedna z najpiękniejszych dolin krakowskich tynieckich, gdzie czekają na nas liczne tras spacerowych oraz jaskinie i skałki do wspinaczek. Przy tej okazji nie można opuścić Rezerwatu przyrody Skamieniały Las w Ciężkowicach, gdzie dostrzeżemy oryginalne i unikalne struktury skalne, tworzące galerię niezwykłych rzeźb naturalnych.

4. Zakątki religijne i kulturowe: Sanktuaria, kościoły i muzea

Na terenie Krakowa i jego okolic znajduje się kilka obiektów sakralnych o dużym znaczeniu historycznym i duchowym. Warto tu wspomnieć chociażby o Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie można osobiście poznać historię św. Faustyny Kowalskiej. Tętniące duchem polskiej religijności miejsce przyciąga całe rzesze wiernych każdego roku.

Kolejnym ciekawym miejscem, gdzie warto się udać, to muzeum Auschwitz-Birkenau. Chociaż trudne i bolesne, to jednak niezwykle istotne dla historii II wojny światowej i miejsce pamięci ofiar Zagłady. Wizyta w tym muzeum to też przestroga dla przyszłych pokoleń, abyśmy pamiętali o zagrożeniach płynących z nienawiści i fanatyzmu.

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik pomoże Wam odkryć co warto zobaczyć pod Krakowem oraz zainspirować do zwiedzania nie tylko tego pięknego miasta, ale również jego wspaniałych okolic. Czekają na Was niezwykłe atrakcje i niezapomniane wrażenia. Więc już teraz zaplanujcie swój własny plan zwiedzania i dajcie się oczarować magicznemu klimatowi Małopolski!

Kraków i okolice pełne fascynujących atrakcji

Planując podróż do tego magicznego miasta, warto spojrzeć również na niezwykle interesujące miejsca znajdujące się zarówno w krakowskich okolicach, jak i bliżej miasta. Czerpiąc z bogatej historii i przyrody regionu, zgłębiając te najważniejsze tematy, dowiadujemy się, jak niezwykle zmieniający się jest świat podziemnych kopalni soli Wieliczki oraz Bochni. Odkrywamy dzikość przyrody, spacerując przez parki narodowe oraz rezerwaty, takie jak Dolina Będkowska czy Ojcowski Park Narodowy. Zapraszamy na pełne majestatu i pięknych krajobrazów zamki, pałace i sanktuaria, które kryją w sobie bogatą historię. Wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau przypomina o ciemniejszej stronie historii, lecz pokazuje też, jak ważna jest pamięć dawnych wydarzeń oraz zrozumienie wartości miłości i pokojowego współistnienia między narodami. Oto zaproszenie do intymnej podróży, która prowadzi nas przez te magiczne miejsca i pozwala odkryć krakowski klimat w sposób daleki od utartych szlaków. Skorzystaj z tej okazji i poznaj fascynujące zakątki Małopolski, które czekają na Twoje odkrycia.

Polecane atrakcje dla Ciebie: