Wiem, że w Twojej głowie krążą już marzenia o malowniczym zamku w Český Krumlov, wybujałych zielonych lasach Karkonoszy czy może wyjątkowych piwach serwowanych w urokliwych praskich knajpkach. Tak, zapakuj już buty do chodzenia po górach, aparat fotograficzny i kufel na piwo, ponieważ wybieramy się autem do Czech! Ale zanim przekroczymy granicę i odkryjemy uroki tej kraju, warto zaopatrzyć się w kilka kluczowych informacji i niezbędnych rzeczy. Prawidłowo przygotowana podróż to podstawa bezproblemowego i pełnego miłych wrażeń wyjazdu. Zapnijmy pasy i zaczynajmy od początku – oto kilka porad, co warto wiedzieć i co trzeba zabrać na wyjazd do Czech samochodem.

Czy dokumenty są na szpilce?

Najważniejsze pytanie, które musisz sobie zadać przed wyjazdem, to: Wyjazd do Czech – co potrzeba? Odpowiedź jest prosta – twoje prawo jazdy, dowód osobisty lub paszport (dla obywateli UE jest to dowód identyfikacyjny, choć zawsze warto mieć przy sobie paszport dla wszelkiego rodzaju nieprzewidzianych okoliczności) oraz dowód rejestracyjny twojego samochodu. Ale pamiętaj! Nie wystarczy mieć te dokumenty w domu, musisz je mieć przy sobie w samochodzie. Nie bądź ten człowiek, który musi zawrócić na granicy, bo zapomniał dowodu osobistego.

Autostrady, drogi ekspresowe i różne inne

Jak to z tymi drogami w Czechach? Wyjazd do Czech samochodem co potrzeba? Otóż – winiety. W Czechach za korzystanie z autostrad i niektórych dróg ekspresowych należy uiścić opłatę, która jest nazywana winietą. To jednorazowy koszt, który pokrywa korzystanie z tychże dróg przez określony czas, np. tydzień, miesiąc albo rok. Winiety możesz zakupić na dwóch głównych stacjach benzynowych tuż przy granicy, w biurach celnym, Poczcie Polskiej lub online. Aha, ze swojej strony polecam jednak zaznajomić się z mapą czeskich autostrad i dróg ekspresowych i przemyśleć, czy warto płacić za winietę, czy lepiej skorzystać z bezpłatnych dróg krajowych.

Pojemność bagażnika a pojętność głowy

Wyjazd do Czech co warto wiedzieć przed wyruszeniem w trasę? Odpowiedź jest prosta – co zabrać ze sobą. Oprócz oczywistej walizki z rzeczami osobistymi, zadbaj o apteczkę pierwszej pomocy. To obowiązek dla wszystkich kierowców jeżdżących po Czechach. Do tego musisz mieć przy sobie trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową na wypadek awarii oraz zapasową żarówkę do reflektorów swojego auta. W Czechach obowiązuje też prawo do posiadania kompletnego kompletu koła zapasowego, krążka do zmiany kół oraz klucza do kół, także wyjazd samochodem do Czech o czym pamiętać? O kołach!

Kultura na drodze i dookoła niej

Co trzeba wiedzieć jadąc do Czech? Jakie są zasady ruchu drogowego? A no, weź pod uwagę, że Czechy to kraj, w którym obowiązuje całodobowe światła do jazdy. W nocy, podczas złej pogody i w tunelach musisz jeść z włączonymi światłami mijania, a nie pozycyjnymi. No i pamiętaj, by stosować się do limitów prędkości. Maksymalna prędkość w terenie zabudowanym to 50 km/h, poza terenem zabudowanym – 90 km/h, a na autostradach i drogach ekspresowych – 130 km/h. To tyle od nosa. Uh, jeszce coś. Samochodem do Czech co warto wiedzieć? No cóż, fajne jest to, że tam nie ma fotoradarów. Ale nie daj się zwieść, bo policja lubi robić kontrole prędkości. Ja byłem sprawdzany dwa razy podczas mojego ostatniego wyjazdu.

Pamiętaj – świadomość to klucz do bezpiecznej i udanej podróży. Na pewno już nie możesz się doczekać odkrycia uroków Czech, a z moimi poradami jesteś na to przygotowany jak nigdy. Jazda!

No tak, Czechy!

Planując wyjazd do Czech, niezwykle ważne jest, aby mieć przy sobie wszystkie potrzebne dokumenty, w tym dowód osobisty (lub paszport), prawo jazdy i dowód rejestracyjny samochodu. W Czechach są opłaty za korzystanie z autostrad i niektórych dróg ekspresowych, które są pokrywane przez winietę, dostępną do zakupu na granicy lub online. Warto również zrozumieć, jakie wyposażenie jest wymagane w samochodzie podczas wyjazdu do Czech, w tym apteczkę pierwszej pomocy, trójkąt ostrzegawczy, odblaskową kamizelkę, zapasową żarówkę do reflektorów, a także koło zapasowe, krążek do zmiany kół i klucz do kół. Pamiętaj też o zasadach ruchu drogowego, w tym obowiązkowych światłach do jazdy przez całą dobę i limitach prędkości. Ciekawostką może być fakt, że w Czechach nie ma fotoradarów, ale kontrola prędkości jest często przeprowadzana przez policję. Jednym słowem, świadomość to klucz do bezpiecznej i udanej podróży. Otwórz drzwi do odkrywania piękna Czech, dobrze przygotowany i pełen entuzjazmu. Bezpiecznej podróży!

Polecane atrakcje dla Ciebie: