Podróż dookoła świata to marzenie wielu osób, które chcą poznać różnorodność i piękno naszej planety. Wycieczka dookoła świata może jednak wydawać się kosztowna i nieosiągalna. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje bilety, zakwaterowanie oraz inne wydatki związane z taką podróżą, dobrze trafiłeś! W poniższym artykule przyjrzymy się kosztom i czasowi trwania podróży dookoła świata, aby pomóc Ci zrozumieć, na co się przygotować, jeśli zdecydujesz się zrealizować to fascynujące przedsięwzięcie.

Podróż życia: jak rozpocząć planowanie?

Zanim zaczniemy mówić o kosztach, warto przyjrzeć się temu, jak właściwie zacząć planować swoją podróż życia, a mianowicie – wycieczkę dookoła świata. Pewnie zastanawiasz się, jak to wszystko zorganizować, aby nie tylko się dobrze bawić, ale też sprawić, żeby tego rodzaju wyprawa była osiągalna finansowo. Ile kosztuje podróż dookoła świata? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania w prosty sposób.

Po pierwsze, warto zastanowić się, gdzie chcielibyśmy się udać, a także ile czasu na tę wyjątkową podróż chcielibyśmy się wybrać. Oczywiście, im więcej krajobrazów, kultury, sztuki i miejsc, które chcemy odwiedzić, tym większe będą koszty i czas inwestowane w te wakacje.

Ile może trwać taka podróż? Czy są ograniczenia czasowe?

Ile trwa podróż dookoła świata? Jest to pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od Twojego planu podróży – ilości odwiedzanych miejsc, czasu spędzonego w danym miejscu i dostępnych funduszy. Ogólnie podróż trwają one od kilku tygodni do nawet kilku lat. Jeżeli zdecydujemy się na podróż siedmio-, osmio- czy dziewięciomiesięczna, może to być optymalny sposób na spotkanie z różnymi kulturami, jak się uda, ale taki wybór również będzie miał wpływ na Twoje życie zawodowe, rodzicielskie czy osobiste.

Koszty – jak to wyliczyć? Na co zwrócić uwagę?

A więc do rzeczy: Ile kosztuje wycieczka dookoła świata? Przygotuj się, że koszty będą różne, mniej więcej od 15 000 do 70 000 zł, w zależności gdzie wybierzesz się, jakiego rodzaju bilet będzie dla ciebie najlepszy, czy jaki rodzaj transportu będzie dla ciebie stosowany. Ile kosztuje wycieczka dookola świata można też kalkulować na podstawie różnych stron internetowych, które pomogą Ci to oszacować np. AirTreks, statravel.com, albo roundtheworldflights.com.

Warto zwrócić uwagę na takie aspekty podróży jak:

1. Zakup biletu. Można tu skorzystać z różnych opcji jak na przykład bilety RTW (Round The World) – pamiętaj jednak, że często korzystanie z tego rodzaju biletu wiąże się z koniecznością planowania i rezerwacji kolejnych etapów podróży zawczasu. Innym wyjściem jest zakup przelotów typu „open-jaw” bądź bilety wieloprzesiadkowe, żeby móc swobodniej się poruszać, jednak w takim przypadku trzeba liczyć się z większymi kosztami.

2. Zakwaterowanie. Tutaj warto zwrócić uwagę na różne opcje – hotele, hostele, pensjonaty czy nawet couchsurfing. Im bardziej komfortowe miejsce, tym wyższy koszt.

3. Wyżywienie. Jeśli korzystasz z hotelów czy pensjonatów, możesz wybrać opcję „all inclusive” i mieć z głowy jedzenie, jednak większość podróżników poleca spróbowanie lokalnej kuchni, a więc robienie zakupów i spożywanie posiłków na miejscu.

4. Transport. Często kosztów nie można oszacować zawczasu, aczkolwiek warto posiadać pewien zapas pieniędzy na transport wewnątrz miast, pomiędzy miastami, wynajem samochodów, rowerów czy korzystanie z komunikacji publicznej.

5. Wycieczki, bilety wstępu, atrakcje i przewodniki. Na to również warto przeznaczyć część budżetu, aby mieć możliwość korzystania z wszystkich atrakcji danego miejsca.

Jakie są sposoby na obniżenie kosztów?

Poradzę Ci jeszcze jeden trik – jeżeli wyjątkowo zależy Ci na obniżeniu kosztów, warto poszukać na przykład wolontariatu lub pracy w miejscach, w których będziemy spędzać więcej czasu. Praca na ferie i wymiana doświadczeń można szczególnie polecić młodszym osobom lub studentom. Warto też zwrócić uwagę na rabaty studenckie czy programy lojalnościowe. Każdy sposób pomoże zmniejszyć koszty!

Miejmy nadzieję, że teraz masz lepszy pogląd na to, ile kosztuje podróż dookoła świata. Pamiętaj, że każdy może sobie taką wyprawę zorganizować według swojego gustu – ważne jest jedynie odpowiednie planowanie. Pora więc zacząć marzyć i realizować najskrytsze podróżnicze pragnienia!

Czy warto zainwestować w podróż życia?

Podróż dookoła świata to marzenie wielu, ale też ogromne przedsięwzięcie, zarówno logistyczne, jak i finansowe. Wycieczka dookoła świata może kosztować od 15 000 do 70 000 zł – wszystko zależy od indywidualnych preferencji, transportu, zakwaterowania czy wyboru atrakcji. Warto zwrócić uwagę na dostępne oferty, takie jak bilety RTW czy promocje na przeloty, które pozwolą na planowanie podróży z większą swobodą.

Czas trwania takiej wyprawy może być również różny – od kilku tygodni do nawet kilku lat. To, ile trwa podróż dookoła świata, zależy od tego, jak wiele miejsc chcemy odwiedzić i jak długo chcemy spędzić w każdym z nich. Warto mieć na uwadze potencjalny wpływ długiej podróży na życie zawodowe czy rodzinne.

Jeśli chodzi o obniżanie kosztów, istnieją sposoby, aby zmniejszyć wydatki, na przykład poprzez podjęcie pracy czy wolontariatu, korzystanie z rabatów studenckich czy lojalnościowych. Najważniejsza jest jednak odpowiednia organizacja i planowanie finansów w czasie podróży.

Zastanówmy się więc, czy warto zainwestować w taką wyjątkową przygodę. Podróż dookoła świata może być wyjątkowym przeżyciem, ale również dużym wyzwaniem organizacyjnym i świadomego zarządzania budżetem. Czy warto się na nią zdecydować to kwestia indywidualnych priorytetów – być może właśnie ta podróż otworzy przed nami nowe perspektywy, zmieni życie i na zawsze zostanie w naszych wspomnieniach.

Polecane atrakcje dla Ciebie: