Suwałki to miasto znajdujące się w województwie podlaskim nad rzeką Czarną Hańczą. Leżą na terenie Zielonych Płuc Polski – wyjątkowo zalesionego obszaru, które słynie z nienaruszonej od lat flory. Suwałki to miasto stosunkowo młode, które powstało dopiero w XVII wieku dzięki działalności zakonu kamedułów. W czasie rozbiorów znajdowało się pod władaniem Królestwa Prus, czego świadectwem są pozostałości po niegdysiejszych zabudowaniach. Obecnie Suwałki to przede wszystkim ważny ośrodek gospodarczy, a także miejscowość o charakterze turystycznym. Oto 5 największych atrakcji w Suwałkach, które warto odwiedzić podczas wizyty w Suwałkach.

1. Muzeum Okręgowe 

Muzeum Okręgowe kolekcjonuje zabytki związane z historią i kulturą miasta oraz całego regionu. Szczególnie ważną częścią ekspozycji jest dział archeologiczny, w którym podziwiać można liczne pamiątki związane z kulturą Bałtów, w tym bogatą kolekcję przedmiotów z krzemienia, która liczy około 60 tysięcy obiektów. W muzeum podziwiać można również wystawy związane z etnografią, historią, sztuką i geologią.

2. Wigierski Park Narodowy

Wigierski Park Narodowy uznawany jest za jeden z najbardziej malowniczych w całej Polsce. To wspaniały teren, który obejmuje część Puszczy Augustowskiej, Pojezierza Litewskiego i dorzecza Czarnej Hańczy. Tak ciekawe geograficznie położenie sprawia, że jest to teren wyjątkowo różnorodny, który jest świetnie przystosowany do zwiedzania pieszego, rowerowego lub kajakowego.

3. Muzeum im. Marii Konopnickiej

Muzeum im. Marii Konopnickiej poświęcone jest życiu i twórczości wybitnej pisarki, która szczególnie znana jest z takich nowel jak Mendel Gdański czy Nasza Szkapa, wspaniałego dzieła Rota oraz bajek dla dzieci (m.in. słynnej baśni o Sierotce Marysi i Siedmiu Krasnoludkach). Artystka urodziła się właśnie w Suwałkach. Budynek, w którym mieści się muzeum to piękny, dziewiętnastowieczny pałac, w którym podziwiać można m.in. liczne fotografie, pamiątki osobiste, a także przedmioty związane z warsztatem pisarskim artystki.

4. Klasztor Pokamedulski w Wigrach

Klasztor Kamedułów w Wigrach to kilka średniowiecznych budynków, które połączone są brukowanymi, wąskimi alejami oraz nowszym zabudowaniem. Poza zwiedzaniem niegdysiejszych pomieszczeń wykorzystywanych przez tutejszych zakonników, na terenie obiektu znajduje się również restauracja, wystawa poświęcona lokalnej sztuce, a także kompleks wypoczynkowo-noclegowy.

5. Jezioro Wigry

Jezioro Wigry to jedna z największych atrakcji całego województwa podlaskiego. Ogromny akwen posiada świetne warunki do uprawiania różnych sportów wodnych, w tym kajakarstwa i żeglarstwa. W niektórych miejscach (np. w Łomży) znajdują się strzeżone, dobrze zagospodarowane kąpieliska. Po jeziorze Wigry odbywają się także rejsy jachtami wycieczkowymi, podczas których można zwiedzić piękne zatoki całego wybrzeża.

Z pewnością największą zaletą Suwałk jest piękne, malownicze umiejscowienie. W pobliżu znajduje się Wigierski Park Narodowy, jeziora i rozlewiska rzek, piękne parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody. Z pewnością tereny te zachwycą miłośników obcowania z naturą, a także wszystkim fanom aktywnego wypoczynku. Zielone okolice świetnie nadają się do prowadzenia pieszych i rowerowych wycieczek. W pobliżu Suwałk nie brakuje także licznych atrakcji dla dzieci i młodzieży, klimatycznych wsi i malowniczych, niewielkich miejscowości.