Laponia należy do najciekawszych regionów w Finlandii. Stolicą i zarazem największym miastem fińskiej części Laponii jest Rovaniemi, które znajduje się zaledwie kilka kilometrów na południe od koła podbiegunowego.

Rdzenni mieszkańcy Laponii to Lapończycy, którzy posiadają zupełnie inną kulturę od Finów, a słynęli kiedyś z koczowniczego trybu życia i hodowli reniferów. Miasto Rovaniemi znane jest najbardziej z Domu i Wioski Świętego Mikołaja, które jest szczególną atrakcją dla rodzin z dziećmi.

W okresie zimowym dzieci mogą porozmawiać z Mikołajem, wybrać się na przejażdżki psim zaprzęgiem, skuterem śnieżnym i spotkać renifery na farmie. Wśród atrakcji są również rzeźby z lodu i śniegu, zajęcia dla dzieci w Szkole Elfów i Urząd Pocztowy.

Turyści mają również możliwość zatrzymać się w hotelu-igloo. W Rovaniemi istnieje także możliwość zobaczenia zorzy polarnej na niebie, a miłośnicy historii powinni koniecznie wybrać się do muzeum Arktikum, które przedstawia dzieje i kulturę Laponii i Lapończyków od czasów prehistorycznych.