Wiesz, skąd się wzięła nazwa?
W połowie XIX wieku pierwszy pomiar szczytu Mount Everest przeprowadził brytyjski geograf i topograf George Everest. Zmarł jednak przed ukończeniem pracy w 1866 roku. Andrew Waugh zastąpił go i ujawnił wyniki. Na cześć swego rodaka 11. szczyt Himalajów został nazwany Everestem.
Do którego kraju należy?
Góra znajduje się w paśmie Himalajów, na granicy Nepalu (południe) i Chin (północ). Z tym ostatnim odpowiada region Tybetu, który od 60 lat stara się o swoją autonomię. Ponadto, góra otrzymuje różne nazwy w każdym kraju. Po stronie nepalskiej znana jest jako Sagarmatha, a po stronie chińskiej jako Qomolangma Feng.
Czy to na pewno najwyższy szczyt?
Pomiary górskie mogą być mylące do zrozumienia. Jeśli weźmiemy za punkt odniesienia poziom morza, Everest jest najwyższy na świecie i ma wysokość 8.848 metrów. Są jednak inne wyższe góry, których podstawa jest zanurzona. W tym przypadku wulkan Mauna Kea na Hawajach byłby najwyższy, licząc 10.200 metrów.
Śmieci
Wycieczki górskie są jednym z największych źródeł zanieczyszczeń w górach. Stowarzyszenie Everest Climbers szacuje, że w każdym sezonie z namiotów, zepsutego sprzętu, puszek i butli z tlenem powstaje 16 ton śmieci. W rezultacie, od 2014 roku turyści są zmuszeni do powrotu do bazy z 8 kilogramami śmieci, w przeciwnym razie stracą depozyt w wysokości 4000 dolarów.