Malta to niewielkie, wyspiarskie państwo w południowej Europie, które niezbyt często rozważane jest jako destynacja na urlop. W tym artykule odpowiemy na pytanie Malta czy warto ją odwiedzić? Zwracając uwagę także na fakt, że wakacje na Malcie dają multum możliwości ciekawego spędzania czasu przez okrągły rok.

Małe wyspy z wielkim potencjałem

Państwo Malta składa się z trzech większych wysp: Malty, Gozo i Comino oraz szeregu mniejszych, zazwyczaj niezamieszkanych wysepek. Urlop na Malcie to nie tylko możliwość korzystania z licznych plaż, nurkowania czy też rejsów po Morzu Śródziemnym, ale również świetna okazja do podziwiania niespotykanej w innych częściach Europy krajobrazów oraz architektury.

Piękna pogoda przez cały rok, kuchnia pełna ryb i owoców morza czy też megalityczne świątynie starsze niż egipskie piramidy to tylko część atrakcji, jakie oferuje Malta.

Komunikacja po angielsku to nie problem

Do połowy XX wieku Malta była brytyjską kolonią – po swoim ślubie i przed objęciem tronu mieszkała tam nawet królowa Elżbieta II (wtedy jeszcze jako księżna). To właśnie z tego powodu język angielski jest jednym z dwóch języków urzędowych w tym kraju.

W każdej restauracji, sklepie czy też na bazarku z łatwością dogadamy się po angielsku, również wszelkiego rodzaju drogowskazy i tablice informacyjne zawierają angielski napisy, to niewątpliwa korzystny aspekt, który sprawia, że odpowiedź na pytanie – Malta czy warto, będzie brzmiała ‘’zdecydowanie!’’

Brytyjskie wpływy kulturowe na języku się nie kończą – w mieście Valetta, czyli w stolicy Malty znajdziemy typowe dla Wielkiej Brytanii czerwone budki telefoniczne, a w całym kraju obowiązuje ruch lewostronny.

Kosmopolityczny charakter

Brytyjska kultura nie jest jedyną, która mocno oddziałuje na maltańskie zwyczaje. Ze względów historycznych na Malcie odnaleźć można wiele wpływów włoskich oraz arabskich. Należącą do Włoch wyspa Sycylia jest od wybrzeża maltańskiego oddalona o zaledwie około 50 kilometrów i wiele osób regularnie przeprawia się na Sycylię promem.

Włoskie klimaty są bardzo wyraźne, jeśli chodzi o maltańskie jedzenie – większość warzyw i owoców jest importowana właśnie z Włoch, a restauracje specjalizują się w takich przysmakach jak pizza oraz różnego rodzaju makarony. Z kolei wpływy arabskie widać przede wszystkim w maltańskiej architekturze, która mocno różni się od tej z pozostałej części kontynentu europejskiego.

O deszczu na Malcie można (zazwyczaj) tylko pomarzyć

Od wiosny do jesieni na Malcie często przez całe tygodnie nie zdarzają się większe opady deszczu. Sporadycznie zdarzają się pojedyncze dni, kiedy deszcz się pojawia, na szczęście ma on charakter przelotny, a suma opadów jest wręcz mikroskopijna. Nieco więcej opadów na Malcie występuje w miesiącach zimowych, jednak nadal w porównaniu z Polską jest tam zimą relatywnie sucho. W rezultacie można tam odpocząć od uciążliwej zimowej pluchy, a ponadto zobaczyć bardziej zielone oblicze Malty.

Idealna miejscówka na plażowanie

Malta, czy warto na niej plażować? Zdecydowanie! Maltańskie wybrzeże słynie ze swojej lazurowej, krystalicznie czystej wody. Znakiem rozpoznawczym Malty jako raju dla plażowiczów jest Blue Lagoon na malutkiej wyspie Comino, która leży pomiędzy główną wyspą a Gozo. Jak sama nazwa wskazuje na Comino znajduje się przepiękna zatoka, w której woda ma naprawdę rzadko spotykany odcień turkusu. Błękitna laguna na Comino to obowiązkowy punkt, jeśli chodzi o zwiedzanie Malty.

Warto jednak wybrać się tam z samego rana, aby zająć dogodne miejsce i wyprzedzić tym samym największą falę plażowiczów. Jednak jeśli chcemy poopalać się i zażyć kąpieli na głównej wyspie Malty, to też jest w czym wybierać. Plaże dzielą się na kamieniste i piaszczyste, a z piaszczystych najpiękniejsza jest zdecydowanie plaża Golden Bay, znana ze swojego złotego piasku i przepięknych zachodów słońca.

Malta czy warto zabrać dzieci? – Tak

Jednym z ulubionych miejsc dedykowanych dzieciom jest maltańskie oceanarium, w którym znajduje się naprawdę imponująca kolekcja morskich ryb i innych podwodnych stworzeń. Na Malcie znajduje się również oryginalna wioska, w której kręcony był film o przygodach marynarza Popeye’a. W miejscu tym szereg animatorów dba o to, aby dzieciaki (ale również i dorośli odwiedzający tę atrakcję) maksymalnie poczuły niepowtarzalny klimat tej znanej od lat historii.

Natura na wyspie naprawdę zachwyca

Na maltańskie krajobrazy składają się łagodne wzgórza z porastającą je skąpą, środziemnomorską roślinnością oraz bardzo urozmaicona linia brzegowa. Wybrzeże ma postać nie tylko piaszczystych plaż i zacisznych zatok, ale również malowniczych jaskiń i podziemnych korytarzy, które można podziwiać podczas zorganizowanych rejsów. Godne uwagi są też majestatyczne klifów, które wpisane zostały na listę UNESCO. Na wyspie Gozo nadal można podziwiać charakterystyczne dla Malty okna skalne, które wręcz wyrastają z morskich głębin.

Na Malcie cały rok wiele się dzieje

O każdej porze roku na Malcie można znaleźć wiele interesujących wydarzeń przeznaczonych dla najróżniejszych grup. W miesiącach wiosennych i letnich niemal codziennie w każdej miejscowości mają miejsce huczne celebracje odpustów parafialnych. Podczas takiego odpustu można natrafić na kolorowe parady oraz podziwiać odświętnie udekorowane miasta i miasteczka.

Przede wszystkim jednak maltańskie odpusty to okazja, aby codziennie podziwiać fajerwerki, do których Maltańczycy mają ogromną słabość. Ponadto w rejonie stolicy znajduje się mnóstwo dyskotek oraz klubów, do których ściągają przede wszystkim osoby młode lubiące taneczne klimaty i chcące zakosztować nocnego życia. Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na pytanie – Malta czy warto wybrać ten kierunek przez cały rok:)