Informacje ogólne
Chorwacja jest jedną z najpopularniejszych wakacyjnych destynacji wśród polskich turystów. Jej atutem jest to, że jadąc do tego kraju mamy wybór pomiędzy aktywnym wypoczynkiem – zwiedzając malownicze tereny i zabytkowe obiekty, a spędzaniem czasu wygrzewając się nad wodami morza. Wybierając samochód jako środek lokomocji możemy korzystać różnych plaż oraz wygodnie zwiedzać. Dubrownik, Torgir, Jeziora Plitwickie to nazwy miejsc, które musicie koniecznie zobaczyć, a my pomożemy Wam ująć je w naszym planie wycieczki przygotowanym dla Was.
Plan wycieczki
Dzień 1 – wyjazd
Pierwszy dzień pochłonie nam dojazd na Chorwację. Będziemy przekraczać granice Słowacji, Węgier oraz Słowenii. Pamiętajmy, że we wszystkich tych krajach, obowiązują nas winiety – oprócz samej Chorwacji. Bez nich nie przejedziemy dróg ekspresowych i autostrad, a ich brak lub wybór złej kategorii winiet może skutkować mandatem, który zakłóci spokój naszej podróży. Winiety najwygodniej nabywać w formie online przez serwis WWW z winietami. W Chorwacji opłaty za drogi uiszcza się tak jak w Polsce – przy bramkach.
Droga z południa Polski zajmie Wam około 10 godzin – 930 kilometrów drogą M7. Zalecamy dłuższy postój np. na ciepły posiłek średnio w połowie- w okolicach Budapesztu.
Już w pierwszym dniu późnym wieczorem proponujemy zabukowanie noclegu. Na następny dzień odwiedzać będziemy Jeziora Plitwickie, więc zakwaterowanie może być w ich okolicach.
Dzień 2 – Jeziora Plitwickie
Po śniadaniu wyruszamy na zwiedzanie Jezior Plitwickich, gdzie na długości 8 kilometrów znajduje się 16 turkusowych jezior i 72 wodospady. Obszar parku wpisany jest na światową listę UNESCO. Wstęp do parku kosztuje 15 euro. Po zwiedzaniu przejeżdżamy drogą E71 – około 2,5 godziny na drugi nocleg, w okolice Splitu.
Dzień 3 – Split i Trogir
W tym dniu po śniadaniu udajemy się na zwiedzanie. Split to największe miasto w Dalmacji, bardzo często odwiedzane przez turystów. Polecane atrakcje do zobaczenia w Splicie:
- pałac cesarza Dioklecjana wpisany na listę UNESCO,
- brama pałacowa Porta Aurea,
- świątynia Jowisza,
- Katedra św. Dujama,
- Baptysterium.
Najważniejsze zabytki znajdują się w zasadzie głównie na terenie dawnego Pałacu Dioklecjana – dzisiejsza starówka, a na ich odwiedzenie potrzebna nam będzie około połowa dnia, a na dokładniejsze zwiedzanie tego miasta można przeznaczyć nawet dwa całe dni.
Do Trogiru ze Splitu musimy pokonać krótką drogę ok. 35 minut. Będąc w Dalmacji koniecznie musicie odwiedzić to miasto! Rynek w Trogirze jest urokliwą wysepką długości ok. 400 metrów, a uliczki którymi wędrują turyści są klimatyczne i bardzo wąskie. Polecamy odwiedzenie tego miasta zarówno za dnia, jak i wieczorem, kiedy to upały już nie będą dawały się we znaki. Miejsca, które polecamy odwiedzić w Trogirze:
- Brama Lądowa
- Katedra św. Wawrzyńca
- Pałac Ćipiko
Po zwiedzamy zalecamy zjeść ciepłą obiadokolację, przed trasą z powrotem do Splitu, na kolejny nocleg (w tym samym hotelu).
Dzień 4 – Dubrownik
Po śniadaniu czeka nas trzy godziny drogi ze Splitu do Dubrownika, który jest wpisany na światową listę UNESCO i jest przepełniony tłumem zwiedzających jego wąskie uliczki i zabytki. Tutaj każdy budynek jest zabytkiem:
- Mury miejskie w Dubrowniku
- Kolejka linowa na Wzgórze Srd
- Pałac Rektorów
- Katedra
- Wielka Studnia Onofria
- Stradun
- Zakon Franciszkanów
Przed odwiedzeniem Dubrownika musicie wiedzieć, że te koszty mogą lekko nadszarpnąć Wasz portfel. Sprzedawcy nie są litościwi, gdyż wiedzą, że odwiedzą ich liczne grupy turystów. Najwyższe ceny są w wakacyjnym szczycie sezonu – do restauracji warto udać się poza ścisłym centrum miasta. Ceny atrakcji nie są tak wysokie – porównywalne do innych miejsc. Przykładowo, najdroższa atrakcja z wyżej wymienionych tu, to Mury Miejskie miasta – 26 euro za osobę, ale turyści podkreślają, że i tak warto!
Nocleg proponujemy zarezerwować na przedmieściach Dubrownika, dlatego, że w ten sposób jesteście w stanie sporo zaoszczędzić, chociaż często w aplikacjach, w których możemy wcześniej zabukować nocleg trafiają się okazje i zniżki, dzięki którym nocleg w centrum miasta nie będzie ogromnym wydatkiem. Polecamy polowanie na okazje. 🙂
Dzień 5 – odpoczynek na plaży
To dzień, w którym odpoczywacie przed drogą powrotną do Polski. To czas na zakup pamiątek leżenie i opalanie się na plaży. Jeżeli tylko macie ochotę, możecie przedłużyć wypoczynek do kilku dni. Przedstawimy Wam trzy najpiękniejsze plaże w Dubrowniku:
- Plaża sv. Jakov – to plaża, na której można spędzić cały dzień- są tam leżaki, parasole, kawiarenki i restauracje. To miejsce, w którym nie spotkacie tłumów, więc wypoczniecie w spokoju. Plaża ta jest żwirowa.
- Morze martwe na Lokrumu – 10 minut statkiem od Dubrownika znajduje sie piękne i urokliwe miejsce. Bardziej jest to jezioro niż plaża, alde postanowiliśmy umieścić je na naszej liście z racji, że nie jest tak bardzo rozsławione i warto je odwiedzić. Jezioro jest czyste, ciepłe i płytkie, dlatego częstymi gośćmi są tu rodziny z dziećmi.
- Plaża Danče – plaża znajdująca się blisko Starego miasta. Wody tutaj są głębokie, a dla chętnych i odważnych oraz chcących zaznać odrobiny adrenaliny do wykonania możliwy skok ze skał do wody z wysokości około 30 metrów. Tutaj odpoczywacie na skałach- nie dla wszystkich to może być wygodne, ale miejsce jest bardzo urokliwe, w centrum Dubrownika.
Dzień 6 – powrót
Powrót do Polski, wyjazd z rana. Przejazd przez te same kraje, co w pierwszą stronę. Pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów oraz posiadaniu ważnych winiet w odpowiedniej kategorii.
Podsumowanie
- Ważne jest posiadanie dokumentów tożsamości: dowodu osobistego lub paszportu.
- Walutą używaną w Chorwacji jest, od początku 2023 r – EURO. W wielu miejscach można płacić kartą, ale warto mieć ze sobą również gotówkę.
- Pamiętajmy o winietach potrzebnych do przejechania przez Słowację, Węgry i Słowenię. W Chorwacji opłaty za drogi uiszczamy tak jak w Polsce – przy bramkach.
- Przypominamy o ochronie przed słońcem, w Chorwacji temperatury bywają wysokie. Zalecamy stosować nakrycia głowy/ parasole przeciwsłoneczne, odpowiednio się nawadniać i stosować kremy z filtrem.