Informacje ogólne

Chorwacja jest jedną z najpopularniejszych wakacyjnych destynacji wśród polskich turystów. Jej atutem jest to, że jadąc do tego kraju mamy wybór pomiędzy aktywnym wypoczynkiem – zwiedzając malownicze tereny i zabytkowe obiekty, a spędzaniem czasu wygrzewając się nad wodami morza. Wybierając samochód jako środek lokomocji możemy korzystać różnych plaż oraz wygodnie zwiedzać. Dubrownik, Torgir, Jeziora Plitwickie to nazwy miejsc, które musicie koniecznie zobaczyć, a my pomożemy Wam ująć je w naszym planie wycieczki przygotowanym dla Was.

chorwacja samochodem

Plan wycieczki

Dzień 1 – wyjazd

Pierwszy dzień pochłonie nam dojazd na Chorwację. Będziemy przekraczać granice Słowacji, Węgier oraz Słowenii. Pamiętajmy, że we wszystkich tych krajach, obowiązują nas winiety – oprócz samej Chorwacji. Bez nich nie przejedziemy dróg ekspresowych i autostrad, a ich brak lub wybór złej kategorii winiet może skutkować mandatem, który zakłóci spokój naszej podróży. Winiety najwygodniej nabywać w formie online przez serwis WWW z winietami. W Chorwacji opłaty za drogi uiszcza się tak jak w Polsce – przy bramkach.

Droga z południa Polski zajmie Wam około 10 godzin – 930 kilometrów drogą M7. Zalecamy dłuższy postój np. na ciepły posiłek średnio w połowie- w okolicach Budapesztu. 

Już w pierwszym dniu późnym wieczorem proponujemy zabukowanie noclegu. Na następny dzień odwiedzać będziemy Jeziora Plitwickie, więc zakwaterowanie może być w ich okolicach. 

Dzień 2 – Jeziora Plitwickie

Po śniadaniu wyruszamy na zwiedzanie Jezior Plitwickich, gdzie na długości 8 kilometrów znajduje się 16 turkusowych jezior i 72 wodospady. Obszar parku wpisany jest na światową listę UNESCO. Wstęp do parku kosztuje 15 euro. Po zwiedzaniu przejeżdżamy drogą E71 – około 2,5 godziny na drugi nocleg, w okolice Splitu.

Chorwacja wycieczka

Dzień 3 – Split i Trogir

W tym dniu po śniadaniu udajemy się na zwiedzanie. Split to największe miasto w Dalmacji, bardzo często odwiedzane przez turystów. Polecane atrakcje do zobaczenia w Splicie:

 • pałac cesarza Dioklecjana wpisany na listę UNESCO,
 • brama pałacowa Porta Aurea,
 • świątynia Jowisza,
 • Katedra św. Dujama,
 • Baptysterium.

Najważniejsze zabytki znajdują się w zasadzie głównie na terenie dawnego Pałacu Dioklecjana – dzisiejsza starówka, a na ich odwiedzenie potrzebna nam będzie około połowa dnia, a na dokładniejsze zwiedzanie tego miasta można przeznaczyć nawet dwa całe dni.

Chorwacja wycieczka samochodem

Do Trogiru ze Splitu musimy pokonać krótką drogę ok. 35 minut. Będąc w Dalmacji koniecznie musicie odwiedzić to miasto! Rynek w Trogirze jest urokliwą wysepką długości ok. 400 metrów, a uliczki którymi wędrują turyści są klimatyczne i bardzo wąskie. Polecamy odwiedzenie tego miasta zarówno za dnia, jak i wieczorem, kiedy to upały już nie będą dawały się we znaki. Miejsca, które polecamy odwiedzić w Trogirze:

 • Brama Lądowa
 • Katedra św. Wawrzyńca
 • Pałac Ćipiko 

Po zwiedzamy zalecamy zjeść ciepłą obiadokolację, przed trasą z powrotem do Splitu, na kolejny nocleg (w tym samym hotelu).

Dzień 4 – Dubrownik

Po śniadaniu czeka nas trzy godziny drogi ze Splitu do Dubrownika, który jest wpisany na światową listę UNESCO i jest przepełniony tłumem zwiedzających jego wąskie uliczki i zabytki. Tutaj każdy budynek jest zabytkiem:

 • Mury miejskie w Dubrowniku
 • Kolejka linowa na Wzgórze Srd
 • Pałac Rektorów
 • Katedra
 • Wielka Studnia Onofria
 • Stradun
 • Zakon Franciszkanów

Przed odwiedzeniem Dubrownika musicie wiedzieć, że te koszty mogą lekko nadszarpnąć Wasz portfel. Sprzedawcy nie są litościwi, gdyż wiedzą, że odwiedzą ich liczne grupy turystów. Najwyższe ceny są w wakacyjnym szczycie sezonu – do restauracji warto udać się poza ścisłym centrum miasta. Ceny atrakcji nie są tak wysokie – porównywalne do innych miejsc. Przykładowo, najdroższa atrakcja z wyżej wymienionych tu, to Mury Miejskie miasta – 26 euro za osobę, ale turyści podkreślają, że i tak warto!

Nocleg proponujemy zarezerwować na przedmieściach Dubrownika, dlatego, że w ten sposób jesteście w stanie sporo zaoszczędzić, chociaż często w aplikacjach, w których możemy wcześniej zabukować nocleg trafiają się okazje i zniżki, dzięki którym nocleg w centrum miasta nie będzie ogromnym wydatkiem. Polecamy polowanie na okazje. 🙂

Wycieczka do Chorwacji

Dzień 5 – odpoczynek na plaży

To dzień, w którym odpoczywacie przed drogą powrotną do Polski. To czas na zakup pamiątek leżenie i opalanie się na plaży. Jeżeli tylko macie ochotę, możecie przedłużyć wypoczynek do kilku dni. Przedstawimy Wam trzy najpiękniejsze plaże w Dubrowniku:

 1. Plaża sv. Jakov – to plaża, na której można spędzić cały dzień- są tam leżaki, parasole, kawiarenki i restauracje. To miejsce, w którym nie spotkacie tłumów, więc wypoczniecie w spokoju. Plaża ta jest żwirowa.
 2. Morze martwe na Lokrumu – 10 minut statkiem od Dubrownika znajduje sie piękne i urokliwe miejsce. Bardziej jest to jezioro niż plaża, alde postanowiliśmy umieścić je na naszej liście z racji, że nie jest tak bardzo rozsławione i warto je odwiedzić. Jezioro jest czyste, ciepłe i płytkie, dlatego częstymi gośćmi są tu rodziny z dziećmi.  
 3. Plaża Danče – plaża znajdująca się blisko Starego miasta. Wody tutaj są głębokie, a dla chętnych i odważnych oraz chcących zaznać odrobiny adrenaliny do wykonania możliwy skok ze skał do wody z wysokości około 30 metrów. Tutaj odpoczywacie na skałach- nie dla wszystkich to może być wygodne, ale miejsce jest bardzo urokliwe, w centrum Dubrownika.

Dzień 6 – powrót

Powrót do Polski, wyjazd z rana. Przejazd przez te same kraje, co w pierwszą stronę. Pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów oraz posiadaniu ważnych winiet w odpowiedniej kategorii. 

Podsumowanie

 1. Ważne jest posiadanie dokumentów tożsamości: dowodu osobistego lub paszportu.
 2. Walutą używaną w Chorwacji jest, od początku 2023 r – EURO. W wielu miejscach można płacić kartą, ale warto mieć ze sobą również gotówkę.
 3. Pamiętajmy o winietach potrzebnych do przejechania przez Słowację, Węgry i Słowenię. W Chorwacji opłaty za drogi uiszczamy tak jak w Polsce – przy bramkach.
 4. Przypominamy o ochronie przed słońcem, w Chorwacji temperatury bywają wysokie. Zalecamy stosować nakrycia głowy/ parasole przeciwsłoneczne, odpowiednio się nawadniać i stosować kremy z filtrem.