Uwielbiasz jazdę na nartach i chcesz, aby Twoje dziecko również potrafiło na nich jeździć? Na pewno więc zastanawiasz się, kiedy Twój maluch może zacząć naukę. Z pewnością masz również wątpliwości, czy uczyć dziecko samodzielnie, czy oddać je w ręce specjalistów. W tym artykule rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i przekażemy wiele cennych porad. Zachęcamy do przeczytania!

Kiedy uczyć dzieci jazdy na nartach?

Generalnie mówi się, że im wcześniej, tym lepiej. Zdaniem ortopedów najlepiej naukę jazdy na nartach rozpocząć, gdy dziecko ukończy 4 rok życia. Można jednak spotkać się również z opiniami, że już nawet dwuletnie maluchy mogą stawiać pierwsze kroki na stoku. Choć co istotne najmłodsze dzieci uczą się jedynie poprzez zabawę. Ustalając, czy maluch jest gotowy na rozpoczęcie nauki jazdy na nartach, ważny jest jednak nie tylko wiek. Uwzględnić trzeba także rozwój motoryczny u dziecka. Jest to zatem bardzo indywidualna kwestia.

Samodzielna nauka czy pod okiem instruktora?

Rodzice często najpierw próbują samodzielnie nauczyć swoje dziecko jazdy na nartach, jeśli mają taką umiejętność. Zwykle jednak taka nauka jest bezskuteczna. W zdecydowanej większości przypadków najlepszym rozwiązaniem jest oddanie malucha w ręce instruktora np. ze szkółki narciarskiej ZGORKY. Jest to ceniona polska szkółka narciarska we Włoszech, która prowadzi m.in. przedszkole dla najmłodszych narciarzy, do którego mogą uczęszczać już 3,5 latki. Zajęcia odbywają się w niewielkich grupach – maksymalnie 4-osobowych. Szkółka narciarska prowadzi również szkolenia narciarskie dla dzieci od 5 do 12 lat. Grupy składają się z maksymalnie 8 osób.

Nauka jazdy na nartach pod okiem eksperta to najlepsze rozwiązanie w przypadku dzieci, ponieważ maluchy zdecydowanie bardziej słuchają poleceń instruktorów niż rodziców. Niemniej istotne jest to, że mamy wtedy pewność, że nasze dziecko nauczy się prawidłowej techniki jazdy i  nie będzie miało złych nawyków.

Rozpoczęcie przygody z narciarstwem – w co wyposażyć dziecko?

Zanim maluch będzie mógł postawić pierwsze kroki na stoku, to oczywiście musi posiadać odpowiedni sprzęt i ubrania. Niestety zakup nowego sprzętu narciarskiego dla dziecka to dość duży wydatek. Dlatego warto rozważyć zakup używanego sprzętu np. za pośrednictwem bazaru narciarskiego. W ten sposób możemy mnóstwo zaoszczędzić, a nasza pociecha może mieć co roku nowy sprzęt.

Najważniejszym sprzętem narciarskim są oczywiście narty. Najmłodszych warto wyposażyć w narty carvingowe, co wynika z tego, że łatwo się nimi skręca. Wiązania natomiast muszą być obowiązkowo dopasowane do malca. Oprócz tego dziecko na nartach musi być też wyposażone w kask, okulary narciarskie, rękawiczki, czapkę i szal. Dobrym wyborem na stok jest również oddychająca odzież funkcjonalna, dzięki której dziecku na pewno nie będzie zimno.

Czy warto uczyć dziecko jazdy na nartach?

Zdecydowanie! Dla najmłodszych każda aktywność fizyczna jest wręcz wskazana. Nauka jazdy na nartach to świetna propozycja dla dzieci. Doskonała aktywność na świeżym powietrzu, która daje dzieciom mnóstwo radości. To również znakomity sposób na hartowanie organizmu i wzmocnienie odporności. Co więcej: dzięki jeździe na nartach organizm malucha się dotlenia. Narciarstwo to też możliwość umocnienia relacji z rodzicami lub przyjaciółmi. Ponadto jazda na nartach umożliwia podziwianie pięknych widoków, które zapierają dech w piersiach, co także jest istotnym powodem, dla którego warto uczyć najmłodszych jazdy na nartach.