Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Czy wakacje last minute są tańsze? Sprawdzamy

Marzysz o urlopie za granicą i zależy Ci, żeby wykupić wycieczkę w możliwie najlepszej cenie? Jedną z ciekawych opcji mogą być wakacje last minute. Czy ta opcja rzeczywiście będzie najtańsza? Skąd wynikają korzystne stawki? Odpowiadamy.

Wakacje last minute – czyli właściwie jakie?

Last minute znaczy po polsku „na ostatnią chwilę”. Co to jednak oznacza w praktyce? Nie ma ścisłej, jednoznacznej definicji. Zasadniczo jednak chodzi o wycieczki rezerwowane na krótko przed wyjazdem. Może to być np. kilka dni albo tydzień przed wylotem. Obserwuje się jednak, że ceny zaczynają spadać czasami nawet już na 30 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu.

Natomiast wypady na naprawdę ostatnią chwilę, tj. z wyjazdem jutro lub za 1-2 dni, są określane jako last call lub last second.

Skąd się biorą niższe ceny na last minute?

Czy ceny wyjazdów na wakacje last minute są niższe w odniesieniu do katalogowych? Zasadniczo tak – stawki mogą być o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent niższe. Jest kilka powodów, z których może to wynikać. Najważniejsze z nich to:

  • konieczność wypełnienia wolnych miejsc – jeśli zbliża się termin wylotu, a samolot nie jest jeszcze pełny, biura podróży chcą ograniczyć straty i obniżają stawki;
  • elastyczność cenowa oferowana przez tour operatora – gdy liczba sprzedanych miejsc na wyjazd pozwala już pokryć wszystkie koszty operacyjne, biuro podróży może zdecydować się na obniżenie cen ostatnich biletów, oferując atrakcyjne oferty last minute dla dodatkowych klientów.

Wakacje last minute – czy to rzeczywiście najtańsza możliwa opcja?

O wakacjach last minute często mówi się, że to sposób na najtańszy możliwy wyjazd zagraniczny. I rzeczywiście, przy odpowiednim szczęściu można w ten sposób trafić prawdziwą „perełkę”. Trzeba jednak pamiętać, że urlop na ostatnią chwilę wiąże się też z określonymi wyzwaniami. Przede wszystkim:

  • wymaga elastycznego podejścia do terminu wyjazdu – nikt nie zagwarantuje Ci, że znajdziesz idealnego „lasta” w dokładnie wytyczonym przedziale czasowym; to może być problem, jeżeli nie możesz przełożyć urlopu o kilka dni do przodu lub w tył;
  • oznacza ograniczone możliwości wyboru – chociaż oferty na ostatnią chwilę są dostępne w niemal każdym kierunku, możesz nie znaleźć już np. miejsca w najczęściej polecanych, najlepszych hotelach. Wysoki sezon może dodatkowo utrudnić znalezienie korzystnej oferty last minute dla większych grup lub rodzin.

Od czego jeszcze zależy koszt wycieczki?

Trzeba też pamiętać, że cena wyjazdu na wakacje zależy nie tylko od terminu rezerwacji. Na to, ile ostatecznie zapłacisz, wpływają także np.:

  • termin, w którym wybierasz się na urlop; np. w wysokim sezonie wakacje w krajach śródziemnomorskich będą wyższe niż w październiku, listopadzie czy styczniu;
  • standard hotelu, do którego jedziesz – im wyższy, tym droższe będą Twoje wakacje;
  • typ wybranego wyżywienia – mniej zapłacisz za wyjazd bez wyżywienia lub tylko ze śniadaniem, a więcej za ten w formule all inclusive;
  • kierunek podróży – np. wyjazd na Kanary czy Maderę może być droższy niż do Grecji z uwagi na znacznie dłuższy lot;
  • wybrany tour operator – bywa, że koszty podróży w to samo miejsce w podobnym terminie są inne w poszczególnych biurach podróży;
  • liczba dni w podróży – nawet jedna doba hotelowa może robić znaczącą różnicę.

Dlatego zanim zdecydujesz się na „lasta”, porównaj ze sobą różne oferty.

Nie tylko last minute, czyli jak jeszcze obniżyć koszt wakacji?

Pamiętaj, że koszt wyjazdu możesz obniżyć także, np. jeżeli:

  • zaplanujesz urlop poza wysokim sezonem – np. we wrześniu, październiku czy kwietniu;
  • wybierzesz hotel o nieco niższym standardzie;
  • zarezerwujesz wycieczkę z dużym wyprzedzeniem – oferty na first minute mogą być jeszcze korzystniejsze niż te na ostatnią chwilę!

Planuj mądrze i porównuj ze sobą oferty różnych tour operatorów. Dzięki temu Twoje wakacje będą nie tylko tańsze, ale również w pełni satysfakcjonujące!