Skania to szwedzka prowincja leżąca na południu kraju. Ze względu na swoje położenie podróż do Skandynawii w większości przypadków rozpoczyna się właśnie w Skanii – leżą tu najsłynniejsze szwedzkie porty (Ystad i Trelleborg), a także wiele znanych miast, w tym Malmö, Lund i Helsingborg. Dzięki mostowi nad cieśniną Sund Skania jest również połączona z duńską Kopenhagą, dlatego stanowi punkt startowy do wycieczki po Skandynawii. Sprawdź najciekawsze atrakcje Skanii i zaplanuj niezapomniany wyjazd!

Parki narodowe Skanii

Na terenie Skanii znajdują się aż 3 z 30 parków narodowych Szwecji. Podczas wycieczki po Skandynawii warto odwiedzić choć jeden z nich – są w pełni przystosowane do pieszych wycieczek i zachwycają nie tylko przyrodą, ale też atrakcyjnymi szlakami turystycznymi.

  • Park Narodowy Söderåsen – zajmuje powierzchnię 1625 hektarów i stanowi jeden z największych obszarów chronionych lasów liściastych w Europie Północnej. Söderåsen został założony w 2001 roku w celu ochrony góry zrębowej Kopparhatten i jej otoczenia. Park leży na wschód od Helsingborga i zachwyca bujnymi lasami bukowymi i głębokimi dolinami. Lokalizacja wyróżnia się również siecią szlaków turystycznych i ścieżek rowerowych.

  • Park Narodowy Dalby Söderskog – najbardziej wysunięty na południe park narodowy Szwecji został założony w 1918 roku na terenie gminy Lund w celu ochrony lasu liściastego. Znajdziemy tu liczne gatunki drzew, takie jak jesiony, wiązy, dęby, buki, olsze, kasztanowce, jabłonie, lipy, klony czy wierzby. Na terenie parku znajduje się też kilka szlaków turystycznych. Warto przyjechać tu szczególnie wiosną, gdy na żyznej ziemi Dalby Söderskog rozkwitają przepiękne rośliny zielone i kwiaty.

  • Park Narodowy Stenshuvud – założony w 1986 roku park narodowy powstał w celu ochrony fragmentu wybrzeża morskiego i wzgórza Stenshuvud. Znajdziemy w nim bujne lasy liściaste, wrzosowiska i piękne plaże. Nie brakuje tu również szlaków turystycznych, a jeden z nich prowadzi na szczyt wzgórza.

Wodospad Hallamölla i wzgórza Brösarp

W gminie Tomelilla, ok. 40 km na północ od Ystad, znajdziemy największy wodospad w całej Skanii o wysokości 23 metrów. Nad wodospadem zlokalizowane są miejsca piknikowe, niestety dość oblegane w czasie słonecznej pogody. Niecałe 9 km od wodospadu leży natomiast malownicza wioska Brösarp, która zachwyca pagórkowatym krajobrazem oraz bliskim sąsiedztwem rezerwatów przyrody, wrzosowisk, plaż, lasów i pastwisk. Wzgórza Brösarp nie tylko zachwycają krajobrazem, lecz również służą jako tereny wypasu koni, co stanowi dodatkową atrakcję. Wzgórza bywają też nazywane „szwedzką Toskanią”.

Nowoczesne Malmö

Jeśli od aktywnego wypoczynku na łonie natury wolisz podróże po miastach, zdecydowanie polecamy leżące w Skanii Malmö. To miasto spodoba się przede wszystkim miłośnikom nowoczesnej architektury – znajdziemy tu choćby 54-piętrowy wieżowiec Turning Torso czy słynny Most nad Sundem, który łączy Malmö z Kopenhagą. A jeśli lubisz zakupy, koniecznie odwiedź galerię handlową Emporia, która jest największym centrum handlowym w Skandynawii, które zachwyca unikatowym designem. Miłośnikom nieco starszych budowli polecamy wizytę w renesansowym Zamku Malmöhus i XVI-wiecznym Ratuszu. Malmö to także centrum rozrywki – co roku w sierpniu odbywa się tu kilkudniowy Malmöfestivalen, który gości muzyków i artystów z całego świata.

Studenckie Lund

Zaledwie 20 km na północny wschód od Malmö leży Lund, studenckie miasteczko zachwycające międzynarodową atmosferą. Głównym punktem w mieście jest oczywiście założony w 1666 roku Uniwersytet w Lund – jedna z największych placówek edukacyjnych i badawczych w kraju oraz 1 ze 100 najlepszych uniwersytetów na świecie. Jeśli chcesz uniknąć studenckiego zgiełku, przyjedź tu latem lub w okresie świątecznym. Warto odwiedzić miasto choćby dla słynnej Katedry w Lund, która jest obecnie jedynym budynkiem sakralnym w Szwecji reprezentującym styl romański. W nawie północnej Katedry znajduje się zegar astronomiczny z XV wieku, który dwa razy dziennie (o 12:00 i 15:00) wybija kuranty i melodię niemieckiej kolędy, a w tym czasie można obserwować ruchome figurki przedstawiające astrologów.

Przytulne Ystad

Jeśli chcesz wybrać się w niedaleką podróż po Skandynawii, warto zdecydować się na Ystad, miasto portowe, do którego pływają promy ze Świnoujścia. Jest to niewielkie, przytulne miasteczko, które zachwyca wąskimi uliczkami, kolorowymi domami i unikalną zabudową szachulcową. Jeśli chodzi o zabytki, w Ystad warto zobaczyć Kościół Mariacki i Kościół św. Piotra. Ten pierwszy leży na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, natomiast ten drugi zachwyca pobliskimi ogrodami – różanym i zielnym. Ystad to także miasto komisarza Wallandera, bohatera powieści Henninga Mankella. Jeśli więc należysz do fanów skandynawskich kryminałów, polecamy wycieczkę śladami Wallandera, która obejmuje ulubione miejsca komisarza, takie jak Hotel Continental, Mariagatan 10, kawiarnia Fridolfs Konditori, redakcja Ystads Allehanda czy księgarnia Bokhandeln i Ystad.